Grybauskaitė: asmeniškai kovosiu su kiekvienu korupcijos atveju
metinis pranešimas, komentarai, atnaujinta 11.03

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
  © Tomas Vinickas

Antradienį Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė atvyko į Seimą skaityti metinio pranešimo. Tai antrasis šalies vadovės pranešimas.

Prezidentė iš Seimo tribūnos sakė, kad tai nėra vien tik konstitucinė pareiga, bet ir „proga atitrūkti nuo skandalų ir pasikalbėti“.

Ji pabrėžė, kad per metus nuo praėjusio metinio pranešimo ji 12 kartų grąžino įstatymus Seimui svarstyti atgal ir 11 kartų veto nebuvo atmestas. Ji tikisi, kad ir grąžintos persvarstyti Miškų įstatymo pataisos taip pat bus priimtos, atsižvelgiant į pastabas.

Prezidentės teigimu, trečią Nepriklausomybės dešimtmetį pradėjusi Lietuva yra teisingame kelyje ir jau subrendusi permainoms.

METINIO PRANEŠIMO TEKSTAS

PREZIDENTĖS VEIKLOS STATISTIKA

BUTKEVIČIUS PREZIDENTĖS PRANEŠIME PASIGEDO UŽSIENIO POLITIKOS

MASIULIS: GRYBAUSKAITĖ RYŽTINGAI IR AIŠKIAI ĮVARDIJO PROBLEMAS

Pasak šalies vadovės, ekonomikos augimas, gerokai viršijęs prognozes, suteikia ekonominio optimizmo, tačiau būtiniausių paslaugų ir produktų kainos įpareigoja greičiau pertvarkyti šalies šilumos ūkį ir socialinę sistemą, neatidėlioti verslo ir nevyriausybinių organizacijų skatinimo priemonių.

„Ne 2020-aisiais ar 2030-aisiais, o būtent dabar, kai ekonomika įgauna potencijos, jai būtinas realus palaikymas. Todėl raginu visas ministerijas, tarnybas ir žinybas inventorizuoti savo darbus, planus, gaires ir strategijas ir rimtai susikaupti šiam darbui“, – pabrėžė prezidentė.

Skaudžiausia ir sunkiausiai gydoma valstybės negalia prezidentė ir šiemet įvardijo korupciją, ypač pabrėždama kovą su politine korupcija ir įstatymų leidybos skaidrinimą.

„Kiekvieną kartą, kai man bus pateiktas koks nors atskiros grupelės užsakytas, korupcija ar tiesiog kvailybe dvelkiantis įstatymas, asmeniškai domėsiuosi jo kilmės istorija. Asmeniškai aiškinsiuosi, kurioje teisėkūros grandyje atsirado tokių įtarimų keliančios nuostatos“, – sakė prezidentė.

„Laisvėje kyšininkų yra daugiau nei turėtų būti. Siekiame ne kuo daugiau susodinti į kalėjimą, bet užkardyti ir atbaidyti“, – apie kovą su korupcija, viena didžiausių Lietuvos bėdų, sakė šalies vadovė.

Užsienio politikos srityje, pasak prezidentės, svarbiausia – produktyvi narystė ES ir NATO bei konstruktyvi ir stabili kaimynystė.

Drauge su metiniu pranešimu prezidentė pateikė visuomenei ir savo veiklos metinę apžvalgą, kurioje įvardytos prezidentės iniciatyvos ir pasiekimai ginant šalies gyventojų interesus kovos su korupcija, teisingumo, ekonominės, socialinės ir kultūrinės aplinkos gerinimo bei užsienio politikos srityse. Antrųjų prezidentės kadencijos metų prioritetas – korupcijos užkardymas ir energetinė šalies nepriklausomybė.

Prezidento metinius pranešimus apie padėtį Lietuvoje, šalies vidaus ir užsienio politiką numato Konstitucija.

