Aštuonios visų laikų keisčiausios šunų veislės

Aštuonios visų laikų keisčiausios šunų veislės
Aštuonios visų laikų keisčiausios šunų veislės
Alfa.lt
2011-06-19 06:00

Pulis (Puli)

Pulis – šuo, žymus dėl plaukų, susuktų į virveles, kurie ne tik priverčia jį atrodyti kaip šluotą, tačiau ir daro jo kailį neperšlampamą. Nors niekas nežino, iš kur šie šunys atkeliavo, yra įrodymų, kad dar romėnai laikydavo juos savo namuose, o veislė skaičiuoja jau 6000 metų.

Manoma, kad prieš tūkstantį metų puliai buvo aptikti Azijoje, o paskui atgabenti į Vengriją. Vengrai pavertė šiuos šunis puikiais aviganiais drauge su kitos veislės didesniais šunimis – komandoras. Du šunys prižiūrėdavo avis dieną ir naktį: komondoras saugodavo avis nuo vilkų ir kitų plėšrūnų, o pulis tarnaudavo kaip seklys ir stebėtojas.

Nors virveliniai plaukai auga natūraliai, šunų šeimininkai neišvengiamai privalo prižiūrėti plaukus, sutvarkant ir išplaunant juos. Virvelės gali būti labai ilgos, tad vienas iš priežiūros būdų jas šiek tiek pakirpti.

Šie šunys labai protingi, reikalaujantys daug dėmesio ir aktyvūs.

Meksikiečių plikasis (Xoloitzcuintli)

Xoloitzcuintli (tariama šo-lo-ets-kint-ly, kartais vadinami meksikiečių plikaisiais arba sutrumpintai Xolo) – beplaukis meksikiečių šuo, garbintas dar actekų. Pasak legendos, dievas Xolotl šį šunį sukūrė iš sidabro, kuris taip pat buvo skirtas žmonėms kurti. Xolotl šį šunį atidavė žmonėms ir liepė saugoti kaip savo gyvybę.

Meksikiečių plikieji tampa didingais ir ištikimais šunimis, kai suauga, tačiau iki tol jie – triukšmingi ir energingi. Šunys yra sveiki, tačiau reikalauja drėkinimo odai, kremų ir vonių tam, kad apsaugotų nuo nudegimų saulėje, riebalų liaukų uždegimų ir inkštirų.

Peru inkų orchidėja (Peruvian Inca Orchid)

Nors gali būti vadinami orchidėjomis, šie gyvūnai – tikri šunys. Daugeliu atvejų jie panašūs į meksikiečių pilkuosius. Kaip ir jų kaimyninė veislė, šie šunys buvo garbinami kitos civilizacijos – inkų. Tačiau pati veislė yra gerokai senesnė nei inkų kultūra. Šių šunų atvaizdai buvo aptikti Peru gyventojų meno kūriniuose dar 750 mūsų eros metais.

Peru liaudies išmintis teigia, kad šuns apkabinimas gali išgydyti medicinines ligas, ypač skrandžio problemas.

Nelaimei, šunys buvo beveik išnaikinti po ispanų invazijos į Peru. Mažuose kaimeliuose šunys išgyveno, o pastaruoju metu Peru veislininkai stengiasi kaip įmanydami apsaugoti likusius šios veislės šunis.

Maži šuniukai išauga į puikius šunis, tačiau gali būti šiek tiek užsispyrę, tad jiems reikalingos dresūros pamokos dar ankstyvoje vaikystėje. Jie turi būti saugomi nuo nudegimų saulėje ir odos problemų.

Norvegų lundehundas (Norwegian Lundehund)

Norvegų lundehundai – ypatingi šunys, savo fizinėmis savybėmis nepanašūs nė į vieną veislę. Viena išskirtinių jų savybių – šeši kojos pirštai, unikalūs pečių ir kaklo sujungimai, leidžiantys kojas ištiesti abiem kryptimis ir kakta pasiekti nugarą. Šunys taip pat gali uždengti ausų angas taip, kad nepatektų nešvarumai ir vanduo. Visa tai lundehundus paverčia puikiais paukščių medžiotojais, kadangi jie – geri plaukikai, kopinėtojai stačiomis uolomis. Dar 1600 metais lundehundai buvo mokomi medžioti mormonus, tačiau vėliau, kai veiklos nebeliko, šunys beveik išnyko. Keli gyvūnai išliko mažame Monstad kaimelyje. 1963 metais buvo suskaičiuoti šeši gyvi šunys, tačiau aktyvių veislininkų dėka, šiandien jų yra beveik 1500. Nors gyvūnų veislė rūpestingai saugoma, jie turi rimtų genetinių sutrikimų – kraujas sunkiai pasisavina maistingas medžiagas ir baltymus iš maisto.

