Uspaskichas ir mokesčiai

Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius

Finansų ministrė Ingrida Šimonytė davė suprasti, kad V.Uspaskichas išnaudojo mokesčių lengvatas, kurios buvo sukurtos vargšam žmogui, pardavusiam savo butą, arba smulkiam investuotojui. Deja, jos „išsigimė į labai keistus dalykus“. Ministrė tvirtino, jog planuojama apmokestinti finansines investicijas.

Šiek tiek nuvilia paprastai energingos ir veiksmingos ministrės pasyvumas. Paaiškėjus, kad įstatymas yra blogas, kupinas netobulumų ir spragų, kuriomis gali piktnaudžiauti apsukrūs verslininkai, reikia nedelsiant jį taisyti. Juolab kad įstatymų spragos leidžia turtuoliams nemokėti mokesčių tuo metu, kai valstybės iždas tuščias ir skolinamasi iš užsienio.

Lietuvoje sunku vykdyti mokesčių reformas, joms atkakliai priešinasi lobistai ir oligarchai. Bet ministrė priklauso valdančiajai koalicijai, kuri turėtų sugebėti prastumti reikalingas įstatymo pataisas. Kiek žinau, nemėginta to daryti, nors įstatymo netobulumai seniai žinomi. Ir tai, kad pasikliovę advokatų ir buhalterių paslaugomis pasiturintieji išnaudoja šiuos netobulumus, siekdami mokėti kuo mažiau mokesčių.

Mokesčių klausimą iškėlė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Dagys. Esą nutarus dalį pensijos mokėti iš valstybės biudžeto, ilgainiui reikės didinti mokesčius. R.Dagio nuomone, reikėtų įvesti nekilnojamojo turto (NT) ir progresinius pajamų mokesčius, nes jais mažiau bus apkraunama darbo jėga ir bus skatinamas socialinis teisingumas.

Naujų mokesčių klausimu konservatoriai nėra vieningi. Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas mano, kad įgyvendinant reformą nereikės didinti mokesčių, mokamų į valstybės biudžetą, ar įvedinėti naujų. Jo nuomone, „Sodra“ kaip sistema yra finansiškai stabili ir tvari mokėti pensijas. Optimizmas yra sveikintina politiko savybė, bet reikia ir realizmo.

Pensijos dabar labai mažos, vos vos pakanka pragyventi. Kitaip negali būti, kai išlaidos socialinei apsaugai Lietuvoje sudaro apie 13-14 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), perpus mažiau negu Europos Sąjungos (ES) vidurkis. Lietuvos dar laukia demografinė krizė. Skaičiuojama, kad iki 2060 metų darbingo amžiaus gyventojų sumažės nuo 58 iki 41 proc., o 65 metų ir vyresnių padvigubės nuo 16 iki 32 procentų. Dabar vienam vyresniam nei 65 metų žmogui tenka 1,6 darbingo amžiaus žmogaus. Po 50 metų santykis bus 1 ir 1, taigi vienas dirbantysis turės išlaikyti vieną pensininką. Jei nenorima pasmerkti pensininkų didžiuliam skurdui, reikia didinti įplaukas į valstybės ir „Sodros“ biudžetus. Kitos išeities nėra.

Ne tik „Sodra“ maitinama bado dieta. Nors ir nesiliauja skundai dėl tariamai didelių mokesčių, Lietuvos mokesčiai yra labai maži. Lietuva per savo biudžetą perskirsto tik kokį trečdalį BVP, mažiau negu bet kuri kita ES šalis, išskyrus Rumuniją. Visa ES perskirsto 45 proc. BVP, Šiaurės šalys daugiau negu 50 procentų.

Skelbiama, jog Lietuvos mokesčių sistema yra proporcinė. Iš tiesų ji yra regresinė, tai yra mažiau pasiturintys moka proporcingai didesnius mokesčius negu turtingesnieji, nes kai kurios pajamos neapmokestinamos ar apmokestinamos mažesniu tarifu. Tai akivaizdžiai rodo V.Uspaskicho pavyzdys. O paprastas žmogus, gavęs 1 500 litų į rankas, 300 jų perduoda valdžiai PVM pavidalu.

Mokesčių pertvarka yra neišvengiama. Bet bus stengiamasi vilkinti reformas ir apsaugoti pasiturinčiųjų lengvatas. Šią savaitę Bronislovas Lubys pripažino, kad norint spręsti socialinės apsaugos problemas reikės didinti mokesčius. Tačiau jis suskubo pridurti, kad NT ar progresiniai mokesčiai bėdų nesumažins - „ne tie skaičiai, kokie yra kreditai.“

Tai nėra naujas argumentas. Dar 2009 metų rudenį I.Šimonytė teigė, kad progresiniai mokesčiai būtų tiesiog neveiksmingas fiskalinis įrankis. Esą šalyje, kur darbo užmokesčio vidurkis yra apie 1500 litų, nebūtų ženklesnių įplaukų į biudžetą, išskyrus tą atvejį, jei mokesčiai būtų LABAI didinami. Esą nekilnojamojo turto mokestis irgi neturėtų didesnio poveikio. Panašiai kalbėjo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

I.Šimonytės argumentas neįtikina, nors ji teisingai nurodo, jog progresiniai mokesčiai nepašalins „Sodros“ ir valstybės biudžeto deficito. Bet tai ir ne jų tikslas. Svarbu, kad šie mokesčiai prisidėtų prie įplaukų didėjimo ir biudžeto deficito mažėjimo. Kai mažinamos pensijos ir peržiūrima kiekviena biudžeto eilutė, svarbūs ir tie litai, kurie įplauktų į biudžetą, įvedus šiuos mokesčius.

Yra dar viena neištirta galimybė, būtent įvesti minimalų metinį mokestį, tai yra nustatyti mokesčių tarifą, kurį visi turėtų mokėti, nepaisant visų pasinaudotų mokesčių lengvatų. Jei minimalaus metinio mokesčio tarifas būtų, tarkime, 10 proc., kiekvienas žmogus turėtų mokėti bent 10 proc. savo pajamų. Žmogus, kuris uždirba 10 mln. litų ir dėl įvairių lengvatų moka tik 10 tūkst. litų mokesčių, turėtų sumokėti 990 tūkst. litų minimalų metinį mokestį. Iš savo algų pragyvenantys žmonės jau moka 15 proc. pajamų mokestį, taigi yra apmokestinami aukštesniu tarifu, tad jiems nebūtų taikomas minimalus mokestis. Nors A.Kubiliaus mokesčiai nepadidėtų, V.Uspaskichas turėtų pervesti iždui gana stambią pinigų sumą.