ES palaiko JT sprendimą dėl neskraidymo zonos Libijoje

Hermanas Van Rompuy ir Catherine Ashton
Hermanas Van Rompuy ir Catherine Ashton
  © SCANPIX
BNS
2011-03-18 10:37

Bendrame ES prezidento Hermano Van Rompuy ir Bendrijos išorės reikalų vadovės Catherine Ashton pranešime sakoma, kad jie sveikina JT rezoliuciją ir visiškai palaiko „JT reikalavimą baigti smurtą ir bet kokias atakas prieš civilius gyventojus“.

Pakartodami 27 šalių bloko raginimus Libijos lyderiui Muamarui Kadhafi nedelsiant atsisakyti valdžios, jie paragino šią Šiaurės Afrikos šalį nedelsiant pradėti tvarkingą perėjimą prie demokratijos, pradėjus visapusį dialogą.

ES lyderiai išsakė „didelį susirūpinimą dėl gyventojų padėties“, pridūrę, kad „žmonių saugumas turi būti užtikrinamas visomis būtinomis priemonėmis“.

1973-oji JT rezoliucija „suteikia skaidrų teisinį pagrindą tarptautinės bendruomenės nariams užtikrinti civilių gyventojų apsaugą“, - sakoma pranešime.

„Europos Sąjunga pasiruošus įgyvendinti šią rezoliuciją, kiek leidžia jos mandatas ir kompetencija“, - pabrėžė H.Van Rompuy ir C.Ashton.

Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzekas atskirame pranešime pareiškė esantis „patenkintas“ ir „jaučiantis palengvėjimą“, kad JT sutiko imtis veiksmų Libijoje.

„Saugumo Tarybai buvo pats laikas nuspręsti, - rašo jis. - Džiaugiuosi ir jaučiu palengvėjimą, kad tarptautinė bendruomenės pagaliau ėmėsi konkrečių veiksmų, kad užkirstų kelią Kadhafi žudyti savo žmones.“

„Negalima gaišti laikoa, įgyvendinant neskraidymo zoną“, - pabrėžė J.Buzekas.

Vokietija susilaikė per JT balsavimą dėl neskraidymo zonos Libijoje dėl „nemažų pavojų ir rizikos“

Vokietija penktadienį paskelbė susilaikiusi per JT balsavimą dėl rezoliucijos, kurioje nurodoma nustatyti neskraidymo zoną Libijoje, nes Berlynas kariniuose veiksmuose prieš šios šalies lyderį Muamarą Kadhafį įžvelgia „nemažų pavojų ir rizikos“.

Po JT Saugumo Tarybos balsavimo paskelbtame Vokietijos užsienio reikalų ministro Guido Westerwelle pranešime sakoma, kad vokiečių kariai „nedalyvaus karinėje operacijoje Libijoje“.

„Mes toliau labai skeptiškai vertiname karinės intervencijos galimybę..., numatomą šioje rezoliucijoje. Įžvelgiame joje nemažos rizikos ir pavojų. Štai kodėl negalėjome pritarti šiai dokumento daliai“, - nurodoma pranešime.

„Vokietijos kariai nedalyvaus karinėje intervencijoje Libijoje“, - pridūrė G.Westerwelle, tačiau ministras pabrėžė, kad Berlyno požiūris į M.Kadhafi nepasikeitė.

„Šis diktatorius turi nedelsiant nutraukti bet kokį smurtą prieš savo žmones. Jis privalo pasitraukti iš valdžios ir atsakyti už savo nusikaltimus“, - pareiškė Vokietijos diplomatijos vadovas.

Ketvirtadienį priimtas JT Saugumo Tarybos sprendimas leidžia „visas būtinas priemones“ užtikrinant neskraidymo zoną, saugant civilines teritorijas ir priverčiant M.Kadhafi pajėgas nutraukti ugnį.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.