„Linkomanijai“ atiduotas filmas erzina autorių teisių gynėjus

Filmas „Knygnešys“
Filmas „Knygnešys“
  © Organizatoriai
Lukas Pileckas | Alfa.lt
2011-04-14 18:29

Kovo mėnesį vykusiame „Kino pavasaryje“ įvyko filmo premjera. Dabar „Knygnešys“ – nemokamai platinamas internetu, tad kiekvienas norintis filmą gali parsisiųsti iš oficialaus filmo puslapio arba iš lietuviškų torrentų svetainių. Tačiau filmų kūrėjų sprendimas platinimui naudoti skandalingąją „linkomaniją“ atrodo nesuprantamas autorių teisių gynėjams.

Platina beveik visiškai laisvai

„Filmo platinimo formatą pasirinkome ne atsitiktinai. Dabar kyla daug diskusijų apie informacijos sklaidą, autorines teises, taip pat ir apie lietuvybės išsaugojimą. Ypač užsienyje, emigrantų bendrijose. Todėl mums svarbu, kad filmą galėtų pamatyti visi norintys, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos ar finansinių galimybių, – pasakojo režisierius Jonas Trukanas. – Filmą taip pat sieksime išplatinti ir visose Lietuvos mokyklose.“

Tuo tarpu Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros atstovė spaudai Gerda Leonavičienė tikino, kad savo filmą platinti nemokamai kūrėjai visada turi teisę. Tačiau tam turėtų pasirinkti visiškai legalius būdus.

„Filmą platinti per, mūsų manymu, nelegalia veikla užsiimančią „Linkomaniją“ nėra labai geras sprendimas. Žinoma, matyt, jauni kūrėjai siekia populiarumo bet kokia kaina, tačiau reikia galvoti ir apie kolegas. Nelegaliai veikiančiai sistemai atiduodami legaliai platinti savo kūrinį jie kenkia kitiems autoriams, kurių kūriniai platinami be sutikimo“, – teigė G. Leonavičienė.

Tačiau filmo koprodiuseris Tadas Bojarskas su „Latga-a“ nuomone nesutinka. Pasak vyro, „Linkomanija“, kaip veikianti platforma, savo esme nėra nelegali. Legalumo klausimas kyla tik nagrinėjant konkrečių žmonių veiksmus, tačiau tai ir yra tų konkrečių žmonių atsakomybės klausimas.

„Šiokią tokią filmo kontrolę mes pasilikome. Tačiau, jei žmonės prašo naudoti filmą kažkokiuose renginiuose, portaluose ar panašiai, tai 99 procentai, kad mes sutiksime“, – teigė T. Bojarskas.

Geras kinas turi būti mokamas

Europos šalių kino forumo „Scanorama“ atstovė Giedrė Šileikytė teigė mananti, kad geras kinas turi b9ti mokamas, „Knygnešio“ kūrėjų iniciatyva nemokamai platinti filmą – jų pačių apsisprendimas.

„Manau, kad filmo kūrėjai realiai įvertino lietuviško kino žiūrimumą ir būtent todėl nusprendė „Knygnešį“ platinti laisvai ir nemokamai. Tai sveikintina, nes filmą tikrai pamatys daug žmonių. Tačiau mes, kaip „Scanoramos“ rengėjai, laikomės nuomonės, kad geras kinas turi būti mokamas. Šioje srityje tautos pratinti prie nemokamų dalykų negalima“, – teigė G. Šileikytė.

Tokiam požiūriui turi įtakos tai, kad kinas Lietuvoje išgyvena sunkius laikus ir nemokama platinimo praktika tik daro meškos paslaugą kūrėjams, kurie savo filmus nori parduoti.

„Žinoma, pasaulyje yra praktika, kad patys muzikantai internete laisvam naudojimui įdeda savo kūrinius ir taip apsisaugo nuo piratavimo. Tačiau lietuviškam kinui tokios praktikos tikrai nereikia“, – sakė G. Šileikytė.

Nukelia į XIX a. nuotykius

Spalvingas XIX a. Lietuvos kaimo gyvenimas, humoras, nuotykiai, pavojai ir sunkūs pasirinkimai – tai tik menka dalelė to, su kuo susiduria filmo „Knygnešys“ herojus plevėsa Jurgis, susipažinęs su knygnešiu Mažvydu.

Kino festivalyje „Kino pavasaris“ „Knygnešys“ laimėjo žiūrovų simpatijų prizą.

Filmą galima pažiūrėti ir parsisiųsti iš www.filmasknygnesys.lt 

 

„Linkomanijai“ atiduotas filmas erzina autorių teisių gynėjus

Filmas „Knygnešys“