Paprastas būdas padidinti Vilniaus savivaldybės biudžetą

Biurokratija
Biurokratija
© 123rf.com

Esu Lietuvos pilietis, gimęs ir augęs Alytuje. 2007 metais persikėliau gyventi ir studijuoti į Vilnių. Dirbti pradėjau anksti, nuo 2008 metų, ir daugiau nei per šešerius metus spėjau sumokėti nemažai mokesčių. Nors jau gana ilgą laiką gyvenu ir dirbu Vilniuje, visi mano sumokėti mokesčiai nuėjo į Alytaus miesto savivaldybės sąskaitą. Taip yra todėl, kad, kol neturiu nuosavo būsto Vilniuje, mano registruota gyvenamoji vieta – Alytus.

Žinodamas apie sunkią Vilniaus savivaldybės padėtį, pasiryžau sutvarkyti šį, atrodo, nedidelį formalumą ir prisiregistruoti Lietuvos sostinės savivaldybėje. Tačiau ši procedūra nebuvo tokia paprasta, kaip pasirodė iš pradžių. Pirmiausia, buvo sunku surasti informacijos apie šią procedūrą, paskambinus į savivaldybę, vienas biurokratas nukreipė skambinti kitam biurokratui, o šis – dar kitam. Pagaliau, gavęs reikiamą informaciją, supratau, kad yra du keliai, kaip galima prisiregistruoti.

Pirmasis – gavus savininko leidimą prisiregistruoti prie nuomojamo buto adreso. Šis kelias iškart atkrito, nes turbūt joks savininkas nenorėtų, kad prie jo nekilnojamojo turto būtų priregistruotas pašalinis asmuo. Antrasis kelias – gyvenamosios vietos šeimininkas, kur esu registruotas, turi mane išregistruoti, gavęs dar trijų kaimynų parašus, kad ten negyvenu, o tada prisiregistruoti prie norimos savivaldybės. Šis būdas pridaro daug rūpesčių, nes ką daryti, jeigu gyveni vienkiemyje ir aplinkui nėra kaimynų arba tiesiog nepažįsti savo kaimynų ir dar turi eiti prašyti jų kažką pasirašyti? Kitas nemalonus dalykas yra tas, kad kai tave išregistruoja, net ir prisiregistravus prie miesto savivaldybės teoriškai tampama benamiu. Kam patiktų turėti tokį statusą, nors ir teorinį?

Galiausiai man pavyko gauti trijų kaimynų parašus, prisiregistruoti prie Vilniaus savivaldybės ir pagaliau mano sumokami mokesčiai pasieks Vilniaus savivaldybės biudžetą. O kiek yra tokių, kurie daug metų gyvena ir dirba Vilniuje, bet mokesčius sumoka kitoms savivaldybės? Spėju, tikrai nemažai, ir tokių vis daugėja, nes kiekvienais metais atsikrausto daugybė naujų studentų, kurie pasilieka sostinėje gyventi ir dirbti. Tai yra rezervas, kuriuo Vilnius privalo pasinaudoti. Pirmiausia, reikėtų informuoti Vilniaus mieste gyvenančius žmones apie mokestinę sistemą ir kviesti bei raginti nukreipti savo mokesčius miestui, kuriame dirba, gyvena, naudojasi savivaldybės paslaugomis ir infrastruktūra. Antra, reikia palengvinti ir supaprastinti gyvenamosios vietos registravimo procedūrą. Mažiau biurokratijos – daugiau Vilniaus gyventojų!

Tai neišspręs visų Vilniaus miesto finansinių problemų, tai būtų tik labai mažas žingsnelis sostinės skolos mažinimo link, tačiau tai būtų realus grąžos duodantis veiksmas. Gana mero prašymų didinti Vilniui tenkančią GPM dalį, reikia pradėti dirbti ir išsikuopti daržą.