​Pasakos apie valstybės tarnybą: kaip įdarbinami išrinktieji
Įtarimų šešėlis krito ir ant premjero

Gediminas Černiauskas (Šarūno Mažeikos foto)
Gediminas Černiauskas (Šarūno Mažeikos foto)
  © Fotobankas
„Alfa“ savaitė“
2014-11-03 11:20

Į gerai apmokamus valstybės postus valdantieji skiria nekompetentingus, o dažnai ir susikompromitavusius saviškius. Neskaidrūs konkursai valstybės tarnyboje tampa praktika, o į šiltas vietas savo statytinius kiša visos valdančiosios partijos.

Statomi netikę, bet savi

Kiekviena valdžia į šiltus postus sodina savus, o tarp savų yra ir savesnių. Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas turėjo trauktis iš pareigų, paviešinus slapta įrašytus pokalbius, kaip viceministras auklėjo komisiją, kad konkursą vadovauti Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai laimėjo ne socialdemokratė Vilija Vertelienė. Viceministras klausė komisijos narių, kodėl jos nežiūrėjo, kaip balsavo jis – komisijos pirmininkas. G. Černiauskas aiškino, kad Algirdas Butkevičius rūpinosi, kad V. Vertelienė laimėtų konkursą – anksčiau ji dirbo premjero padėjėja.

Iš slapta įrašyto komisijos narių pokalbio: „Aš rodžiau, kaip aš balsavau, jūs matėt, kad aš dviem balais daugiau daviau jai. Visą laiką buvo atverstas mano šitas, galėjot pažiūrėt. Dabar premjeras iškvies ministrę, duos velnių. Jeigu premjeras skambina dėl būtent to žmogaus, ką, jis nepakeis sprendimo. Atrodo, kaip vaikai esame, ne penkių, ne dešimties metų. Ateityje galvokite daugiau. Atsirado konkursantės. Mes protingos. Mes gudrios.“

Viceministras: laimėtoja dūra

Konkurso laimėtoją ministrės patarėją Norą Ribokienę viceministras išvadino dūra. N. Ribokienė šią vasarą taip pat įstojo į Socialdemokratų partiją.

Iš slapta įrašyto komisijos narių pokalbio: „Ji dar gali atsisakyti užimti pareigas. Nu jau, dūra atsisakys, kad ji dūra visiškai. Jai gi siūlė kiek kartų ministrė atsisakyti. Šičia nei ta draugė, nei ta draugė, bet taip aš irgi skeptiškai pakankamai vertinu V. Vertelienę, bet aš žinau, kad tai yra asmuo, kuris kažkuo reikšmingas „establishmentui“ (liet. personalas – Alfa.lt). O mes esam sudėtinė „establishmento“ dalis, ir tai yra reikšminga.“

Likusios vienos komisijos narės tarpusavyje kalbėjosi, kad V. Vertelienė nė iš tolo neprilygo N. Ribokienei.

Iš slapta įrašyto komisijos narių pokalbio: „Nelyginti dalykai. Vilija nusigrybavo į kitą pusę. Kaip išmoko vakar vakare. Politiniai lozungai. V. Vertelienė šitiek laiko nieko neveikė. Galėjo įsigilinti į struktūrą. Aiškintis. Žiūrėti. Aš nieko nežinojau, kokie politiniai dalykai. Vertinau, ką mačiau ir girdėjau. Tuomet konkurso nereikėjo.“

Premjero vardu – lauk

Konkursą laimėjusi N. Ribokienė sako, kad G. Černiauskas jai iš karto pasiūlė trauktis ir užleisti vietą antrai likusiai V. Vertelienei. N. Ribokienė sako, kad G. Černiauskas kalbėjo A. Butkevičiaus vardu.

„Tokio siūlymo aš iš karto po konkurso sulaukiau ir informavau ministrę ir premjerą, kadangi premjero vardu buvo kalbama. Vyko mano kabinete ir truko gana trumpai. Jis pasiūlė, aš pasakiau ne, ir pokalbis buvo baigtas. Man nėra smagu į kameras kalbėti apie savo kolegą, bet tokia realybė, kad kartais reikia pasakyti, kad karalius nuogas“, – aiškina konkurso laimėtoja socialdemokratė N. Ribokienė.

Vyriausybės vadovas ginasi

Premjeras A. Butkevičius dievagojasi, kad neprotegavo V. Vertelienės.

„Tikrai ne, žinote, tokiais dalykais neužsiimu. Ir jeigu žinot, kas nors kreiptųsi, niekada to nedaryčiau. O kas gali paneigti, kad ir kiti nesinaudoja ministro pirmininko vardu?“ – sako premjeras A. Butkevičius.

Viceministras G. Černiauskas pasiteisino, kad, kalbėdamas premjero vardu, improvizavo.

„Tai yra improvizacija. Kalbėjau asociatyviai. Neturėjau omeny, kad žinau ar turiu nurodymus. Premjeras tikrai man nėra davęs nurodymų, kaip ir už ką balsuoti“, – sako G. Černiauskas.