Be to, kad įvairiais aspektais apžvelgia šalies padėtį, šalies vidaus ir užsienio politiką, Lietuvos prezidentas teikia siūlymus, kaip spręsti šalies problemas.

Prezidentės metinio pranešimo Seime pakviesti klausyti prezidentas Valdas Adamkus, Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius, Vyriausybės ir Atkuriamojo Seimo nariai, užsienio šalių ambasadoriai, teismų, Seimui atskaitingų institucijų vadovai, apskričių viršininkai, miestų ir rajonų merai, kiti garbingi svečiai.

Šalies vadovai pranešimus Seimui pateikia nuo 1993 metų. Vienintelį kartą – 2004 metais – per trumpą tuomečio prezidento Rolando Pakso kadenciją, pasibaigusią prezidento apkalta ir R. Pakso nušalinimu nuo pareigų, prezidento metinis pranešimas nebuvo parengtas.

D. Grybauskaitė šaliai vadovauja nuo 2009 m. liepos 12 d.

Daugiau pozityvumo (papildyta)

Seimo narys Algis Čaplikas vertindamas prezidentės metinį pranešimą teigė, kad įžvelgė teigiamų naujovių.

„Kaip Seimo narys ir partijos pirmininkas galiu pasakyti, kad pranešime buvo daug minčių ir žodžių: „Mes padarėme.“ Tai yra nauja ir tai liudija, kad Seimas dirba kartu su prezidente. Tai yra pozityvu“, – teigė A. Čaplikas.

„Ir praeitis įvertinta, ir dabartis, ir žingsnis į priekį, ką turėtume daryti“, – sakė Seimo narys.

Paprašytas palyginti su ankstesniu D. Grybauskaitės pranešimu, jis sakė, kad šiame – daugiau optimizmo ir mažiau kritikos.

Gapšys: krizė dar nesudorota

Seimo opozicijos lyderis Vytautas Gapšys mano, kad prezidentė D. Grybauskaitė savo metiniame pranešime turėjo daugiau dėmesio skirti Lietuvos ekonominiams reikalams. Anot parlamentaro, ekonominė krizė šalyje dar nėra įveikta.

„Lietuvoje dar esant nesudorotai ekonominei krizei, kaip ir pati prezidentė tai pabrėžė, manau, kad turėjome tikrai dėti dar didesnius akcentus į ekonomiką, socialinę sritį, juo labiau kad praėjusių metų pranešimas žmogų išskyrė kaip svarbiausią vertybę. Tikėjomės daugiau tęstinumo ekonomikos srityje“, – po valstybės vadovės metinio pranešimo žurnalistams kalbėjo V. Gapšys.

Politiko teigimu, visiškai suprantama, jog prezidentė daug dėmesio skyrė teisėkūros ir teisėsaugos sistemos problemoms Lietuvoje.

„Kalbėdami apie teisėkūrą ir teisėsaugą, galime pasižiūrėti struktūriškai – iš penkiolikos puslapių teksto maždaug aštuoni puslapiai skirti teisėsaugos institucijų darbo veiklai, baudžiamojo kodekso pataisoms, o pusantro puslapio yra kalbama apie ekonomiką. Seimo Darbo partijos frakcija supranta, kad teisėsaugos sritis yra svarbi, o baudžiamojo kodekso pataisos yra neišvengiamos ir svarbios“, – aiškino parlamentaras.

Seimo opozicijos lyderis taip pat teigė, jog prezidentė savo pranešime nepaminėjo ir dar kelių svarbių šalies sričių.

„Liko kai kurios sritys ir nepaminėtos. Gal ir laiko stoka sutrukdė. Manome, kad sveikata, žemės ūkis Lietuvai yra ne mažiau svarbūs negu švietimas ir kultūra“, – pridūrė Seimo narys.

 

Grybauskaitė: asmeniškai kovosiu su kiekvienu korupcijos atveju

Dalia Grybauskaitė
+6