​SAM tyrimas dėl atsistatydinusio viceministro vaisių nedavė

Gediminas Černiauskas (Šarūno Mažeikos foto)
Gediminas Černiauskas (Šarūno Mažeikos foto)
  © Fotobankas

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) atlikti vidiniai tyrimai neparodė, kad iš viceministro pareigų atsistatydinęs Gediminas Černiauskas, dėl kurio tyrimą yra pradėjusi Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), būtų padaręs pažeidimų ar kažkuo nusikaltęs.

Tai trečiadienį Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje parlamentarams patvirtino sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas.

Naujienų portalas Alfa.lt primena, kad G. Černiauskas sveikatos apsaugos viceministro pareigas paliko, kai buvo paviešintas slapta darytas garso įrašas, kuriame girdėti, kaip esą G. Černiauskas kritikuoja komisijos nares, kodėl konkursą į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą laimėjo sveikatos apsaugos ministrės patarėja Nora Ribokienė. Išvadinęs ją „dūra“, G. Černiauskas kalba, jog premjeras siūlęs kitą kandidatę, partijos kolegę Viliją Vertelienę, ir mainais už tai būtų neuždaręs tarnybos.

Be to, po G. Černiausko sprendimo palikti viceministro pareigas Seimo narė Agnė Bilotaitė pranešė turinti informacijos, kad 2014 metų birželį tuometinis sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis, vadovaudamasis būtent G. Černiausko pirmininkaujamos komisijos rekomendacine išvada, paskyrė 1,442 mln. Lt bendrovei „Sveikatos ekonomikos centras“, kurio vienas iš akcininkų ir buvęs direktorius yra pats G. Černiauskas. Finansavimo skyrimo laikotarpiu šioje bendrovėje esą dirbo ir viceministro žmona.

Seimo Antikorupcijos komisijos posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras E. Mačiūnas teigė, kad vidiniai ministerijos tyrimai buvo atlikti dėl abiejų su G. Černiausku siejamų atvejų, tačiau jokių pažeidimų nebuvo nustatyta.

„Skiriant lėšas UAB „Sveikatos ekonomikos centras“, <...> pažeidimų nebuvo nustatyta. <...> UAB „Sveikatos ekonomikos centras” finansavimas pagal paraišką buvo paskirtas, kuriai Centrinė projektų valdymo agentūros vertintojai suteikė didžiausią balų skaičių“, – SAM vidaus audito tyrimo išvadas pristatė viceministras.

Jis priminė, kad dėl pinigų skyrimo UAB „Sveikatos ekonomikos centras“, kurios vienas akcininkų yra G. Černiauskas, VTEK yra pradėjusi tyrimą, o SAM tarnybai išsiuntė visą turimus duomenis.

E. Mačiūnas patikino, kad Centrinė projektų valdymo agentūra, kol vyks VTEK tyrimas, toliau UAB „Sveikatos ekonomikos centras“ nefinansuos.

Viceministras Antikorupcijos komisiją informavo, kad SAM aiškinosi ir slaptai padaryto įrašo skandalą, tačiau nieko neišsiaiškino.

„Ministerijoje nepavyko nustatyti... Nei įrašų neradome, nei pavyko sužinoti, kas tą įrašą darė. Pasižiūrėjome ministerijos darbuotojų tarnybinius telefonus ir ten šitų įrašų neradome. Sveikatos apsaugos ministerija turi ribotas galimybes šituo klausimu nagrinėti. <...> Turėtų tuo užsiimti tie pareigūnai, kurie gali tuos dalykus daryti, poėmius daryti, nes ministerija tokių įgaliojimų neturi“, – aiškino E. Mačiūnas.

Antikorupcijos komisijos narė A. Bilotaitė savo ruožtu priminė, kad dėl slaptai padaryto įrašo, kuriame esą G. Černiauskas kalba, jog premjeras į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą siūlę partijos kolegę V. Vertelienę ir mainais už tai būtų neuždaręs tarnybos, jau yra kreiptasi į Generalinę prokuratūrą.