Teisingumo viceministras apie informacijos nutekinimą Baltarusijai: „galvų kapojimas“ nepadės

Tomas Vaitkevičius
Tomas Vaitkevičius
  © Tomas Vinickas
Alfa.lt
2011-08-17 13:28

„Vienprasmiškai gretinti mūsų ir lenkų atvejų, matyt, neverta. Negaliu komentuoti Lenkijos aplinkybių, tačiau pagal pateikiamą informaciją žiniasklaidoje reikia pastebėti, kad lenkų prokurorai buvo informuoti ir įspėti, kad tokios informacijos (apie šalies opozicionierių bankines sąskaitas – Alfa.lt) Baltarusijai negali pateikti. Mūsų atveju Teisingumo ministerija konkrečių instrukcijų nebuvo gavusi“, – trečiadienį žurnalistams sakė T. Vaitkevičius.

Lenkijos prokurorai, kurie Baltarusijos valdžiai perdavė šios šalies opozicionieriaus Alesio Beliackio finansinius duomenis, paliko savo postus. Iš pareigų atleisti Lenkijos generalinės prokuratūros Tarptautinio bendradarbiavimo departamento vadovas Krzysztofas Karsznicki bei jo pavaduotoja Anna Wisniewska.

Seimo narys Saulius Stoma kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją dėl galimo Teisingumo ministerijos Tarptautinės teisės departamento direktorės Aušros Bernotienės viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto Baltarusijos disidentų išdavimo skandale.

Anot T. Vaitkevičiaus, su minėta Teisingumo ministerijos pareigūne susitiks šiandien, tačiau nemano, kad pastaroji dėl savo veiksmų turėtų palikti postą.

„Aušra Bernotienė vakar grįžo po atostogų. Šiandien aš turėčiau gauti oficialius jos paaiškinimus. Tada mes aiškinsimės. Nemanome, kad „galvų kapojimo“ reikėtų imtis. Turi būti įvertintos visos aplinkybės teisingos. Mes, skirtingai nuo baltarusių, gyvename teisinėje valstybėje“, – kalbėjo teisingumo viceministras.

Anot jo, kitos savaitės pradžioje tarpinstitucinę tyrimo komisija, kuri įvertins Teisingumo, Užsienio reikalų ministerijų, Vidaus saugumo departamento ir kitų institucijų veiksmus, kai Baltarusijai buvo perduota informacija apie žmogaus teisių gynimo organizacijos „Vesna“ narių bankines sąskaitas, turėtų baigti savo darbą.

Alfa.lt primena, kad prieš keletą savaičių Minske buvo sulaikytas vienas iš Baltarusijos žmogaus teisių gynimo organizacijos „Vesna“ lyderių A. Beliackis. Jis įtariamas mokesčių slėpimu. Baltarusijos pareigūnai teigia įtarimus pateikę remdamiesi iš Lietuvos teisingumo ministerijos gautais duomenimis apie A. Beliackio turimas banko sąskaitas ir įplaukas į jas.

Teisingumo ministerija teigia dar kovą suteikusi tokią informaciją vykdydama teisinės pagalbos sutartį. Anot teisingumo viceministro Tomo Vaitkevičiaus, gavus užklausą nekilo įtarimų, kad informacija gali būti panaudota politiniam susidorojimui.

Po arešto Lietuva paskelbė stabdanti teisinės pagalbos teikimą Baltarusijai.