Pensijų atstatymas – misija (ne)įmanoma

Pensininkas (Gedimino Savickio nuotr.)
Pensininkas (Gedimino Savickio nuotr.)
© ELTA

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius nenuilstamai kartoja, jog Vyriausybė tęsės savo pažadą ir nuo 2012 metų ims atstatinėti pensijas Lietuvoje į prieškrizinį lygį. Tokie pareiškimai, atrodytų, yra suprantami, nes atstatyti pensijas yra nurodęs ir pats Konstitucinis Teismas (KT), tačiau ekonomistai kritiškai vertina valdžios užmojį grąžinti minėtas išmokas į prieškrizinį lygį, mat Lietuva vis dar turi nemažą valstybės biudžeto deficitą, o skolintis tarptautinėse rinkose, pasak jų, šiuo metu yra itin pavojinga.

Nukentėjusiems turi būti atlyginta

Alfa.lt kalbintas „SEB“ banko finansų analitikas Gitanas Nausėda tikino, kad pensijų atstatymas nuo 2012 metų į prieškrizinį lygį yra ne tik Lietuvos valdžios įsipareigojimas, grįstas KT sprendimu, bet ir garbės bei moralės reikalas.

„Atstatyti pensijas pensininkams – tai Lietuvos garbės reikalas ir moralinis įsipareigojimas. Aišku, nereikia tikėtis, kad atstatyta pensija leis smarkiai praturėti, nes, pavyzdžiui, palyginus 2008 metų pensiją ir tą, kurią pensininkai turėtų gauti 2012 m., galime konstatuoti, kad pastaroji nebus itin vertinga, mat kainos pastaruoju metu smarkiai kilo. Visgi valdžia turi įgyvendinti savo pažadus“, – tikino ekonomistas.

G. Nausėdai antrino ir kita žymi ekonomistė, „DnB NORD“ banko finansų analitikė Jekaterina Rojaka, teigdama, jog valdžia privalo tesėti savo pažadus. Ji pripažįsta, kad žadėjimas atstatyti pensijas atsižvelgiant į tai, kad Lietuva turi nemažą biudžeto deficitą, yra rizikingas, tačiau politikai, pasak ekonomistės, kitaip šiuo metu ir negalėtų elgtis, mat ateinantys metai yra rinkimų metai.

„Sunku spręsti, ar tai (pensijų atstatymas – Alfa.lt) yra realu, bet reikia pripažinti, kad bet kuris valdžios pažadas turi būti išpildytas. Aišku, privalome suprasti, jog šiuo metu mūsų politinė aplinka nėra labai rami ir palanki pažadų dalijimams. Žadėjimas atstatyti pensijas į prieškrizinį lygį yra labai rizikingas. Visgi, mano manymu, jo neįvykdyti negalima.

reklama

Neatstatyti pensijų, neišpildyti valdžiai šio pažado būtų per daug rizikinga ir dėl to, kad kiti metai yra rinkimų metai“, – Alfa.lt sakė J. Rojaka.

Vienus paguodus, nukentės kiti

Kaip teigė Alfa.lt kalbinta „Danske“ banko vyresnioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė, atstatyti pensijas į prieškrizinį lygį įmanoma, tačiau, pasak jos, reikia įvertinti Lietuvos viešųjų finansų pajėgumus. V. Klyvienė mano, kad Vyriausybei atstačius pensijas teks mažinti kažkokias kitas viešojo sektoriaus išlaidas arba jas „įšaldyti“.

„Siekiant atstatyti pensijas, manau, valdžia privalės mažinti kažkokias kitas viešojo sektoriaus išlaidas, jas karpyti arba tam tikrus mokėjimus „įšaldyti“. Galimi mažinimų variantai yra darbo užmokestis ar kokios socialinės išmokos. Vienu žodžiu, norint įgyvendinti pensijų atstatymą reikės kažką nuskriausti“, – aiškino ekonomistė.

Tuo tarpu G. Nausėda, optimistiškai vertindamas Lietuvos ekonominio augimo perspektyvas, pabrėžė, jog šalies valdžios pareigūnai privalės apsispręsti, ką daryti su papildomomis įplaukomis į šalies iždą.

„Negalima neigti, kad šiemet Lietuvos ekonomika augo ir, kaip rodo prognozės, toliau augs. Šis augimas duos papildomų įplaukų į valstybės biudžetą, todėl, mano manymu, valdžiai teks spręsti prioritetų klausimą – ar daugiau dėmesio skirti pensijų atstatymui, ar šalies biudžeto deficito dengimui, ar kitiems reikalams. Jeigu labiausiai bus rūpinamasi pensijų atstatymu, tai nukentės kažkokios kitos išmokos, tarkime, valstybės tarnautojų atlyginimai“, – samprotavo finansų analitikas.

