Vilniuje – humoristinis varškės mylėtojų mitingas
papildyta nuotraukomis

Varškės protestas Vilniuje
Varškės protestas Vilniuje
  © Eimantas Genys
Lukas Pileckas | Alfa.lt
2011-07-28 14:17

Varškės valgytojų pasipiktinimas su humoro prieskoniu, kai Vilniaus mokytojų namų kiemelio kavinės apsauginis iš į nemokamą grupės „Antis“ koncertą norėjusios patekti žurnalistės Zitos Čepaitės atėmė grūdėtosios varškės indelį, virto demonstracija už varškę, žmogaus teises ir prieš gėjus.

 

Žurnalistės ir varškės istorija pateko į pirmąjį vieno nacionalinio dienraščio puslapį kaip pagrindinė Lietuvos aktualija – būtent iš čia varškės mylėtojai sėmėsi įkvėpimo suburti kovotojų už varškę judėjimą socialiniame tinkle, o paskui visus sukviesti ir į mitingą. Tad ketvirtadienį neva pasipiktinę varškės aistruoliai, nešini varškės indeliais, varškės pyragais ir spurgomis bei plakatais susirinko Vilniaus mokytojų namų kiemelyje, kur protestavo skanduodami Zitos vardą.

 

„Antis“ atsiprašė

„Antis“ yra labai susirūpinusi dėl šio incidento, labai atsiprašome gerbėjos ir apgailestaujame. Grupė tikisi, kad ateityje tokie nesusipratimai nepasikartos“, – sakė į besibaigiantį protestą atvykęs „Anties“ lyderis Algirdas Kaušpėdas.

Muzikantas taip pat padeklamavo du eilėraščius – apie varškę bei vienintelį šaldytuve likusį agurką.

Pasak A. Kaušpėdo, grupė tikriausiai skelbs konkursą sukurti eilėraščiui apie varškę priedainį. Jei viskas seksis gerai – eilėraštis turėtų virsti daina.

Priešai – gėjai

Susirinkę varškės gerbėjai neslėpė, kad didžiausiu judėjimo priešu tapo varškę iš Z. Čepaitės atėmęs apsauginis. Tačiau jis – ne vienintelis varškės valgytojų priešininkas.

„Antroje vietoje mūsų priešai yra gėjai“, – nedrąsiai vienas su kitu susižvalgę teigė du protestuotojai.

Mitinguotojų atsinešti plakatai bylojo, kad be varškės jų gyvenimas neįmanomas. Taip pat prisiminti sovietiniai laikai.

„Gimiau 1988 metais, tačiau tie metai prie rusų buvo patys nuostabiausi mano gyvenime, nes tada niekas nedraudė varškės“, – tikino vaikinas.

Susirinkę protestuotojai skandavo kovos už varškę tapusios Z. Čepaitės vardą.

Mitinguotojai pasipiktinimo nevengė reikšti ir mieste. Ne vienoje autobusų ir troleibusų stotelėje praeiviai pastebėjo perdarytą grūdėtosios varškės etiketę, kurioje pavaizduota Z. Čepaitė.

Judėjimas gimė internete

Varškės valgytojų judėjimas gimė, kai internautai besišaipydami iš varškės istorijos netruko socialiniame tinkle sukurti Nacionalinę varškės valgytojų gynimo asociacijos grupę – NVVGA.

NVVGA internete išplatino deklaraciją, kurioje teigiama: „Mes, garbingi varškės valgytojai, esame giliai įskaudinti beigi pasipiktinę. Išties gi, mes, kaip normaliausi žmonės, iš namų neinantys be pakelio varškės, negalime suprasti, kaip kas nors gali kėsintis į mūsų prigimtinę teisę neštis pakelį varškės į koncertus, restoranus bei kitus balius. Tai yra baisi neteisybė bei tautos genocidas. Mes pranešame, kad: Mes be varškės nenurimsim. Varškė – tai mūsų duona kasdieninė. Tai mūsų laisvės ginklas. Ją ginsime ir nešiosime kaip kovos randą. Toliau imsimės šiųjų veiksmų: Raginame tučtuojau liautis ir sustabdyti šią varškės valgytojų diskriminaciją. Raginame atsiprašyti visų anti-varškistų už mūsų įsitikinimų pamynimą bei įžeidimą; Nepaklusę šiems reikalavimams susilauks griežto ir negailestingo atsako.“

Šaipymasis iš varškės skandalo pratrūko ir NVVGA „Facebook“ profilyje įdėtais fotomontažais. Paveiksliukuose netrūksta už varškę iš paskutiniųjų kovojančių filmų herojų, komiškų situacijų.

