Kyšininką prokurorą išgelbės tėvo laiškas?

Buvę kolegos M.Dūda (kairėje) ir E.Vaitekūnas (dešinėje) (Erlendo Bartulio nuotrauka)
Buvę kolegos M.Dūda (kairėje) ir E.Vaitekūnas (dešinėje) (Erlendo Bartulio nuotrauka)
  © „Lietuvos žinios“

Per vakarykščius teismo debatus daugiausia dėmesio buvo skiriama kaltinamojo tėvo - LATGA-A generalinio direktoriaus Edmundo Vaitekūno laiškui. Kaip jau rašyta, šis pasiekė jo sūnaus bylą nagrinėjantį Kauno apygardos teismą pirmojo posėdžio išvakarėse. „Gerai pažįstu savo sūnų ir galiu garantuoti, kad ateityje jis laikysis įstatymų. Kadangi niekada nebuvau patrauktas baudžiamojon atsakomybėn ir dirbu atsakingą darbą, galėsiu daryti jam teigiamą įtaką. Todėl prašau atleisti jį nuo baudžiamosios atsakomybės, perduodant mano laidavimui“, - maždaug toks šio laiško turinys.

Prokuroras stojo piestu

Kaltinimą palaikantis prokuroras Mindaugas Dūda ir buvusį jo kolegą ginantis advokatas Saulius Zakarevičius sutaria tik dėl vieno - kad sudarytos visos sąlygos tokiam teismo sprendimui.

Tačiau prokuroro įsitikinimu, taikant šią įstatymų išlygą E.Vaitekūnui jaunesniajam nebus pasiekti bausmės tikslai. Pirmiausia jo išsireikalauto kyšio sumą - 30 tūkst. litų - nuo baudžiamosios atsakomybės, už kurią jau grėstų dvigubai griežtesnė laisvės atėmimo bausmė, skiria vos pustrečio tūkstančio litų.

Ir kas gali paneigti, kad tik tokio kyšio reikalavęs beveik 10 metų prokuroru dirbęs E.Vaitekūnas sąmoningai nerizikavo prašyti daugiau? Dabar maksimali jam gresianti bausmė - laisvės atėmimas iki ketverių metų. Antra, anot M.Dūdos, teisiamasis buvo šio nusikaltimo iniciatorius. Tuo metu jis buvo ne apylinkės, ir net ne apygardos, bet aukščiausio lygmens - Generalinės prokuratūros prokuroras. Po šių žodžių M.Dūdos veidą išmušė raudonos dėmės.

Advokatas rado kozirių

Teisiamojo advokatas kontrargumentavo, kad jo ginamojo negalima diskriminuoti dėl amžiaus, kaip ir dėl nusikaltimo metu einamų pareigų. Prieš įstatymą - visi lygūs.

S.Zakarevičiaus baigiamosios kalbos koziriai buvo kitokie nei prokuroro: sulaikytas su įkalčiais E.Vaitekūnas prisipažino iš karto, o ne susipažinęs su bylos duomenimis. Advokato įsitikinimu, tai rodo teisiamojo pilietiškumą. O tai, kuo jis kaltinamas, nebuvo ilgai planuota nusikalstama veika. Anot E.Vaitekūno advokato, jo ginamasis jau nubaustas, nes niekada nebegalės dirbti teisėtvarkos srityje. Todėl advokatas siūlo patenkinti teisiamojo tėvo prašymą ir bylą nutraukti.

Tačiau prokuroro M.Dūdos nuomone, už tai, kad E.Vaitekūnas teisiamas pirmą kartą, prisipažįsta ir nuoširdžiai gailisi, jam taikytina mažesnė už vidutinę bausmė. O greta jos pasiūlyta ir papildoma baudžiamojo poveikio priemonė - įmokėti 1950 litų į asmenų, nukentėjusių nuo nusikalstamų veikų, fondą.

Belieka priminti, kad prieš pusantro mėnesio teisiamajam buvo grąžintas 25 tūkst. litų užstatas.

Mįslingos užuominos

Kyšį su Specialiųjų tyrimų tarnybos žinia E.Vaitekūnui įteikęs Algis Pekarskas teigia tikėjęsis griežtesnės bausmės. Tačiau teismo sprendimo neskųsiąs, kad ir koks jis būtų.

Gana taikliai šis kaunietis įvardijo ir teismo posėdžių salėje matyto teisinio spektaklio esmę. „Manau, kad prokuroras gynė tiek valstybės, tiek savo munduro garbę“, - reziumavo jis.

A.Pekarskui, kuris dėl savo vienturčio, kurio bylą kuravo E.Vaitekūnas, buvo pasiryžęs viskam, priklauso ir vakar pasakyti mįslingi žodžiai: „Manau, kad mano atvejis teisiamojo biografijoje buvo ne vienintelis. Tačiau aš neturiu įrodymų.“

Tai galėjo būti reakcija į kai kuriuos teisiamojo paskutiniame žodyje išsakytus teiginius. „Intensyvus gyvenimo tempas, stresas ir su tuo susijusi nemiga tuomet užgožė sąžiningumo principus, kurių stengiausi laikytis visą gyvenimą“, - tikino E.Vaitekūnas. Jis tvirtino taip atsakęs sau į klausimą, kodėl reikalavo kyšio.

Teismo sprendimas bus skelbiamas po trijų savaičių.