„iVilnius“ įkūrėjai: mes gal nelietuviai esame?

Ramūnas Dzindzalieta, Aidas Pelenis ir Donatas Andrijauskas
Ramūnas Dzindzalieta, Aidas Pelenis ir Donatas Andrijauskas
  © Dmitrijus Radlinskas

Patys tokį klausimą juokais sau iškėlė šiemet interneto pasaulyje itin vertinamą „Login“ apdovanojimą pelnę bičiuliai informatikai ir gavę stiprų postūmį pasitempti. Prieš ketverius metus iš Šiaulių krašto kilę studentai sugalvojo po studijų Vilniui įteikti dovaną – sukurti įdomų, informatyvų puslapį vilniečiams ir sostinėms svečiams. Trys vyrukai, Aidas Pelenis, Donatas Andrijauskas ir Ramūnas Dzindzalieta, dirbantys žinomose informacinių technologijų įmonėse, į interneto svetaines iVilnius.lt ir iVilnius.com investavo asmenines lėšas. Šiaip, nes jiems buvo smagu, o atsainus aplinkinių požiūris į jų hobį, kuris pamažu virsta verslu, tik vertė dar labiau stengtis.

Didysis taškas ant „i“

Esate trys įkūrėjai, kaip pasidalijote darbus?

Donatas: Visi esame informatikai. Techninius darbus daro Ramūnas. Aš atsakingas už idėjų ir inovatyvių sprendimų įgyvendinimą. Aidas yra daugiau meninės pakraipos, rašantis.

Aidas: Kai buvau studentas, dirbau laikraštyje „Savas“ žurnalistu ir redaktorės pavaduotoju. Buvau kiek primiršęs šį darbą, bet su praktika įgūdžiai sugrįžta.

Kaip ten buvo, pirma „užsibukinote “ interneto svetainės adresą, paskui sugalvojote, ką su juo darysite?

Donatas: Pirmiausia galvojome apie „eVilnius“, bet domenas buvo užimtas.

Aidas: Kuo daugiau galvojome, tuo ilgesni pavadinimai išeidavo. Nusprendėme trumpinti. Pavadinime „iVilnius“ raidė „i“ apima daug ką – tai ir informacinis, interaktyvus, inovatyvus...

Donatas: Ta „i“ raidė taip pat siejasi su informacija vilniečiams ir turistams.

Sakote, turistams? Bet orientuojatės tik į anglakalbius. Kitus ignoruojate ar kol kas nepajėgiate aprėpti informacijos ir ją išversti į kitas užsienio kalbas?

Donatas: Kol kas neįmanoma aprėpti. Vilniuje žymesnių lankytinų objektų yra apie šimtas, juos išversti yra sudėtinga. O juk dedame ir kitą informaciją apie viešąjį transportą, parkavimą. Tai užtrunka. Norėtume informaciją dar versti į vokiečių, ispanų ir italų kalbas.

Apie rusų kalbą nieko neišgirdau. Kodėl?

Aidas: Gal dėl geopolitinės situacijos. Rusijos turistų Lietuvoje mažėja. Jei matytume skaičius, kad jų daugėtų, gal ką ir keistume.

Donatas: Baltarusių tai daugėja. Reikėtų vis dėlto tą rusų kalbą „įpaišyti“.

Aidas: Dažniausiai turistai iš kaimyninių Rytų valstybių domisi parduotuvėmis, butikais. Vakarų turistai reikalauja labiau kultūrinio turinio. Analizuodami informaciją, kokių šalių lankytojai ateina į „iVilnius“, „GoogleAnalytics“ stebime, kas ką lanko ir kuo domisi.

Donatas: Per dvejus metus į mūsų puslapį užėjo lankytojų iš 140 valstybių. Iš jų yra 80 procentų lietuvių, o 20 procentų užsieniečių.

Su turistais dar yra ką veikti, kur plėstis ir tobulėti?

Donatas: Kaip tik gruodžio viduryje–sausio pradžioje planuojame atsinaujinti. Atsiras du portalai: iVilnius.lt ir iVilnius.com. Jie jau yra, tik dabar atskirsime, pirmasis bus skirtas lietuviams, vilniečiams, o antrasis – turistams.

Aidas: Vilniečiai ir taip daug žino apie savo miestą, todėl jie nori unikalių naujienų. Ažiotažą sukėlė mano parašytas tekstas apie siauriausią Vilniaus gatvę. Informacija lyg ir visiems žinoma, bet daug kas, pasirodo, to ir nežinojo.

Donatas: Bandome plėtoti neatrasto Vilniaus rubriką. Prieš metus tapome pirmais „Vilnius veža“, „Air Lituanica“ klientais, aprašę kelionės įspūdžius ir pastebėjimus. Pirmieji bandėme ir aprašėme oranžinius dviračius.

