Vunderkindės iš JAV lietuviški peizažai

Akiane (Karolinos Drulytės nuotrauka)
Akiane (Karolinos Drulytės nuotrauka)
  © „Lietuvos žinios“

Šešiolikmetė dailininkė ir poetė Akiane Kramarik laikoma jauniausia pasaulyje šių meno sričių vunderkinde. Per susitikimą su gausiai susirinkusia publika Mokytojų namuose Vilniuje ji kalbėjo ir lietuviškai.

„Kiekvienas žmogus yra ypatingas ir turi slaptą talentą. Jei atskleisime tuos gebėjimus, daug gražesnis bus pasaulis, - įsitikinusi Akiane. - Mano svarbiausia misija gyvenime - per meną suvienyti žmones. Tikiuosi, kad mano tapyba ir poezija įkvėps kiekvieną ieškoti savo gebėjimų ir pasidalyti jais su pasauliu.“

Vunderkindę palaiko visa šeima. Į mamos gimtinę Lietuvą atvyko penkiese: tėvai Foreli ir Markusas Kramarikai, Akiane, devynerių metų Ilia ir trejų Aurelius. Dar du vyresni Akiane's broliai Delfini ir Jean Lu liko Amerikoje.

Iš slėpiningų pasaulių

Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulyje daug kalbama apie indigo vaikus, dar vadinamus krištoliniais arba žvaigždžių vaikais. Vydūno draugijos narys Tomas Stanikas vakaro Mokytojų namuose pradžioje pabrėžė, kad talentingų, gabių, imlių vaikų buvo visais laikais, tačiau apie juos mažiau žinota.

„Reiškinys ypatingas ir slėpiningas, - kalbėjo kaunietis gydytojas T.Stanikas. - Teigiama, kad tūkstantmečių sandūroje arba vandenio epochos pradžioje tokių vaikų yra daugiau. Jie - tarsi naujo amžiaus pranašai. Per juos ateina ne tik mokslo ir meno pažanga, bet ir dvasingumo apraiškos. Daugelio mokslininkų pripažįstama naujoji paradigma, kad už kiekvieno reiškinio slypi sąmoningumas. Kūryba taip pat ateina iš tos slėpiningos srities, kuri dabar jau moksliškai įvardijama kaip ketvirtasis erdvės matavimas, paralelinė erdvė ar subtilusis pasaulis.“

Jaunoji menininkė trumpai papasakojo savo gyvenimą. Jo pradžia taip pat neįprasta - gimė namie po vandeniu, kaip ir visi Kramarikų vaikai. Nelankė darželio, neturėjo draugų. Savarankiškai mokėsi. Namuose nebuvo nei televizoriaus, nei radijo.

„Turėjau tik šeimą, - prisiminė Akiane. - Ketverių metų pradėjau matyti kitus pasaulius ir pajutau didelį troškimą per meną išreikšti tai, ką mačiau. Pradėjau piešti tuos pasaulius, kad įrodyčiau tėvams, jog regėjau juos. Pirmoji manimi patikėjo mama. Pamatė mano talentą ir jį puoselėjo. Septynerių pradėjau rašyti poeziją. Kai buvau devynerių, mane pasikvietė populiariausia Amerikos laidų vedėja Oprah Winfrey. Nuo tada gyvenimas iš esmės pasikeitė. Šimtai radijo ir televizijos programų. Dokumentiniai filmai. Daugiau kaip 200 mln. lankytojų mano internetinėje svetainėje.“

Jaunesnis Akiane's brolis Ilia, kaip pasakojo menininkė, taip pat labai talentingas - dailininkas, poetas, filosofas. Šešerių metų išleido pirmąją knygą. Iš viso yra parašęs apie 30 jų. Visa serija bus išspausdinta po dvejų metų. Gabumais apdovanoti ir vyresnieji broliai. Dvidešimtmetis Delfini, trylikos metų pradėjęs studijuoti koledže, yra puikus ir patikimas Akiane's vadybininkas. Jean Lu, nuo aštuonerių susidomėjęs kulinarija, jau septyniolikmetis tapo tikru profesionalu.

Visi vaikai mokėsi savarankiškai, pasak F.Kramarik, jos tik kaip draugės vadovaujami, kad galėtų kuo labiau atsiskleisti. Akiane įprastinėje mokykloje lankė dvi klases, tačiau savarankiškai įgijo įvairių sričių žinių. Pavyzdžiui, labai norėjo skraidyti ir neseniai įgijo piloto pažymėjimą.

„Sveika atvykusi į Lietuvą!“

Jaunoji dailininkė labai daug dirba - kasdien keturias penkias valandas nuo ketvirtos ryto penkias šešias dienas per savaitę. Vieną paveikslą tapo daugiau kaip šimtą ar net du šimtus valandų. Per metus sukuria nuo aštuonių iki dvidešimties paprastai didelio formato drobių. Originalūs darbai parduodami už šimtus tūkstančių dolerių ir šiuo požiūriu Akiane yra turbūt sėkmingiausia pasaulyje vunderkindė. Didelė dalis lėšų skiriama labdarai.

