Petkevičiaus vaikai pralaimėjo Landsbergiui „Durnių laivo“ bylą

Vytautas Landsbergis teisme (Ritos Gečiūnaitės nuotr.)
Vytautas Landsbergis teisme (Ritos Gečiūnaitės nuotr.)
© Alfa.lt
Alfa.lt
2011-03-14 15:39

Daugiau nei prieš porą metų mirusio rašytojo Vytauto Petkevičiaus vaikai turės atsiprašyti už 2003 metais pradėtą tiražuoti tėvo kūrinį „Durnių laivas“, kuris įžeidžia europarlamentarą Vytautą Landsbergį bei jo tėvo Vytautą Landsbergį-Žemkalnį.

V. Petkevičius tvirtino, kad jų tėvas kūrinyje nesiekė paskleisti klaidingų duomenų apie V. Landsbergį-Žemkalnį, neturėjo tikslo jį apšmeižti, paniekinti jo atminimą ar pakenkti. Tačiau Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paliko galioti ankstesnę teismo nutartį – V. Petkevičiaus kūrinys pažemino V. Landsbergio tėvo garbę ir orumą.

„Teisėjų kolegija konstatuoja, kad apeliacinės instancijos teismas teisingai taikė paskleistų duomenų atitikties tikrovei vertinimui nustatytus teisinius kriterijus, nepažeidė įrodymų įvertinimą reglamentuojančių proceso teisės normų, padarė teisingas išvadas pripažinęs, kad bylos įrodymai nepatvirtina paskleistų duomenų atitikties tikrovei“, – rašoma Aukščiausiojo Teismo nutartyje.

Europarlamentaras nesiekė žalos atlyginimo, anksčiau jis tvirtino, kad jam svarbiausia, kad V. Petkevičiaus vaikai tiesiog atsiprašytų. V. Landsbergis nurodė, kad tėvą ir jį įžeidžia knygoje pateikti teiginiai, kad jo tėvas „Hitlerio draugas“, „kurį namo sugrąžino Maskva“, „ilgus metus bendradarbiavo su KGB“, neva buvo „strateginių žemėlapių kopijuotoju“, „bolševikų užverbuotu“. Taip kaip melagingus teiginius V. Landsbergis nurodė knygoje pateiktus įrašus, kad „vaistinę Kačerginėje išmetė į gatvę“, o vėliau „vaistininkai buvo paduoti į teismą todėl, kad patriarchas verandoje nerado šešių metrų ąžuolinio suolo, kurį buvo palikęs prieš karą“.

V. Landsbergio nuomone, tokie įrašai knygoje daro neigiamą įtaką ieškovo asmeniui bei jo visuomeninei-politinei veiklai.

Aukščiausiasis Teismas panaikino Vilniaus apygardos teismo nutarties dalį, kurioje iš V. Landsbergio buvo priteista Liudmilai Petkevičiūtei, Petrui Petkevičiui ir V. Petkevičiui po 426,67 Lt advokato pagalbai bei 28,88 Lt išlaidų, susijusių su procesinių dokumentų įteikimu pirmosios instancijos teisme.

Rašytojo Petkevičiaus vaikams Aukščiausio Teismo nutartimi visas teismo išlaidas teks sumokėti patiems.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėja nuo priėmimo dienos.

Alfa.lt primena, kad P., L. ir V. Petkevičiai prašė jų atžvilgiu bylą nutraukti arba grąžinti ją pakartotinai nagrinėti Lietuvos apeliaciniam teismui (AT). Jie nesutiko su AT nutartimi, kad tėvo rašytoje knygoje europarlamentaras V. Landsbergis ir jo tėvas buvo apšmeižti.

Knygos autorius V. Petkevičius mirė 2008-ųjų pabaigoje, dar nesibaigus bylinėjimuisi.