Aidas: Mūsų pastabos padėjo patobulinti pačią sistemą. Buvo kai kurių niuansų, kurie netgi mums, informatikams, buvo painūs. Ką kalbėti apie paprastus žmones, kurie pirmąkart oranžiniais dviračiais naudojasi. Galime pasidžiaugti, kad buvo atsižvelgta ir į mūsų pastabas.

Donatas: Labai populiarus mūsų puslapyje esantis restoranų šimtukas. Dėl jo ateina daug lankytojų, – vaikinai kalba apie sostinės maitinimo įstaigų vertinimą. Restoranų reitingas sudaromas pagal trijų puslapių – „TripAdvisor“, „Foursquare“ ir „ Facebook“ – lankytojų vertinimus, bet svariais tampa ir iVilnius.lt lankytojų balsai. –

Šitas reitingas yra populiarus. Tai pastebima iš lankytojų vertinimų, komentarų. Kiekvieną dieną gana nemažas lankytojų skaičius ateina būtent dėl jo. Tinklalapyje iVilnius.lt jau atsirado brangiausių Vilniaus restoranų dešimtukas. Pastebime, kad ieškoma, kurie restoranai Vilniuje yra brangiausi ir prabangiausi.

Vieni nebespėja, ieško pagalbininkų

Kai buvote studentai, laisvo laiko turėjote daugiau, dabar jo reikalauja ir darbas, ir laisvalaikis. Ar jo pakankamai lieka „iVilnius“ puslapių priežiūrai? Ar tada numanėte, kad gali tinklalapis taip išsiplėsti ir reikalauti vis daugiau laiko ir jėgų?

Aidas: Tai buvo hobis. Dabar matome, kad yra įdirbis. Lankytojai jau reikalauja daugiau. Gauname laiškų, pageidavimų. Jau fiziškai nebesugebame to aprėpti, nes tada nukentės pagrindinis darbas. Arba, arba. Dėl to nusprendėme ieškoti pagalbininkų.

Hobis virsta nuosavu verslu?

Donatas: Pradedame eiti į tą pusę. Vasaros viduryje įsteigėme mažąją bendriją, kad būtų mums lengviau kvėpuoti. Ieškome žmonių, kurie galėtų rašyti straipsnius, dirbtų su marketingu.

Aidas: Kaip fiziniai asmenys su kitomis įmonėmis bendradarbiauti negalime. Apie tai net negalvojome. Visos lėšos, kurios investuotos yra į puslapį, yra tik mūsų. Aišku, galbūt nukentėjo planai pirkti butą...

Donatas: Nu, gal ne tiek, kad pirktum butą. Nėra tokios didelės investicijos. Esame IT specialistai, galime patys viską daryti. Jei ką naujo sugalvojame, lengvai galime tai pateikti.

Aidas: Iš kitos pusės, kaip IT atstovai nelabai draugaujame su dizainu. Teko bendradarbiauti su dizaineriais. 

Žodžiu, ketinate plėstis ir keistis vizualiai?

Donatas: iVilnius.com išlieka tas pats dizainas, o iVilnius.lt – visiškai keisime. Jis bus informacinio pobūdžio puslapis su įvairiausiomis rubrikomis apie renginius, įvairius topus, bus daug nuotraukų. Patys daug fotografuojame.

Na, gerai, nuėjau į rubriką „Sportas“, o ten parašyta tik apie krepšinį. Lietuviai jus supras, bet užsieniečiai neatleis, kur futbolas?!

Donatas: O ką apie jį rašyti?!

Aidas: Čia įtaką padarė ir mūsų pačių pomėgiai. Dirbant ofise rutininį darbą, po jo pradėjau bėgioti. Parūpo iššūkiai, rezultatai. Mūsų įmonė, mano pagrindinė darbovietė, dalyvauja įvairiuose sportiniuose renginiuose. Tenka bendradarbiauti su įvairiais bėgimo renginių organizatoriais. Toks mano pomėgis. Kodėl jo neįtraukus?

Donatas: Tas pomėgis atsispindi sporto rubrikoje. Dalyvaujame kiekviename Vilniaus bėgimo renginyje, fotografuojame, aprašome. Dabar pradedame teikti informacijos apie sveiką gyvenseną, kur vyksta nemokomos mankštos Vilniaus mieste. Šitas rubrikas apie bėgimą, sveiką gyvenseną ir dviračius plėtosime.

Aidas: Sportas bus orientuotas į sveiką ir aktyvią gyvenseną. Taip, apie krepšinį, futbolą gal buvo parašyta ir mažokai. Jei į mus lankytojai kreipiasi, nurodome, kur galima gauti išsamesnės informacijos. Jei pastebime, kad žmonės konkrečiai kažkuo domisi, atsižvelgiame į pageidavimus ir stengiamės tą informaciją įdėti.

