Europoje nyksta bitės

Bitė
Bitė
  © EKO redakcija
Justė Gusevaitė-Grižė | „EKO redakcija“
2011-04-13 12:32

Neseniai pasirodžiusioje knygoje mokslininkai pabrėžia, kad dėl tam tikrų žemės ūkyje naudojimų pesticidų žymiai sumažėjo paukščių ir bičių skaičius visoje Europoje, praneša theecologist.org. Knygoje „The Systemic Insecticides: A Disaster in the Making“ daktaras Henkas Tennekes rašo,

kad pavojingi insekticidai, žinomi kaip neonikotinoidai, rimtai veikia paukščius ir vabzdžius, o tolimesnis jų naudojimas gali sukelti „aplinkos katastrofą“.

reklama

Neonikotinoidai dažnai naudojami kukurūzų, saulėgrąžų ir rapsų sėkloms apdoroti. Tačiau H. Tennekes teigia, kad jie paplinta po visą augalą, patenka į nektarą bei žiedadulkes.

Negana to, neonikotinoidai yra lakūs, todėl teršia dirvožemį ir gruntinį vandenį. Net mažos pesticidų koncentracijos gali būti labiau pavojingos, nei manyta anksčiau, nes ilgai gali išsilaikyti dirvoje ir vandenyje.

Kiek anksčiau tyrime, paskelbtame žurnale „Toxicology“, H. Tennekes užsiminė, kad insekticidų naudojimas galėtų būti bičių skaičiaus mažėjimo visoje Europoje priežastis, o taip pat pabrėžė, kad ne tik bitės yra tapusios jų aukomis.

„Bet koks vabzdys, mintantis pasėliuose, miršta. Kiekviena bitė ar drugelis, renkantis žiedadulkes ar nektarą iš pasėlių, būna apnuodytas. Neonikotinoidai veikia kaip kancerogenai ir lengvai užteršia gruntinį ir paviršinį vandenį.

Šie insekticidai gali sukelti sunkių ilgalaikių aplinkos taršos pasekmių, o tokius mano nuogąstavimus patvirtino išsamūs moksliniai tyrimai“, – sako H. Tennekes.

Savo knygoje autorius rašo, kad labai didelis šių pesticidų kiekis gali būti mirtinas vabzdžiams, o tai atsiliepia visai maisto grandinei.

Paukščiams sunkiau susirasti maisto, dėl piktžolių stokos mažėja vabzdžių ir sėklų, todėl kyla grėsmė sparnuočių jauniklių išlikimui.

Dar anksčiau Dirvožemio asociacija kartu su Jungtinės Karalystės Vabzdžių gyvenimo ir pesticidų poveikio tinklu ragino uždrausti neonikotinoidus, tvirtindami, kad dėl jų mažėja bičių. Tai, pasak šių organizacijų atstovų, turėtų būti vertinama kaip išankstinis perspėjimas.

„Vien Jungtinėje Karalystėje bitininkai pranešė, jog iš trijų bičių šeimų jie netenka vienos, – sakė tinklo atstovas. – Tai turės rimtų pasekmių pasaulio maisto saugumui,

nes bitės yra vieni svarbiausių vabzdžių apdulkintojų ir atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį maisto grandinėje – manoma, kad trečdalis žmonių maisto priklauso nuo bičių apdulkinimo.

Todėl bitės yra tarsi kanarėlės anglies šachtoje – jų mirtis yra perspėjimas mums visiems, kad planetos sveikatai yra iškilusi grėsmė“.