​Į šiltą vietelę ministerijoje nusitaikė ir skandalingoji Latvienė?

V.Latvienė taps viceministre?
V.Latvienė taps viceministre?
  © Alfa.lt

Aiškėja, kas nusitaikė perimti po skandalo iš sveikatos apsaugos viceministro krėslo pasitraukusio Gedimino Černiausko vietą. Naujienų portalo Alfa.lt žiniomis, naująja viceministre gali tapti ne ką mažiau skandalinga asmenybė – finansų ministro Rimanto Šadžiaus patarėja Violeta Latvienė.

Ministrė Latvienę priimtų, Sysas svarsto apie partiškumą

Tai, kad tokia kandidatūra šiuo metu yra svarstoma, naujienų portalui Alfa.lt patvirtino ir Seimo vicepirmininkas, socialdemokratas Algirdas Sysas. Tiesa, jis teigė, kad V. Latvienė tėra viena iš kelių kitų kandidatūrų, kurios galėtų užimti atsilaisvinusį postą.

„Tai viena iš svarstomų kandidatūrų, bet dėl galutinio sprendimo nėra aišku. Pagal mūsų statutą, tai turėtų patvirtinti partijos prezidiumas, o jis rinksis tik po dviejų savaičių, nebent anksčiau susirinktume“, – sakė politikas.

Tuo metu sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė naujienų portalui Alfa.lt taip pat kalbėjo, kad kol kas dėl būsimos kandidatūros nėra apsispręsta, tačiau leido suprasti, kad  dirbti savo pavaduotoja V. Latvienę priimtų.

„Dar nėra kandidatūros. Nežinau, kas kalba, bet kol kas atsakymo nei iš V. Latvienės, nei iš kitų negavau, ar norėtų pretenduoti, ar ne. Kandidatų buvo ir daugiau, bet konkretaus atsakymo nesu gavusi. Yra dar tam tikros procedūros. Jei jos bus praeitos, manau, kad turint omenyje tai, jog šio viceministro darbas susijęs su finansais, jų kontrole, strateginiu planavimu, planų įgyvendinimu, jos kandidatūra šitam postui užimti būtų tinkama“, – sakė ministrė.

Kiek nuosaikesnis šiuo požiūriu buvo A. Sysas. Nors jis vertinti V. Latvienės tinkamumo dirbti viceministre nenorėjo, tačiau išsakė nuomonę, kad tokį postą turėtų užimti bent jau partijai priklausantis pareigūnas.

„Aišku, ponia V. Latvienė nėra mūsų partijos narė, o tai visgi politinio pasitikėjimo postas. Gal ji taps partijos nare“, – svarstė Seimo vicepirmininkas.

Prieštaringa Latvienės praeitis

Naujienų portalas Alfa.lt jau anksčiau ne kartą rašė apie įvairius šešėlius V. Latvienės biografijoje. Kalbėta, kad finansų ministrui patarinėjusi V. Latvienė aktyviai siekė iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovo pareigų pašalinti Modestą Kaseliauską. Jis iš R. Šadžiaus buvo gavęs griežtą papeikimą ir kalbėjo apie šio daromą spaudimą. Visgi galiausiai jam teko palikti tarnybą.

VMI kontrolės pastaruoju metu galėjo siekti su nusikalstamu pasauliu siejami veikėjai, o, be kita ko, ir alkoholio banderolių klastojimo byloje minimos bendrovės „Garsų pasaulis“, spausdinančios slaptus Lietuvos dokumentus ir piliečio pasus, savininkas Vytautas Vainikonis.

Naujienų portalas Alfa.lt praėjusių metų rugsėjį skelbė, kad tuomet VMI atliko su V. Vainikonio interesais siejamų įmonių ir asmenų plataus masto patikrinimą, o patį abejotinos reputacijos milijonierių ir jo įmones perdavinėjo teisėsaugai. Neoficialiai teigta, kad mokesčių inspektoriai jau buvo priskaičiavę per milijonų litų nuslėptų mokesčių. Tąsyk galimai dėtos pastangos, kad M. Kaseliausko vietą užimtų įvairiuose skandaluose figūruojanti finansų ministro R. Šadžiaus patarėja Violeta Latvienė.

Pati pareigūnė yra pripažinusi, kad su V. Vainikoniu buvo susitikusi bent du kartus.

