Mes už TV3 ir prieš cenzūrą

Alfa.lt komanda
Alfa.lt komanda
  © Alfa.lt
Alfa.lt | Alfa.lt
2011-05-19 13:01

Žinoma, daug geriau būtų, jeigu K. Krivickas ir Rūta Janutienė iš viso dingtų ir iš televizijos ekrano, ir iš interneto, ir iš spaudos puslapių. Būtų geriau, jeigu žurnalistai kaip sovietų laikais važinėtų po kolūkius, kalbintų jų pirmininkus ir pasakotų, kiek primilžio duoda vienaip ar kitaip šeriamos karvės. Tiesa, kolūkių dabar nėra, tai būtų gerai, kad važinėtų po privačias bendroves, girtų jų savininkus, nepamiršdami į kišenę įsimesti šlamančiųjų už gerą reportažą ar straipsnį. Ar ne to norėtų komisija?

Būtų daug geriau, jeigu televizijos, internetas ir spauda rašytų apie bites, gėles, gražų orą. Nes gėda ir nepadoru, kad kažkas drįsta knaisiotis po politikų, esą gyvenančių iš algos, turtą, po jų sandorius ir ryšius su prieštaringos reputacijos asmenimis.

reklama

Nepadoru, kad kažkam rūpi žinoti, kieno kišenėse nugula mūsų pinigai, už juos statomos vilos, aptveriami ežerai ir nacionaliniuose parkuose dygsta pilaitės.

Nepadoru, kad visuomenė sužino, jog kai kurie teisėjai geria, o kai kurie jų dar ir turi polinkių, kurie vertinami pagal Baudžiamąjį kodeksą. Negražu, jeigu visuomenė sužino, kad bet kurį vaiką, kuris papuolė į įtakingų teisėsaugininkų nagus, galima niekam nežinant uždaryti į psichiatrijos skyrių. Daug geriau, jeigu, matydami juoda sakytume balta. Juk taip jau buvo, ir visai neseniai – tik prieš dvidešimt kelerius metus. Ar ne to vėl norėtų komisija?

Jie norėtų, kad rašytume, jog už lango kiekvieną dieną šviečia saulė, Lietuvoje nėra nei nusikaltimų, nei – gink Dieve – įstatymo pripažįstamų vagių. Jie norėtų maitinti mus tuo, ką nori „nuleisti“ specialiosios tarnybos, tuo, kas palanku vienam ar kitam pilkajam kardinolui, mūsų visų valstybėje tampančiam politikus už virvučių.

Kodėl tuomet, kai nutrūko kruopščiai saugotas informacijos kanalas tarp tuometinės Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės ir buvusios TV3 darbuotojos, televizija kažkam ėmė trukdyti? Nebeliko didelės auditorijos, kuria galima manipuliuoti?

Visa tai komisijai, kurios pirmininkas dabar svajoja gauti kuo daugiau mokesčių mokėtojų pinigų, žinoma jau seniai. Tačiau ar prisimename nors vieną šios komisijos žodį, kai „Lietuvos ryto“ puslapiuose buvo dergiamas tragiškai žuvęs Vytautas Pociūnas? Ar šis dienraštis buvo paskelbtas neetišku, kai V. Pociūno spintoje viešbutyje Breste „atrado“ moterišką paltą? Ar šis dienraštis buvo paskelbtas neetišku, kai jo pirmajame puslapyje buvo išspausdinta avarijos nuotrauka, kurioje – žuvusio žmogaus veidas? Kodėl tada tylėjo L. Slušnys – ar tokie vaizdai nežaloja vaikų ir paauglių psichikos? Ar, psichiatrų nuomone, paauglį ir vaiką labiau žaloja informacija, kad yra pedofilų?

Ar Žurnalistų sąjungas pirmininkas Dainius Radzevičius tada piktinosi? Tas pats pirmininkas, kuris savo interneto tinklapyje pyko dėl „neetiškos“ „Lietuvos žinių“ publikacijos – esą kaip žurnalistai drįso parašyti, jog energetikos ministras Arvydas Sekmokas išvyko į JAV su savo atstovu spaudai? Tačiau kai tą pačią naujieną veik tuo pačiu metu išspausdino „Lietuvos rytas“, jis tylėjo.

Tai – tik kelios aplinkybės. Likusios vertos ne vieno straipsnio. Ir jie bus.

Kai apie etiką ir moralę kalbėjo Anapilin išėję poetas Justinas Marcinkevičius, tėvas Stanislovas ir monsinjoras Kazimieras Vasiliauskas, telikdavo tik nuleisti galvą, tylėti ir permąstyti jų žodžius. Ir pasižadėti, kad mokysimės iš savo klaidų. Tačiau kai apie etiką ir moralę kalba žmonės, kurių etika kelia abejonių, o interesų painiojimas bado akis, tylėti nebegalima. Todėl mes sakome: nenorime su jumis, neetiška Žurnalistų ir leidėjų etikos komisija, turėti nieko bendro.

Nenorime sulaukti jūsų atstovų kvietimų į posėdžius, kuriuose jūs nuklystate į lankas, kuriuose tik vienas kitas iš visų komisijos narių būna bent jau paskaitęs posėdžio darbotvarkę, kuriuose jūs jau iš anksto žinote savo sprendimą ir tik imituojate laisvę išsakyti savo nuomonę. Nenorime, kad komisijos sprendimai būtų priimami vadovaujantis principu – šis žmogus man nepatinka, todėl nepatinka ir vieta, kurioje jis dirba. Nenorime gaišti savo laiko ir dalyvauti svarstymuose, kuriuose didžioji dalis narių yra susiję su ne pačios geriausios reputacijos žiniasklaidos priemonėmis, tačiau savo pačių ir visuomenės akyse nori būti šventesni už Popiežių.

Mes palaikome TV3 ir pritariame televizijos žmonių nuomonei, kad jau ne pirmą kartą neobjektyvius ir neteisėtus sprendimus priimanti komisija diskreditavo žiniasklaidos savireguliacijos idėją. Mes, kaip ir TV 3, abejojame, ar dauguma komisijos veikloje dalyvaujančių asmenų turi reikiamą kompetenciją vertinti informacijos rengėjų darbą.

Mes prisidedame prie TV3 pareiškimo: tol, kol TV3 ir komisijos ginčai bus nagrinėjami teismuose, nutraukiame bet kokį bendradarbiavimą su susikompromitavusia komisija.

Alfa.lt