Jo manymu, pensijų atstatymas galėtų ne tik pagelbėti vos galą su galu suduriantiems pensininkams, bet ir Lietuvos ekonomikai.

„Lietuvos biudžeto deficitą valdžia sieks sumažinti iki 3 proc. BVP, o tuo pačiu reikės ir pensijas atstatinėti. Pastarasis uždavinys šaliai 2012 m. kainuotų nuo 600 iki 700 milijonų litų, o tai yra apie 0,6-0,7 proc. Lietuvos BVP.

Tokia suma yra tikrai nemaža, tačiau, kita vertus, pensijų atstatymas leis valstybei gauti papildomų pajamų, kadangi tos išmokos bus suteikiamos žmonės, o tai leis padidėti vartojimui ir minėti pinigai mokesčių pavidalu turėtų papildyti šalies iždą, kurio deficitą privalėsime padengti“, – dėstė G. Nausėda.

Skolintis neapsimoka?

reklama

Anot V. Klyvienės, Lietuvai siekiant atstatyti pensijas į prieškrizinį lygį skolintis iš Europos Sąjungos (ES) paramos fondų ar stengtis gauti papildomų lėšų iš tarptautinių rinkų nevertėtų, mat šiuo metu ten tvyro didžiulė įtampa, o be to, pasak ekonomistės, pinigų reikia ir kitoms ne geriausius laikus išgyvenančioms ES narėms.

„Vargu, ar Lietuvai pavyktų papildomai pasiskolinti pinigų pensijų atstatymui iš Europos Sąjungos fondų. Juk sąjungoje šiuo metu tvyro finansinė įtampa ir mes negalėtume taip paprastai ateiti pas Europos Komisiją ir pasakyti, kad mums reikia pinigų, nes norime atstatyti pensijas savo pensininkams.

Šiuo metu ne vienai ES narei itin reikia pinigų norint išgyventi. Viena tokių, kaip žinome, yra Graikija. Aišku, yra ir kitų didžiųjų ES valstybių, kurių viešieji finansai išgyvena ne pačius geriausius laikus, šalys susiduria su ekonominiais sunkumais“, – kalbėjo finansų analitikė.

Skolinimosi perspektyvas kiek kitaip vertina ekonomistas G. Nausėda. Jis pritaria V. Klyvienei, jog šiuo metu Lietuvai skolintis norint efektyviau padengti valstybės biudžeto deficitą ir atstatyti pensijas nereikėtų, tačiau ateityje tokia galimybė galėtų tapti visai patraukli.

„Atsižvelgdami į dabar tarptautinėse rinkose tvyrančią įtampą ir besitvenkiančius jose debesis, galime teigti, jog Lietuvai skolinimosi kaina gali pabrangti ir dabar jai skolintis nebūtų naudinga.

Tačiau yra ir kitų galimų scenarijų. Graikija šiuo metu yra gilioje duobėje, todėl jai skolinimosi kaštai nebus užkeliami. Reikia tikėtis, kad tai ateityje leis pagerinti ir mūsų valstybės skolinimosi sąlygas. Manau, kad Lietuva bus pajėgi pasiskolinti tiek, kad sugebėtų atstatyti pensijas ir konsoliduoti savo biudžetą“, – dėstė „SEB“ banko finansų analitikas.

Alternatyva – valstybinio turto realizavimas

„DnB NORD“ banko finansų analitikės J. Rojakos manymu, skolinimasis Lietuvai, kuriai reikia gauti papildomų pajamų į šalies kišenę, būtų neparankus. Ekonomistė taip pat nepritaria, kad šalis finansiniu požiūriu galės daug išlošti ir iš savo ekonomikos augimo.

Anot J. Rojakos, Vyriausybė, siekdama išpildyti savo pažadą atstatyti pensijas pensininkams į prieškrizinį lygį ir nors šiek sumažinti šalies deficitą, galėtų realizuoti valstybės turtą.

„Mano nuomone, norint mažinti valstybės deficitą ir atstatyti pensijas, reikėtų imtis valdžios sektoriaus reformų ir siekti realizuoti valstybės turtą. Pavyzdžiui, galima būtų parduoti ar nuomoti įvairius valstybei priklausančius pastatus, kurių apstu ne tik sostinėje, bet ir kitose didžiuosiuose Lietuvos miestuose“, – mintimis dalijosi finansų analitikė.

reklama