Pašto dėžutės liks tik prisiminimuose

Pašto dėžutė (Daivos Baronienės nuotrauka)
Pašto dėžutė (Daivos Baronienės nuotrauka)
  © „Lietuvos žinios“

Atokesniuose Lietuvos kaimuose nebelieka ne tik pašto skyrių, bet ir geltonųjų laiškų dėžučių.

Lietuvos paštas pasirengęs atskirti kaimo žmones nuo pasaulio arba paprasčiausiai atpratinti juos rašyti laiškus. Taip mano penkiolikos kilometrų atstumu nuo Biržų esančiame Gulbinų kaime gyvenanti medicinos felčerė Gileta Oržekauskienė. Moters teigimu, panorę išsiųsti parašytą laišką gulbiniškiai didelio pasirinkimo neturi. Kad rašytas laiškas pasiektų adresatą, kaimo žmogus turi arba tykoti vos keletui minučių gyvenvietėje stabtelinčio kilnojamuoju paštu vadinamo autobusiuko, arba gaudyti laikraščius ir pensijas išnešiojančią paštininkę. Tiesa, dar galima laišką gabenti į Biržus. Gulbinuose, kaip ir kitose, mažiau kaip 200 adresatų turinčiose vietovėse geltonųjų pašto dėžučių nebeliko.

Smūgis žmoniškumui

Per pusantro šimto gyventojų turinčiuose Gulbinuose nebeliko mokyklos, medicinos punkto, stacionaraus pašto, bibliotekos. Anot G.Oržekauskienės, kiekvienos minėtųjų įstaigų sunaikinimas gulbiniškiams buvo nemenkas smūgis. Tačiau su kiekviena netektimi ilgainiui susitaikyta. Nors nelengvai, bet žmonėms vis dėlto pavyko prisitaikyti gyventi be švietimo ir gydymo įstaigų, be knygų. Pagaliau jie apsiprato ir su pašto skyriaus uždarymu. „Žmonėms buvo įrodyta, kad išlaikyti visas šias įstaigas brangiai kainuoja, todėl taupant valstybės pinigus jas vertėjo uždaryti. Tačiau kodėl sumanyta panaikinti laiškų dėžutę?“ - stebėjosi G.Oržekauskienė.

Moteris teigė girdėjusi svarstymų, neva laiškų dėžutės tapo nebereikalingos, nes kompiuterių amžiuje išnyko epistolinis žanras. Tikinama, kad žmonės nebesiunčia ranka rašytų laiškų. „Gal todėl ir neberašo, kad keblu juos išsiųsti?“ - svarstė gulbiniškė. Jos teigimu, ne kiekvienas pagyvenęs žmogus pasirengęs vaikytis pro kaimą pravažiuojantį vadinamąjį paštą, ne kiekvienam norisi savo parašytą laišką brukti į rankas ir paštininkei. Jei išliktų dėžutė, į kurią galima įmesti parašytą laišką, būtų užtikrinamas privatumas, laiško autorius išvengtų viešumo. „Tačiau kam dabar rūpi tokie subtilūs dalykai? Juk net pats žmogus nebevertinamas,“ - nuoskaudos neslėpė G.Oržekauskienė.

Taupo pinigus

AB Lietuvos pašto atstovė Aurelija Jonušaitė LŽ pabrėžė, kad pašto dėžutės nenaikinamos. Esą jos tik nuimamos. Jų nebeliks tose vietovėse, kur gyvena mažiau nei 200 adresatų. A.Jonušaitė aiškino, kad tai daroma vadovaujantis pašto tinklo charakteristikos reikalavimais. Kiek pašto dėžučių Lietuvoje „ne panaikinta, bet nuimta“, „Lietuvos pašto“ atstovė neatsakė. Ji pabrėžė, kad tai daroma taupant bendrovės pinigus. Esą jas prižiūrintiems laiškininkams tektų mokėti atlyginimą, apmokėti jų išlaidas degalams bei automobilių eksploatacijai, jei šie važinėtų išimti laiškų.

A.Jonušaitė žmonėms, kurių gyvenvietėse „nuimtos“ pašto dežutės, siūlo vykti iki artimiausio pašto ar pasiieškoti gyvenvietės, kur tokia dėžutė dar yra.