Viceministras atsiprašė ir pasitraukė

Dūra laimėtoją išvadinęs G. Černiauskas mėtosi – jis ir atsiprašo už dūrą, ir teisinasi, kad šnekėjo atsipalaidavęs tarp kolegų – suprask, Sveikatos apsaugos ministerijoje taip kalbėti įprasta.

„Nenoriu komentuoti šito... Čia galbūt mano šiek tiek netaktas, nevisiškai korektiškas žodis. Kalbėjimas gal atsipalaidavus. Nemanau, kad klaida, nes su žmonėmis kalbiesi. Tavo bendradarbiai“, – sako G. Černiauskas.

Viceministras iš pradžių tikino, kad įstatymo nepažeidė ir trauktis neketina, tačiau kitą dieną pranešė apie atsistatydinimą.

„Aš manau, kad kai kada geri padaryti ilgalaikiai darbai yra nubraukiami tam tikrais sprendimais, kurie nepuošia nė vieno politiko ir nedaro garbės partijai“, – sako premjeras A. Butkevičius.

Proteguoja ir Darbo partija...

Vos nutilus kalboms, kad Darbo partijoje įtakingos Seimo narės Vitalijos Vonžutaitės vyras Sergejus Fedotovas neskaidriai laimėjo konkursą vadovauti Valstybinei augalininkystės tarnybai, kuri pavaldi Žemės ūkio ministerijai, įtarimų kyla ir dėl naujo konkurso vadovauti Nacionalinei žemės tarnybai. Opozicionieriai įtaria, kad reikalavimai surašyti Darbo partijos nariams. Partijos deleguota ministrė Virginija Baltraitienė sako, kad jai pradėjus dirbti taip pat kilo įtarimų dėl konkurso, kuris buvo atšauktas ir paskelbtas iš naujo.

„Man pradėjus dirbti buvo panaikintas konkursas, buvo matoma, kad gal taikoma vienam žmogui, matoma, kad jis vienintelis gali būti kandidatas“, – sako žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė.

Valstybės tarnybos departamentas praneša, kad iš 15 kandidatų konkurse leista dalyvauti 8 pretendentams. Į konkursą departamentas siųs stebėtojus.

...ir „tvarkiečiai“

Socialdemokratai, Darbo partija, ne išimtis ir kita valdžios partija – „Tvarka ir teisingumas“. Buvęs šio partijos vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius, kuriam pateikti įtarimai, be konkurso įsidarbino ministerijos kuruojamoje valstybės įmonėje „Regitra“ – jis patarinėja generaliniam direktoriui, o „Regitra“ atsakė, kad rengti konkurso šioms pareigoms nereikia. Vidaus reikalų ministerijai pavaldžiame Turto valdymo ir ūkio departamente direktoriaus pavaduotoju įsidarbino buvusio ministro Dailio Alfonso Barakausko buvęs viceministras Ervinas Raistenskis – esą jis laimėjo konkursą. Dėl ministerijos skelbtų viešųjų pirkimų E. Raistenskiui kaip ir A. Juocevičiui pateikti įtarimai.

Opozicijos lyderis Kubilius: tokie skambučiai yra šiurkštus įstatymo laužymas

Buvęs premjeras, o dabar opozicijos lyderis Andrius Kubilius teigia, kad socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevičius turėtų pasiaiškinti, kokie skambučiai ir derinimai buvo atliekami su buvusiu viceministru G.Černiausku, o pareigūnai turėtų pasidomėti ar tokiais pokalbiais nebuvo pasinaudota. 

„Tai, kad būdami vienoje koalicijoje su darbiečiais ir paksistais, socialdemokratai vis žemiau nuleidžia politinės kultūros ir politinio sąžiningumo standartą, buvo matoma jau senai. Ilgą laiką socialdemokratai bandė vaizduoti, kad tik jų partneriai koalicijoje yra nesąžiningi ir neskaidrūs. Tačiau socialdemokrato, viceministro G. Černiausko skubus pabėgimas iš pareigų ir šioje istorijoje ypatingą vaidmenį suvaidinę paskelbti slapti jo pokalbių su pavaldiniais įrašai, akivaizdžiai parodė paprastą faktą – ne tik viceministrai ar ministrai užsiima neskaidria veikla, bet Premjeras pats asmeniškai skambina viceministrams ir nurodinėja, kas turi laimėti konkursą į gana menkos tarnybos vadovo postą. Galima įsivaizduoti, kaip premjeras daro įtaką konkursams į svarbesnes pareigas. Kita vertus, jeigu yra taip daroma įtaka priėmimo į valstybės tarnybą konkursams, tai kyla natūralus klausimas, o kaip būna daroma įtaka viešiesiems pirkimams, kur sukasi dideli milijonai. Viceministras G. Černiauskas ir čia spėjo pasižymėti, pasirūpindamas, kad su juo susijusi įstaiga laimėtų milijoninį užsakymą. Gal todėl ir Ž. Plytniko nebeliko, kad būtų galima dar laisviau telefonais reguliuoti visus tokius reikalus. Akivaizdu, kad tokie premjero skambučiai yra šiurkštus įstatymo laužymas. Galbūt net ir nusikalstamas laužymas.“, – rašoma opozicijos lyderio pranešime spaudai.