Kinų kuoduotasis (Chinese crested)

Šie vargšai šuneliai turi susiformavę gana prastą reputaciją, ypač kai kalbama apie jų žavesį. Kai kam gali pasirodyti, kad jie dailūs, kiti manys, kad šuneliai bjaurūs, tačiau negalima neigti fakto, kad pastaruosius šešis Pasaulinius Bjauriausių Šunų rinkimus laimėjo kinų kuoduotasis.

Išaiškėjo, jog šunys ne visuomet gimsta be kailio, iš tiesų galima išskirti net du šios veislės pogrupius – beplaukius ir plaukuotuosius. Keisčiausia, kad beplaukiai gali gimti su kailiu, jei plaukus koduojantis genas ne toks dominuojantis. Kai taip atsitinka, sunku pasakyti, kokiam pogrupiui šuo priklauso. Svarbu paminėti, jog beplaukiai dažnai neturi priekinių dantų rinkinio.

Kinų kuoduotieji šunys nekilę iš Kinijos. Nors nėra aišku, kur šių gyvūnų gimtinė, dauguma spėja, kad jie kilę iš Afrikos, tačiau yra šiek tiek įrodymų, jog šunys turi šį tą bendro su meksikiečių plikaisiais (Xolo).

Karolinos šuo (Carolina dog)

Nors šuo atrodo neypatingas, jo unikalumas slypi DNR. Išaiškėjo, jog Karolinos šuo – viena seniausių veislių Šiaurės Amerikoje. Jo atvaizdų galima aptikti ankstyvųjų amerikiečių uolų piešiniuose. Jų DNR panaši į Australijos dingų ar Naujosios Gvinėjos dainuojančių šunų. Jie vis dar primityvūs gyvūnai, turintys socialinių problemų su šeimininkais, todėl nerekomenduotini pirmąkart norintiems įsigyti šunį.

Katahulos leopardinis šuo (Catahoula leopard dog)

Šie šunys ypatingi ne tik tuo, kad turi išskirtinį pavadinimą, tačiau taip pat yra puikūs medžiotojai, gali įkopti į medžius, norėdami pagauti grobį. Kaip manoma, šie šunys yra viena ilgiausiai gyvenančių šunų veislių visoje Šiaurės Amerikoje. Jie buvo apdovanoti už įspūdingus medžioklės sugebėjimus. Netgi tokios asmenybės kaip Teodoras Ruzveltas turėjo šį augintinį.

Neapolio mastifas (Neapolitan Mastiff)

Hario Poterio mėgėjai, galbūt, atpažins milžino Hagrido augintinį – Iltį. Nors šunys nėra tokie didžiuliai, kaip buvo pademonstruota kino filme, visu ilgiu jie gali būti dviejų su puse pėdų ilgio, o sverti iki 70 kilogramų.

Pasak istorijos, šios veislės šunys kovojo kartu su romėnų legionais, dėvedami spygliuotus odinius pakinktus, kad galėtų perskrosti priešo žirgų pilvus.

Deja, nepaisant ilgos veislės istorijos, po Antrojo Pasaulinio karo, šunys beveik išnyko. Jie buvo išsaugoti tik sumaišant dvi veisles – anglų ir Neapolio mastifus.

Šunys – puikūs augintiniai, tačiau labai atsargūs su aplinkiniais. Nuo pat mažų dienų jie turi būti mokomi socializacijos tam, kad nebūtų pernelyg agresyvūs. Jie loja nebent išprovokuoti, iš pasalų puola įsibrovėlius.

 

Aštuonios visų laikų keisčiausios šunų veislės

Aštuonios visų laikų keisčiausios šunų veislės
+4