Labiausiai erzinantis klausimas – apie pinigus

Maždaug prieš ketverius metus gimė idėja, pradėjote kaupti informaciją ir kurti puslapį. Natūralu, su laiku susidomėjimas ir entuziazmas krenta. Kas padėjo jį išlaikyti, nemesti tos idėjos, o ją toliau vystyti? Atrodo, dar ja degate, dar neišsisėmėte.

Aidas: Prieš pusantrų metų buvo toks lengvas išsikvėpimas. Paskui paleidome pirminį puslapio dizainą. Mums buvo gražu, bet kai parodėme jį dizainerei, jai puslapis pasirodė agrarinio, kolūkinio stiliaus. Pasitikėjome jos sprendimu, o tada nusprendėme su nauju polėkiu ir idėjomis grįžti kaip tik į progreso konferencijos LOGIN apdovanojimus.

Mūsų darbovietėse labai akcentuojami šie apdovanojimai, pagalvojome, kodėl neiškėlus sau iššūkio – patiems juose dalyvauti? Mums tai sugrąžino motyvaciją.

Donatas: Kas mus visą laiką skatina? Pats Vilniaus miestas. Daug kas dar jame neatrasta, įdomu, unikalu. Norisi apie tai rašyti. Jeigu išsisėmimas jaučiamas restoranų aprašymuose ir reitinguose, atrandame siauriausią gatvę, vėl kažkas įdomaus įvyksta. Atsiranda naujas įkvėpimas toliau dirbti.

Aidas: LOGIN apdovanojimas (iVilnius.lt šiemet laimėjo kategorijoje Žiniasklaidos portalas, projektas ar tinklalapis – red. pastaba) paskatino toliau daryti. Būtent tada visi trys susibėgome. Supratome, kad taip plaukti pasroviui jau nebegalime. Pasiskirstėme darbus, kad aktyviau veiktume, ieškotume. Jau buvo bandymų mūsų puslapį nupirkti. Sako, nieko nedarote, mums parduokite.

Donatas: Tai irgi buvo paskata veikti. Tų pačių konkurentų atsiradimas, mėginimas daryti tą patį, ką mes darome, ir dar sakyti, kad yra pirmieji, nors mes pradėjome prieš pustrečių metų...

Aidas: Gal čia ir mūsų pačių kaltė, kad daug kas to nežino? Mes „nesipiarinome“, nesireklamavome kaip kiti. 

Donatas: Jų iškilimas staigus, kritimas – taip pat. O mes visą laiką augame. Savo poziciją pasauliniame ir Lietuvos reitinge išlaikome. Kiekvieną dieną mūsų tinklalapio lankomumo kreivė lipa į viršų. Tai džiugina. Skaičiavau, jog dar turiu idėjų penkeriems metams į priekį, tik laiko trūkumas stabdo jų įgyvendinimą, – kalba informacinių technologijų įmonėse ir universitete dėstytojais dirbantys vaikinai. –

Esame tokie nekomerciniai, nesireklamavome, nesiviešinome. Mes gal nelietuviai esame? Turėjome vis aiškintis, kad nesame dar vienas Zuoko ar Vilniaus miesto savivaldybės projektas ir išgerti kavos su Zuoku nebuvome pakviesti. 

Aidas: Pabandėme, kiek galime patys. Atsimušame į tam tikras ribas, jei negauname reikiamos informacijos, bandome, galvojame, kaip kitaip ją gauti ir pateikti. Bet dabar mano kolegų ir draugų požiūris į mūsų puslapį keičiasi. Anksčiau atsainiai į tai žiūrėjo ir klausinėjo: „Kokia tau iš to nauda? Kiek tau Vilniaus savivaldybė moka? Kiek uždirbate?“

Nieko. Tai buvo laisvalaikio praleidimo būdas. Eini kur nors Vilniuje, pamatai kažką įdomaus, analizuoji, apsilankai naujoje vietoje, stebi, pastebi, kas gražu yra, o ne kritikuoji. Nacionaliniuose portaluose vargina tas negatyvas. Lietuvoje – tamsu, šalta, niūru, raginama važiuoti gyventi į šiltus kraštus.

Donatas: Grįžtant prie klausimo, kas skatina toliau tuo užsiimti, kraujas užvirdavo nuo tų klausimų, kokia iš to nauda. Kaip tik norisi kuo daugiau padaryti, parodyti, kad gyvename labai gražiame mieste, kurį dar ne iki galo pažįstame.

Aidas: Visi trys esame nevilniečiai, todėl dar įdomiau, tai yra iššūkis – vilniečiams pasakoti apie Vilnių.

„iVilnius“ įkūrėjai: mes gal nelietuviai esame?

Ramūnas Dzindzalieta, Aidas Pelenis ir Donatas Andrijauskas
+2