Arabų Lyga remia siūlymą uždaryti Libijos oro erdvę
atnaujinta 15.10

Amras Mussa
Amras Mussa
  © SCANPIX
BNS
2011-03-13 10:22

Anksčiau NATO atstovai teigė, jog kitų arabų pasaulio šalių pritarimas yra viena svarbiausių sąlygų priimti sprendimą įsteigti neskraidymo zoną virš Libijos.

Pasak kai kurių diplomatų, dalyvavusių AL narių skubiame posėdyje, per balsavimą buvo nuspręsta prašyti JT Saugumo Tarybą paskelbti virš Libijos neskraidymo zoną.

Kaip jau pranešta, į Kairą atvyko Muamaro Kadhafi atstovai, bet buvo atsisakyta juos pripažinti ir į AL posėdį jie nebuvo įleisti. Kaip pareiškė AL generalinis sekretorius Amras Mussa, padariusi „nusikaltimų“ savo liaudžiai M.Kadhafi vyriausybė neteko legitimumo.

Be to, arabų šalių lyderiai ketina užmegzti ryšius su Libijos Nacionaline taryba, kurią Bengazyje sudarė opozicija. A.Mussa pažadėjo suteikti humanitarinę pagalbą Nacionalinei tarybai.

Kaip pranešė informacijos agentūros, prieš neskraidymo zonos virš Libijos paskelbimą balsavo tik Sirija ir Alžyras.

Imtis griežtų priemonių, tarp jų uždaryti oro erdvę virš šios Afrikos šalies, reikalauja Didžioji Britanija ir Prancūzija, bet kol kas joms nepavyko pasiekti vieningo kitų Europos Sąjungos (ES) šalių pritarimo.

Kol kas Libijos klausimu tebesilaiko atviros pozicijos Rusija, kuri teoriškai turi teisę paskelbti veto galimoms Jungtinių Tautų sankcijoms.

Viena vertus, Rusija prisijungė prie tarptautinių sankcijų M.Kadhafi, bet tuo metu ragina vesti derybas su Libijos valdžia.

Be to, nuogąstavimą dėl tokių radikalių priemonių šeštadienį pareiškė JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas.

Manoma, kad uždarius oro erdvę karinės pajėgos, kurios tebėra ištikimos M.Kadhafi, liausis bombardavusios sukilėlius.

Apžvalgininkų nuomone, 22 arabų šalių atstovų sprendimas suteikia NATO ir ES būtiną paramą kariniais būdais uždaryti oro erdvę virš Libijos teritorijos.

JAV remia arabų valstybių raginimą skelbti Libiją neskraidymo zona

Vašingtonas sako, kad Arabų Lygos raginimas skelbti Libiją Jungtinių Tautų (JT) neskraidymo zona yra „svarbus žingsnis“.

Arabų Lygos generalinis sekretorius Amras Moussa sakė, jog šeštadienį Kaire susitikusi Lyga nusprendė, kad dėl „rimtų nusikaltimų ir didžiulių pažeidimų“ Muamaro Kadhafi vyriausybė neteko savo legitimumo.

Vašingtonas, kuris vaidintų svarbų vaidmenį įgyvendinant bet kokią neskraidymo zoną, sakė, kad šis sprendimas padidino spaudimą M.Kadhafi, bet neįsipareigojo imtis karinių veiksmų ir nepasiūlė skubiai surengti JT Saugumo Tarybos posėdžio.

Kol kas neaišku, ar Arabų Lygos raginimas paskelbti Libiją neskraidymo zona užtikrins aiškų regiono pritarimą, kurio NATO reikia kariniams veiksmams prieš M.Kadhafi. Bet britų užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) sakė, kad tai „labai reikšminga“.

Diplomatai Niujorke negalėjo atmesti galimybės, kad savaitgalį įvyks JT Saugumo Tarybos susitikimas balsuoti šiuo klausimu, tačiau pridūrė, kad tokio susitikimo tikimybė vis dėlto yra maža.

Tuo tarpu pačioje Libijoje M.Kadhafi nepaisydamas sukilimų bangos, kuri nušlavė autokratus Tunise bei Egipte ir išprovokavo precedento neturinčius protestus kitose arabų šalyse, telkia savo pajėgas. Sukilėliai sako, kad neskraidymo zona yra gyvybiškai svarbi norint nutupdyti M.Kadhafi oro pajėgas.

Vienas sukilėlis pranešė, kad 32 kareivių maištas sulėtino M.Kadhafi sūnaus Khamiso vadovaujamos brigados puolimą prieš Misratą - tie kariai prisidėjo prie šį miestą kontroliuojančių sukilėlių. Pasak šaltinio, vienas perbėgėlis yra generolas.

Libija smerkia Arabų Lygos raginimą paskelbti ją neskraidoma zona

Libijos valdžia griežtai smerkia Arabų Lygos (AL) sprendimą paraginti Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybą paskelbti virš Libijos neskraidymo zoną, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC.

Šis raginimas „nekomentuotinas, nes jis prieštarauja įstatymams ir Arabų Lygos, kuri niekada per savo istoriją nesiėmė priemonių prieš brolišką arabų šalį“, chartijai, kalbėdamas per Libijos televiziją pareiškė šalies URM atstovas.

Jis taip pat sakė, kad Arabų Lygos sprendimas yra „Moussos, puoselėjančio ambicijas tapti Egipto prezidentu, asmeninių siekių dalis“, turėdamas omenyje, kad apie AL raginimą vakar pranešė šios organizacijos generalinis sekretorius Amras Moussa spaudos konferencijoje.

Pasak URM atstovo, „Libijos delegacijos nušalinta nuo dalyvavimo Arabų Lygos susitikime neteisėtai“.

Kaire šeštadienį įvyko skubus susitikimas, kuriame Arabų Lygos valstybių užsienio reikalų ministrai priėmė sprendimą pritarti siūlymui uždaryti Libijos oro erdvę.

 

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.