Karo sprogmenys tebekelia pavojų

Sprogmenys (Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono archyvo nuotrauka)
Sprogmenys (Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono archyvo nuotrauka)

Savaitgalį remontuodami seną namą Vilkaviškio rajono Būdos kaimo gyventojai aptiko nuo Antrojo pasaulinio karo užsilikusių sprogmenų. Viena rankinė granata, dvi medinės rankinių granatų rankenos, trys detonatoriai bei 77 vienetai įvairių šovinių gulėjo perdangoje tarp pirmo ir antro aukšto supiltuose spaliuose. Sodybos šeimininkas apie tokį radinį informavo policijos pareigūnus, o sprogmenis išsivežė atvykę išminuotojai.

Gulėjo po beržu

Tai šįmet jau nebe pirmas atvejis Suvalkijoje, kai aptinkami pusšimčio metų senumo sprogmenys. Praėjusią savaitę karo laikų sprogmuo buvo aptiktas vos ne pačiame Marijampolės centre. Aprūdijusį Antrojo pasaulinio karo laikų 88 milimetrų artilerijos sviedinį, gulintį po medžiu ties Dariaus ir Girėno bei Stoties gatvių sankirta esančiame skvere, pastebėjo ten nuolat lakstantys vaikai. Skveras gana judrioje vietoje - šalia pagrindinė mokykla, individualių gyvenamųjų namų kvartalas, per skverą veda pėsčiųjų takas į netoliese esančias geležinkelio bei autobusų stotis. O už keleto šimtų metrų - ir naftos produktais prekiaujanti bendrovė bei jos kuro talpyklos. Pamatę į sprogmenį panašų daiktą vaikai iš karto apie tai pasakė suaugusiesiems, o šie iškvietė specialiąsias tarnybas.

Beveik neabejojama, kad artilerijos sviedinį į skverą kažkas atvežė ar atnešė, nes pats savaime jis čia atsirasti negalėjo - šiltuoju metų laiku skveras nuolatos yra šienaujamas, prižiūrimas, todėl sprogmuo būtų buvęs pastebėtas. Be to, ir įšalas jo iškelti iš žemės negalėjo, nes žemė dar įšalusi ir jos netoliese niekas nekasinėjo.

Gali būti, kad namuose ar kur nors kitur saugotu sprogmeniu kažkas atsikratė, palikdamas jį judrioje miesto vietoje po sausio 22 dienos įvykio Sasnavoje, kai ardydamas artilerijos sviedinį mirtinai susižalojo 56 metų gyventojas Renius Andziulis. Tądien vyriškis savo sodybos garaže pjovė ant darbastalio aprūdijusį sprogmenį ir bandė iš jo iškrapštyti sprogstamąsias medžiagas. Manoma, kad dalį jų jau buvo iškrapštęs ir supylęs į stiklainį bei dėžutę, kai artilerijos sviedinys sprogo. Sprogimo banga išdaužė keletą ūkinio pastato langų, o pačiam R.Andziuliui buvo nutraukta ranka bei išdraskyti vidaus organai. Taip sužalotas vyriškis dar sugebėjo pats išeiti iš garažo. Nuvežtą į ligoninę medikai jį bandė gelbėti, tačiau nesėkmingai.

Motyvus paaiškinti sunku

Į sasnaviškio garažą atskubėję pareigūnai aptiko ištisą arsenalą įvairios karinės amunicijos - šalmų, savadarbių šautuvų buožių, stambaus kalibro kulkų, lankų, taip pat dar du sveikus karo laikų artilerijos sviedinius bei metalo ieškiklį. Tokį, kokius naudoja vadinamieji digeriai (neformalieji karo archeologijos entuziastai). Ikiteisminį tyrimą dėl neteisėto disponavimo sprogstamosiomis medžiagomis atliekantys pareigūnai linkę manyti, kad R.Andziulis buvo vienas jų. Tačiau gali būti, kad rinko ne tik nepavojingus karo laikų radinius, bet ir tai, kas gali kelti pavojų pačiam rinkėjui ir aplinkiniams.

Kas paskatino darbštų, pavyzdingą, keturis vaikus išauginusį, tik dėl sveikatos problemų didelio ūkio atsisakiusį vyrą užsiimti tokia rizikinga veikla? Artimieji iki šiol atsakymo į šį klausimą neranda. Mat visiems, kas tik pamatydavo jo kaupiamus karo laikų radinius, aiškindavo, kokie gali būti pavojingi sprogmenys. Tačiau būtent sprogmenų niekas R.Andziulio garaže nebuvo matęs.

Spėjama, kad sprogmenis R.Andziulis ardė iš smalsumo ar vedamas kolekcininko aistros. „Duomenų, kad R.Andziulis būtų susijęs su kokiomis nors nusikalstamomis grupuotėmis ir jų užsakymu krapštė sprogstamąsias medžiagas, mes neturime“, - LŽ teigė Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininko pareigas laikinai einantis Saulius Liorentas.

Neturėtų rizikuoti

Vilkaviškietis istorikas mėgėjas, besidomintis karo laikotarpiu, Arvydas Žardinskas LŽ teigė, kad sunku suvokti, kas gali paskatinti dagerius kišti rankas prie sprogmenų. Pašnekovo teigimu, tikrieji karo laikų amunicijos kolekcininkai vengia tai daryti ir aptikę sprogmenų iš karto kviečia kariškius. „Net ir specialistams visko nutinka. Pačius ieškotojus dar suprantu - kiekvienas tikisi surasti užkastą tanką, jį pelningai parduoti ir tapti milijonieriumi. Bet kai pradeda plaktuku kapoti sprogmenį ar dar ką nors panašaus daryti - negaliu suvokti tokio žmogaus poelgio“, - kalbėjo A.Žardinskas. Jis prisiminė ne tik beveik dešimtmečio senumo įvykius ties Žaliosios mišku, kai vienas sprogmenų knebinėtojas žuvo, o dar du buvo suluošinti visam gyvenimui, bet ir savo patirtį, kai dirbant melioratoriumi Aistiškių apylinkėse daugiakaušis ekskavatorius iškabino daugybę nesprogusių minosvaidžio minų. Atvykę išminuotojai jas surinko ir pasakė, kad daugiau sprogmenų nerado, bet nepasakė, kad jų - jau nebėra.

Neliesti pavojingų radinių ir pranešti apie juos ragina ir karo laikų sprogmenis neutralizuojančio Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono karininkas Albertas Kuzmickas. Anot jo, net ir menkiausias rastų karo laikų sprogmenų kilnojimas gali baigtis didžiule nelaime. „Žmonės turėtų įsisąmoninti, kad yra specialistai, kurie išmano, kaip elgtis su sprogmenimis, ir turėtų pasikliauti jais“, - sakė A.Kuzmickas, abejodamas, ar karo laikų amunicijos kolekcija gali tapti svarbesnė už gyvybę.