Tuo metu Vidaus reikalų ministerijos slaptoje pažymoje teigiama, kad V. Vainikonis buvo nusikalstamo pasaulio, siekusio infiltruoti Lietuvos ekonomiką, priedangos įmonių direktorius. „Teisėtvarkos organai jau kelerius metus seka organizuotą nusikalstamą gaują, vadinamą „Vilniaus brigada“. Informacija apie šios gaujos nusikalstamą veiklą yra sukaupta operatyvinėse bylose, užvestose skirtingais laikotarpiais. <...> 1990–1992 m. Georgijus Dekanidzė ir jo „partneriai“ aktyviai įsitraukė į privatizacijos procesą, naujų firmų sistemos kūrimą, siekdami įsiterpti į Lietuvos ekonomiką. 1992-ųjų pabaigoje jau buvo žinomos šios Dekanidzių klano firmos: <...> bendroji Lietuvos, Vokietijos ir Lenkijos įmonė VITEXSIM, gen. direktorius V. Vainikonis, UAB „Vytas“, direktorius V. Vainikonis <...>“, – rašoma slaptoje 1994 metų spalio 18 dienos VRM pažymoje (Nr. 06/272), kuri pirmąsyk paviešinta žurnalisto Dailiaus Dargio išleistoje knygoje „Kruvinasis mafijos maršrutas“.

Paprašyta pakomentuoti šiuos viceministre galinčios tapti V. Latvienės biografijos vingius, R. Šalaševičiūtė tvirtino užkulisiniais dalykais nesidominti. Jai užtenka to, kad V. Latvienė gali dirbti R. Šadžiaus patarėja.

„Tokių dalykų nesu girdėjusi. Kas vyksta užkulisiuose, kas su kuo susitinka, kokias veda derybas, tikrai nežinau, nesu girdėjusi. Neaišku, kada tai buvo, ar šie teiginiai pakankamai argumentuoti, taip kad negaliu nei paneigti, nei teigti, kad yra taip ar kitaip. Nesidomiu, kas vyksta užkulisiuose ar vyko seniau. Jei ji dirbo Finansų ministerijoje ir dirba ministro patarėja, tai matyt yra praėjusi visus patikrinimus, jai nebuvo pareikštos pretenzijos, tad nepasitikėti dėl to, kad kažkas kažką kažkur sakė, neturiu pagrindo“, – aiškino ministrė.

Šešėliai ir dirbant „Achemoje“

Prieš tapdama finansų ministro patarėja, Violeta Latvienė nuo 2005-ųjų rugpjūčio dirbo koncerno „Achemos grupė“ ekonomikos ir finansų direktore, tad įkandin jos driekiasi mokesčių slėpimo skandalo šešėlis. Tuo metu „Achemos grupei” priklausanti įmonė „Metoil” buvo įtarta mokesčių slėpimu – dėl jos vykdomas tarptautinis tyrimas, kurį koordinuoja VMI.

Bendrovę „Metoil“ skandalas sukrėtė 2013 m. pradžioje, kai paaiškėjo, kad naftos produktais, daugiausiai dyzelinu, prekiaujanti įmonė galimai ilgą laiką slėpė mokesčius.

Keturių šalių – Lietuvos, Lenkijos, Latvijos ir Slovakijos – pareigūnai pradėjo ikiteisminį tarptautinį tyrimą dėl galimo mokesčių slėpimo. Bendrovė naftos produktus pirkdavo Rusijoje, Baltarusijoje, Uzbekistane, Ukrainoje ir pardavinėdavo juos ES šalyse. Tačiau paaiškėjo, kad pirkėjai, bent jau jų dalis, galimai yra fiktyvūs. Tokios bendrovės, kurios nurodytos pirkimo dokumentuose, realiai neegzistuoja. Pareigūnų teigimu, nuslėptų mokesčių dydis gali siekti apie dešimt milijonų litų.

Pirmtaką pražudė neatsargus liežuvis

Sveikatos apsaugos viceministro portfelis atsilaisvino, kai jį savo noru paliko šias pareigas ėjęs G. Černiauskas. Šio žingsnio pareigūnas ėmėsi, kai žiniasklaidoje paskelbtas slapta darytas garso įrašas, kuriame galima išgirsti, kaip G. Černiauskas kritikuoja komisijos nares, kodėl konkursą į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą laimėjo sveikatos apsaugos ministrės patarėja Noba Ribokienė. Be kita ko, buvęs viceministras ją išvadino necenzūriniais žodžiais ir aiškino, kad premjeras siūlė kitą kandidatę, partijos kolegę Viliją Vertelienę. Vyriausybei vadovaujantis Algirdas Butkevičius tvirtino taip tikrai nesielgęs.

​Į šiltą vietelę ministerijoje nusitaikė ir skandalingoji Latvienė?

V.Latvienė taps viceministre?