Vilniaus meru išrinktas Zuokas
atnaujinta 15.50

Artūras Zuokas
Artūras Zuokas
  © Karolis Kavolėlis / Fotodiena.lt
BNS | Alfa.lt
2011-04-19 13:22

Vilniaus miesto taryba sostinės vairą patikėjo judėjimo „Taip“ vadovui Artūrui Zuokui. Už tai balsavo 26 nariai. Iki posėdžio buvo neabejojama, kad šiuose mero rinkimuose pagrindinės kortos – Darbo partijos rankose, mat jos nariai iki pat posėdžio pradžios neatskleidė, kurį kandidatą palaikys. Tačiau prasidėjus posėdžiui paaiškėjo, kad savo kandidatą į merus siūlys ir Lenkų rinkimų akcija, o toks lenkų žingsnis, galima sakyti, gerokai pakeitė anksčiau planuotą jėgų išsidėstymą. Posėdžio metu paaiškėjo, kad „darbiečiai“ vis dėlto nusprendė remti Artūro Zuoko kandidatūrą.

Papildyta 15.46

Sostinės meru išrinktas A. Zuokas. Už jį balsus atidavė 26 sostinės politikai iš 51. A. Zuokas rinkimuose nurungė konservatorių R. Alekną ir Lenkų rinkimų akcijos atstovą J. Kaminskį. R. Alekna gavo 16, J. Kaminskis – 9 balsus.

Papildyta 15.03

Prisistatydamas R. Alekna žadėjo, kad sieks įgyvendinti „sąžiningos, miesto gyventojams palankios politikos idėjas remdamasis krikščioniškomis vertybėmis“.

Anot jo, bus siekiama didinti savivaldos atsakomybę, mažinti biurokratiją, įvesti tiesioginius seniūnų rinkimus, gerinti sąlygas verslui, kurti daugiau darbo vietų, demonopolizuoti šilumos ūkį, įvesti pažangiausius šiukšlių tvarkymo metodus.

J. Kaminskis teigė, jog Lenkų rinkimų akcijos prioritetai bus švietimas, mokslas ir turizmas, kad bus siekiama išsaugoti dabartinį mokyklų tinklą, spręsti vietų darželiuose trūkumą, skirti paramą teatro, meno, sporto kolektyvams, mažinti kainas už komunalines paslaugas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, jog Lenkų rinkimų akcija stengsis, kad visi miesto rajonai turėtų centralizuotą vandens tiekimą, taip pat užsimota pritraukti į Vilnių piligrimų.

A. Zuokas savo ruožtu dėstė, kad tarp svarbiausių darbų bus atkurti smukusį pasitikėjimą savivaldybe, kurti darbo vietas, pritraukti investicijas, spręsti miesto įsiskolinimų problemą, mažinti šilumos kainas, siekti, kad per keletą metų vidutinis atlyginimas siektų per 6000 litų. Anot jo, dar vienas svarbus darbas bus tautinių mažumų integracija.

Papildyta 14.30 

Tarybos nariams oficialiai paskelbta, kad į merus keliamos Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovo R. Aleknos, su nepartine koalicija į Vilniaus tarybą išrinkto A. Zuoko ir Lenkų rinkimų akcijos atstovo J. Kaminskio kandidatūros. Pagal reglamentą kandidatai į sostinės vadovus prisistatymui turi po 20 minučių.

Papildyta 14.23

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas į merus R. Alekna naujienų portalui Alfa.lt sakė, kad Lenkų rinkimų akcijos pareiškimas apie tai, kad jie kels savo kandidatą, jo nenustebino. „Ne, nenustebino“, – teigė R. Alekna. Paklaustas, ar turi pakankamą tarybos narių, kurie palaikytų jo kandidatūrą, paramą, konservatorius sakė manąs, kad, nors paramos ir užtektų, veikiausiai prireiks antrojo rinkimų turo.

Papildyta 14.01

Apie savo ketinimus varžytis dėl sostinės mero posto prabilę lenkai Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos kandidato R. Aleknos galimybę laimėti Vilniaus vadovo rinkimus sumažino gerokai – žinoma, jeigu visi Lenkų rinkimų akcijos nariai palaikys savo kandidatą. Kol kas niekas negali prognozuoti, kuo baigsis mero rinkimai, juolab kad kalbas, esą palaikys A. Zuoką, pakurstė ir Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas. Tas pats politikas, kuris savo oficialioje Europos Parlamento nario interneto svetainėje yra parašęs tokią citatą apie A. Zuoką: „Aš negaliu nesistebėti – tai yra banditas, ir visi tyli.“ (žr. nuotr.).

