Komisija: URM per mažai bendradarbiavo su Teisingumo ministerija

Užsienio reikalų ministerija
Užsienio reikalų ministerija
  © Robertas Dačkus

Komisijos vadovo, ministro pirmininko patarėjo Vytauto Talat Kelpšos teigimu, klaidų istorijoje, kuomet Lietuva Baltarusijai perdavė informaciją apie žmogaus teisių gynėjo Alesiaus Beliackio bankines sąskaitas ir pastarasis Minske buvo suimtas, padarė abiejų valstybių institucijos.

Pasak jo, URM perduota informacija apie Baltarusijos opozicionierius TM buvo „bendro pobūdžio“, todėl pastarosios institucijos darbuotojai, kurie, V. Talat-Kelpšos žodžiais, tiesiogiai nedirba su užsienio politika, ir padarė klaidą perduodama Baltarusijai bankinius šios šalies žmogaus teisių gynėjų duomenis.

„Teisinės pagalbos prašymas, kurio Lietuva sulaukė iš Baltarusijos, ne visiškai atitiko galiojančios (Lietuvos ir Baltarusijos teisinio bendradarbiavimo – Alfa.lt) sutarties reikalavimus. Užsienio reikalų ministerija informuodavo Lietuvos institucijas, o tarp jų ir Teisingumo ministeriją, tačiau informacija tebuvo bendro pobūdžio, todėl žmonėms, tiesiogiai nedirbantiems su užsienio politika galėjo nepakakti tos informacijos, kad jie galėtų pasidaryti tinkamas išvadas apie pagalbos prašymą. Siūlome Užsienio reikalų ministerijai dažniau bendradarbiauti su kitomis šalies institucijomis“, – trečiadienį Vyriausybėje kalbėjo V. Talat- Kelpša.

Specialios darbo komisijos išvadas taip pat pristatęs ministras pirmininkas Andrius Kubilius dar kartą pabrėžė, kad informacijos apie „Vesna“ atstovų bankines sąskaitas perdavimas Baltarusijai parodė, kad Lietuvoje esti tarpinstitucinio koordinavimo spragų.

Anot jo, darbo komisija rekomenduoja Lietuvos institucijoms efektyviau bendradarbiauti ir konsultuotis tarpusavyje teisinio bendradarbiavimo prašymų aspektais.

„Esame priėmę protokolinį sprendimą, kurį pavedame Teisingumo, Užsienio reikalų, Vidaus reikalų ministerijoms, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai, Valstybės saugumo departamentui ir Valstybinei mokesčių inspekcijai, saugaus ryšio kanalais konsultuotis dėl teisinės pagalbos prašymų“, – teigė A. Kubilius.

„Kreipėmės į Valstybės saugumo departamentą ir Užsienio reikalų ministreriją, kad jie pagal galiojančią nacionalinmio saugumo grėsmių planavimo sistemą preventyviai giliau ir atidžiau pasižiūrėtų į tai, kokios kitos grėsmės gali iškilti įvairiose bendradarbiavimo srityse”, – pridūrė premjeras.

„Pasiūlėme Lietuvos Bankui atidžiau pateikti mums išaiškinimą dėl to, kaip bankai turėtų vykdyti savo prievolę, tai yra teikti banko paslaptis sudarančią informaciją. Ši tvarka turi būti aiški“, – sakė A. Kubilius.

Teisingumo ministras Remigijus Šimašius pranešė, jog nepaisant to, kad TM, perdavusi informaciją Baltarusijai, buvo pripažinta pasielgusi teisėtai, vis dėlto institucijoje bus pradėtas tarnybinio nusižengimo tyrimas. Tuo tarpu URM imtis tokių pačių veiksmų neplanuoja.

„Darbo grupė neišžvelgė konkrečių pareigūnų nusižengimų. Ji įžvelgė detalesnės koordinacijos stoką. Mes neplanuojame papildomų tarnybinių patikrinimų dėl A. Beliackio atvejo“, – žurnalistams sakė užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius.Anot ministro pirmininko, Vyriausybė taip pat sieks stiprinti bankinio pobūdžio informacijos slaptumo užtikrinimą.

Alfa.lt primena, kad Baltarusijos opozicionierius ir žmogaus teisių gynimo organizacijos „Vesna“ vadovas A. Beliackis Minske buvo sulaikytas, kai Lietuvos Teisingumo ministerija Baltarusijai perdavė informaciją apie jo bankines sąskaitas ir įplaukas į jas.

Teisingumo ministerija teigia dar kovą suteikusi tokią informaciją, vykdydama teisinės pagalbos sutartį. Anot teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, gavus užklausą nekilo įtarimų, kad informacija gali būti panaudota politiniam susidorojimui. Ministras viešai atsiprašė A. Beliackio šeimos.

Po žmogaus teisių gynėjo arešto Lietuva paskelbė stabdanti teisinės pagalbos teikimą Baltarusijai.

Po Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės ir teisingumo ministro R. Šimašiaus susitikimo, galutinį sprendimą suteikti informaciją apie A. Beliackį priėmusi Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorė Aušra Bernotienė ministrui įteikė atleidimo iš darbo prašymą.