Dešimtmetė išleido savo pirmąją knygą „Akiane - Her Life, Her Art, Her Poetry“ (“Akiane: gyvenimas, tapyba, poezija“), vienuolikos metų - „My Dream is Bigger than I - Memories of Tomorrow“ (“Mano svajonė didesnė už mane - rytojaus prisiminimai“). Poeziją rašo iki šiol. Pastaruoju metu Akiane tapo, kaip pati sakė, žmonių sielos peizažus, savo įžvalga tiesiog apstulbindama, nes per pirmąsias keliolika sekundžių beveik viską pamato. Pavyzdžiui, nutapė vieno žmogaus vaikystės vietas, apie kurias iš tikrųjų negalėjo žinoti. Kaip patikino menininkės mama, bus ir Vilniuje Akiane's tapytų sielos peizažų.

Lietuvės ir amerikiečio šeimoje gimusi Akiane moka anglų, lietuvių, rusų ir kurčnebylių kalbas. Per susitikimą paklausta paaiškino, kad vienoje parodoje prie jos priėjo moteris, negalinti nei kalbėti, nei girdėti, o taip norėjo su ja bendrauti, - tai ir paskatino išmokti amerikiečių kurčnebylių kalbą.

Realistine maniera tapanti dailininkė kalbėjo, kad ne ji, o realizmas ją pasirinko. Ir tai, ką daro, ko siekia, yra daugiau negu realizmas. Akiane buvo tiesiog apipilta klausimais apie ketverių metų išgyventą patyrimą ir matytus kitus pasaulius, per juos gautą informaciją. Mergaitė pasakojo, kad lankydamasi tuose pasauliuose gyveno skirtingus gyvenimus, ir tėvams dažnai aiškindavo, kad juos pasirinko dar prieš gimdama. Gyvenimas šioje žemėje, Akiane's įsitikinimu, tėra trumpalaikis jos apsilankymas, o geriau suvokti savo misiją čia jai padeda poezija ir dailė. Per savo kūrybą gali ir pasauliui parodyti, ką išgyveno, ką matė ir jaučia.

Akiane'i buvo įteiktas ir vienas anoniminis raštelis: „Ar teko jums bendrauti su psichoanalitikais, psichiatrais? Kaip jie vertina jūsų veiklą?“ Pirmoje eilėje sėdėjusi užsienietė reagavo ironiškai: „Welcome to Lithuania!“ (“Sveika atvykusi į Lietuvą!“) Akiane atsakė, kad su psichoanalitikais ar psichiatrais nebendravo. Vunderkindės mama patikslino, kad daug jų kreipėsi, norėdami su Akiane vykdyti visokias programas, tačiau nežinojo, kuriai kategorijai mergaitę priskirti. Jų nuomone, Akiane visiškai sveika ir normali, tačiau jos dvasinis gyvenimas iš tikrųjų yra kitokio pobūdžio.

Bilietas į vieną pusę

Akiane's mama F.Kramarik pasakojo LŽ, kad 1988 metais išvažiavo iš Lietuvos tėvų noru. Jie manė, kad tokiai kūrybingai asmenybei bus geriau Amerikoje. Nuo trylikos metų ji nebelankė mokyklos. Mokėsi savarankiškai ir eksternu laikė egzaminus. Septyniolikos metų gavo pažymėjimą, kad gali dirbti pedagoginį darbą. Tėvas poetas ir režisierius Vladislovas Blinstrubas dėstė dramą, sesuo Johana - muziką, o ji - kalbas.

„Išvažiavau devyniolikos metų, tačiau niekada neprigijau Amerikoje. Jau buvau susikrovusi lagaminą važiuoti namo, tačiau netikėtai sutikau savo vyrą. Jis tą pačią dieną man pasipiršo, - prisiminė F.Kramarik. - Vėliau kasmet, kai norėdavau važiuoti į Lietuvą, kas nors atsitikdavo. Dabar pirmą kartą per visus tuos metus sugebėjau išvažiuoti, staiga nupirkusi bilietus tik į vieną pusę.“

Daugelį metų į pedagoginę veiklą įsitraukusi F.Kramarik įtvirtina naujas ugdymo formas, padedančias vaikams kuo labiau atskleisti savo gebėjimus. Ji svajoja įsteigti ateities mokyklą - meno ir mokslo akademiją, kurioje mokslas būtų nemokamas, o pats mokymasis eitų tiesiog iš širdies. Svarbiausia, kad vaikai jaustųsi vertingi, kurtų ir neprarastų meilės.

„Vaikas gali nemokėti skaityti ir rašyti aštuoniolika metų. Aš jį galiu išmokyti. Tačiau jei aštuoniolika metų vaikas nėra mylėtas, nieko negaliu padaryti ir niekada negalėsiu. Jis visam laikui bus sutramdytas ir jausis nelaimingas“, - sakė pedagogė.

Jei būtų poreikis, ateities mokykla galėtų atsirasti ir Lietuvoje. Pasak F.Kramarik, pasaulyje galėtų būti du tokie židiniai. Amerikoje meno ir mokslo akademijai pasiūlyta vieta Kolorado valstijoje. Kitas židinys galėtų būti Lietuvoje arba Rusijoje.