Virto trimis milijonais

Internete netruko pasirodyti ir legendinės Marijono Mikutavičiaus dainos „Trys milijonai“ varškės versija. NVVGA profilyje antruoju Lietuvos himnu tituluojama dainą siūloma atlikti taip:

Galbūt per daug ir per ilgai mes dainavom,
Galbūt per ilgai kartojom žodį „varškė“ (jė-jė, jė-jė),
Gal ir per daug iš apsaugos reikalavom
Ir kartais per tyliai nuo jos norėjom pabėgt,

Ir aš ten buvau,
Laimingas „Anties“ daineles dainavau,
Iškėlęs varškę aš indely laikiau,
Nes ką prasinešei, atimt neateis,
Piktų šunų nepaleis.
Viskas buvo seniai –
Tu per ramiai tą savo varškę kramtei,
Bet apetitas gyvas vėl subujos
Kaip atsigavo „Antis“ po puzės ilgos,
Jė jė jė jė jė

Nesikankink dėl figūros
Bet verta kovot ligi galo dėl savo varškės,
Pabandom iš naujo,
Nors apsaugai esam tik pulkas debilų,
Neliek savo nervų dėl teisių,
Nes būsi legenda,
Kol nepraradom varškės,
Net jeigu ir vėl
Tik per klaidą mums jos nepavyko suryti.

Ir aš tūkstantį kartų sakiau savo draugui
„Pamatysi, aš šiandien parnešiu tą varškę“,
Ir jis sakė „Nė velnio“,
Ir jis tūkstantį kartų buvo teisus, bet
Bet geriau negyvent, negu nevalgyt varškės (jė),
Nenuleidžiam galvos, net jeigu mums nesiseka
Devynis kartus iš eilės.
Juk mes ne iš tų,
Kur pralaimi pakelio netekę,
Ir nebelieka jau baimės
Kad be varškės nesurasi tu laimės,
Gali numirt iš nevilties ar iš bado,
Jei į koncertą einant varškę surado.
Atrodo, tu prie pravalo
Bet neliksi be draugo,
Nes žinai, jis geriau varškę saugo.
Mes per vieną dieną dideli užaugom,
Ir mes varškėti iš naujo (jaho, jaho, jaho).

Nesikankink dėl figūros,
Bet verta kovot ligi galo dėl savo varškės,
Pabandom iš naujo,
Nors apsaugai esam tik pulkas debilų
Neliek savo nervų dėl teisių,
Nes būsi legenda,
Kol nepraradom varškės,
Net jeigu ir vėl
Tik per klaidą mums jos nepavyko suryti.

Rojus ar pragaras?

Pasak viešųjų ryšių specialistų, situaciją su varške reiktų vadinti rinkodaros žmonių rojumi arba pragaru. Priklausomai, kokį atspalvį tai įgauna ir koks pirminis įvykis tolimesnę epidemiją lemia. Tokių reiškinių, kurie kyla tiek spontaniškai, tiek juos valdant, net ir pastaruoju metu buvo pakankamai nemažai.

Cukraus brangimo istorija, kiaulių gripas ir iš vaistinių iššluoti vaistai ir t. t. Dar daugiau galime matyti nepavykusių bandymų sukelti triukšmą, tarkime, pusnuogės merginos dažų parduotuvėje, istorija su meteoritu Latvijoje.

Tam, kad tokios infekcijos būtų sėkmingos, reikia keleto sudedamųjų. Visų pirma įvykis (gali būti ir produktas, ir faktas), pagrindiniai įvykio pardavėjai – žmonės, kurie turi pakankamai įtakos tam tikroje auditorijoje, ir galimybės aktyviai pardavinėti istoriją, kritinė masė vartotojų, kurie pasiduoda skleidžiamai žinutei.

Esant visoms šioms sudedamosioms galime būti tikri, kad šurmulys kils. Šiuo konkrečiu atveju turime faktą, kuris kelia šypseną, turime keletą pagrindinių žinutės skleidėjų, turime pakankamai jauną komunikacijos kanalą – socialinius tinklus ir turime rezultatą – piketus ir deklaracijas už teisę valgyti varškę.

Tokios pat sudedamosios gali būti ir krizės atveju, kai nutikus nelaimei sutampa visos sudedamosios ir gauname nevaldomą neigiamą visuomenės reakciją.

„Šiuo metu sunku pasakyti, ar nuo pat pradžių tai buvo valdomas procesas, kitaip sakant, ar pats faktas, įvykis buvo sukurtas dirbtinai, tačiau šiuo metu mes jau matome aiškius prekinius ženklus, šmėžuojančius tekstuose ir vaizdo medžiagoje – kilusia epidemija netruks pasinaudoti gamintojai. Tačiau kiekvienas gali pažiūrėti, apie kokią varškę nuo pat pradžių buvo kalbama, kiek gamintojų gamina tokį produktą, ir pasidaryti savo išvadas“, – teigė „BCP Nova Media“ specialistas Arijus Katauskas.

Vilniuje – humoristinis varškės mylėtojų mitingas

Varškės protestas Vilniuje
+33