Beje, naujienų portalui Alfa.lt patalpinus šią „auksinę“ Darbo partijos vadovo V. Uspaskicho mintį ir nuorodą į ją, sakinys iš V. Uspaskicho svetainės buvo išimtas. Tačiau jis yra likęs „Google“ – kaip įrodymas, kurį po šių Vilniaus miesto mero rinkimų, kai „darbiečiams“ kvepia vicemero postu, matyt, labai norėtųsi pamiršti.

Papildyta 13.42

Lenkų rinkimų akcijos atstovės Vandos Kravčionok pasirašytame pranešime teigiama, kad jie negali sudaryti koalicijos su konservatoriais dėl jų požiūrio į tautinių mažumų teises.

„Konservatoriai ir jų lyderis R. Alekna pasiūlė mums bendradarbiauti. Vertiname tai. Mūsų manymu, jis yra sąžiningas politikas, bet negalime sudaryti koalicijos su partija, kuri ignoruoja tautinių mažumų teises“, – rašoma pareiškime.

Lenkai tikina, kad jiems nepriimtinas koalicijos sudarymas su A. Zuoko koalicija ir socialdemokratais.

Papildyta 13.00

Prasidėjo Vilniaus miesto tarybos posėdis. Sugiedotas Lietuvos himnas, naujieji savivaldybės tarybos nariai duoda priesaikas. Lenkų rinkimų akcijos nariai dar prieš posėdį prabilo apie tai, kad į merus ketina siūlyti ir savo kandidatą – Jaroslavą Kaminskį.

Vilniaus savivaldybės mero rinkimuose planuotas detektyvas

Prieš posėdį buvo žinoma, kad nė vienas iš realiausiais pretendentais vadinamų kandidatų – A. Zuokas ir R. Alekna – neturi tvirto užnugario naujai išrinktoje miesto taryboje.

Kol kas nebuvo ir aiškių galimų koalicijos partnerių susitarimų: nepaviešinti jokie rašytiniai įsipareigojimai, remiamasi žodiniais susitarimais, kurie politikoje yra itin trapūs.

Tai, kad vienas iš kandidatų mūšyje dėl sostinės mero kėdės kartą jau skrupulingai nesirinko kovos metodų, primena ir 2003 metų pavasarį vykusių sostinės vadovo rinkimų istorija, pasibaigusi teismo procesu.

A. Zuokas byloje dėl 2003 metų pavasarį vykusių Vilniaus mero rinkimų buvo kaltintas daręs neteisėtą poveikį Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariui Vilmantui Drėmai. Vilniaus apygardos teismas 2008 metų kovą A. Zuoką pripažino kaltu dėl pasikėsinimo papirkti V. Drėmą ir skyrė jam 12,5 tūkst. litų baudą. Daugiau kaip po pusantrų metų teistumas A. Zuokui buvo panaikintas.

Iki posėdžio buvo žinoma tik tiek, kiek pranešė patys kandidatai į merus: A. Zuokas teigė, esą galioja balandžio pradžioje suformuota koalicija „4 plius“, kurią sudaro A. Zuoko ir Vilniaus judėjimas, Lietuvos socialdemokratų partijos, Darbo partijos nariai ir Rusų aljanso atstovai.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos nariai kalbėjo apie koaliciją su Darbo partijos, partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariais bei Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderio Vladimiro Tomaševskio bloku.

Tačiau, kaip pranešė BNS, dar pirmadienio vakare Darbo partijos atstovai nebuvo linkę atskleisti, kurią galimą koaliciją palaikys.

Alfa.lt primena, kad daugiausiai mandatų Vilniaus savivaldybės taryboje gavo A. Zuoko ir Vilniaus koalicija – 12. Lenkų rinkimų akcija ir Rusų aljanso koalicija gavo 11 mandatų, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – 10, Darbo partija – 8, Lietuvos socialdemokratų partija – 5, partija „Tvarka ir teisingumas – 5. Vilniaus savivaldybės taryboje yra 51 narys, tad būsimam merui reikia turėti mažiausiai 26 narių pasitikėjimą ir palaikymą.

Po vasarį vykusių savivaldybių tarybų rinkimų kol kas netikėčiausiu mero rinkimų scenarijumi nustebino Kaunas. Tačiau, prisiminus sostinės merų rinkimų istorijas, sunku patikėti, kad Vilniuje bus išvengta ne mažiau painesnių detektyvų.

 

Vilniaus meru išrinktas Zuokas

Artūras Zuokas
+16