Restorane neįmanoma misija tampa įmanoma

Vanduo
Vanduo
  © EKO redakcija
Roma Blėkienė | „EKO redakcija“
2011-06-20 12:54

Daugiau nei prieš metus visuomeninės organizacijos GYVA.LT pradėta iniciatyva „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose“ situaciją pakeitė į gerąją pusę: dabar Vilniaus mieste yra apie 20 maitinimo įstaigų, kuriose galima nemokamai arba už simbolinį mokestį gauti tinkamai paruošto vandens iš čiaupo.

Iniciatyvą remianti Vilniaus miesto savivaldybė planuoja atnaujinti geriamojo vandens kolonėles Vingio parke, Rotušės aikštėje ir Užupyje prie Angelo paminklo, o ateityje pastatyti ir daugiau jų kitose miesto vietose.

„EKO redakcijai“ iškilo klausimas: negi tik Vilniui rūpi gyventojų gerovė, juk centralizuotai tiekiamas vanduo yra žymiai pigesnis, nei parduodamas buteliuose, be to, renkantis šį vandenį plastiku neteršiama aplinka. Pasak GYVA.LT atstovės Indrės Kleinaitės, viešojo maitinimo įstaigų, kuriose galima gauti vandens iš čiaupo, esama ne tik Vilniuje.

„Esu tikra, kad ir kituose miestuose yra kavinių, kur galima gauti vandens iš čiaupo, bet mes apie jas nežinome, arba žinome tik vieną kitą. Kol kas neturime sąrašo, kurį galėtume paskelbti viešai.

Tikimės, jog šiai idėjai populiarėjant tokių kavinių daugės, nes jos pajus tiesioginę naudą. Mūsų kalbinti kavinių atstovai vienu balsu tikino, kad duoti nemokamai atsigerti vandens apsimoka – tada žmonėms maistas atrodo skanesnis, jie geriau jaučiasi ir todėl dažniau grįžta į tą vietą“, – sakė pašnekovė.

Redakcijos darbuotojai apsilankė 8 Kauno maitinimo įstaigose („Didžiojoje sienoje“, „Kipše“, „Pas Stanley“, „Pekine“, „City Cafe“, „Pizza Jazz“ (prie T. Ivanausko muziejaus), „Milano“ bei „Pas Paolo“), kuriose prašė vandens įpilti iš čiaupo. Aptarnaujančio personalo reakcija buvo įvairi.

Vienoje maitinimo įstaigoje darbuotojų reakcija buvo neutrali: mes paprašėme, jie pateikė, dviejų įstaigų darbuotojai vandenį pateikė labai maloniai, dar kitoje – įpylė iš buteliuko, bet į sąskaitą neįtraukė, trijose – vandenį iš čiaupo atnešė paslapčia, dar kitoje pasiūlė užsisakyti vandens su citrina ir ledukais iš meniu už 1 Lt.

Tyrimo išvada: nė vienoje „EKO redakcijos“ aplankytoje maitinimo įstaigoje pasivaišinti vandeniu nepasiūlė, tačiau nemokamo vandens iš čiaupo gauti įmanoma, tereikia paprašyti.

GYVA.LT viliasi, jog ateityje prie iniciatyvos „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose“ prisijungs ne tik Vilniaus, bet ir kitų miestų savivaldybės, o miestuose atsiras geriamojo vandens kolonėlių, iš kurių žmonės galės nemokamai atsigaivinti vandeniu.

Maitinimo įstaigos, kurios klientus nemokamai vaišins vandeniu iš čiaupo, bus žymimos specialiu lipduku „H2O!“.