Lietuviai pagal išlaidas maistui – antri ES

Valgymas
Valgymas
  © Photos.com
Alfa.lt
2011-06-25 20:39

Į parduotuvę pensininkai žengia su nerimu, kadangi jiems tenka kaskart pasverti, kokius produktus verta įsigyti. Kalbinta pensininkė teigė, kad turguje apsipirkti yra gerokai pigiau.

Labiausiai brangsta mėsos, pieno, duonos gaminiai. Maisto produktų kainos visame pasaulyje sparčiai kyla dėl padidėjusių naftos ir maisto žaliavų kainų. Per praėjusius metus Lietuvoje maisto produktai pabrango 11 proc. Tačiau prognozuojama, kad toks spartus kainų kilimas turėtų sulėtėti.

„Artimiausią pusmetį pasaulio ekonomistai prognozuoja, kad maisto ir energetinių žaliavų kainos nebedidės taip stipriai. Tačiau žiūrint į priekį 5–10 metų ta augimo tendencija vėl atsinaujins“, – teigė finansų analitikas S. Jakeliūnas.

„Atlyginimai yra pernelyg menki, t. y. jei pasaulyje kainos kyla ir jeigu mes negalime sau leisti tų kainų kokiu nors būdu mažinti, tai, be jokios abejonės, mums reikia gyventi su tuo atlyginimu ir iš to atlyginimo, kurį mes gauname“, – tvirtino Jekaterina Rojaka.

„Eurostat“ duomenimis, žmonės skiria vis didesnę dalį pajamų maistui įsigyti. Tai ypač pajuto lietuviai. Pagal išlaidų maistui dalį esame antri ES, mus lenkia tik rumunai.

Pasak J. Rojakos, vidutinis lietuvis išleidžia vien tiktai maisto produktams, be gėrimų ir alkoholio, praktiškai ketvirtadalį visų savo išlaidų. Tuo tarpu standartinis europietis išleidžia 12–14 proc.

Skaudžiausiai kylančios kainos smogė minimalias algas gaunantiems gyventojams bei pensininkams.