Butkevičius: jei Barakausko valdomoje ministerijoje buvo piktnaudžiavimo atvejų, ministrui teks atsakyti

Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius
© Dmitrijus Radlinskas
„Alfa“ savaitė“
2014-10-26 21:20

Premjeras Algirdas Butkevičius laidoje „Alfa” savaitė” teigė, kad situacija Vidaus reikalų ministerijoje šiuo metu yra tarsi po padidinamuoju stiklu, o paaiškėjus naujoms aplinkybėms, ypač jei ministras neužkirto kelio galimiems piktnaudžiavimo atvejams ministerijoje, gali reikšti tik vieną, jog Vidaus reikalų ministrui teks pasitraukti iš užimamų pareigų, nepaisant nei vienos partijos norų ar pageidavimų.

Visas pokalbis su ministru pirmininku A. Butkevičiumi laidoje „Alfa” savaitė”.

Šią savaitę STT krėtė partiją „Tvarka ir teisingumas“, kuri valdo Vidaus reikalų ministeriją. Vidaus reikalų ministerijoje ne maža paslaptis, jog ilgus metus veikė neskaidrios ir įtartina dabar jau ir korumpuotos Viešųjų pirkimų schemos. Ar Vidaus reikalų ministras jums paaiškino kodėl jis nesukontroliavo šios situacijos ir kodėl leido, jog tai įvyktų?

Su Vidaus reikalų ministru kalbėjomės, su teisėsaugos institucijų kai kuriais vadovais, kurie šitame procese dalyvauja. Pirmiausiai, tai aš pasiklausiau teisėsaugos institucijų vadovų, kiek yra visai tai susiję su Vidaus reikalų ministru. Ir man buvo pasakyta, kad jis nėra nei įtariamasis, nei liudininkas, nei specliudininkas. Jeigu tik būtų buvę pasakyta, kad jis turi kažkokį sąryšį su tuo tyrimu, manau jis pats būtų parašęs pareiškimą ir, aš manau, būtų išėjęs. Bet aišku, niekas negalėjo pasakyti, kas bus toliau, kai vyks tas tyrimas. Yra aiškiai pasakyta, jeigu jo ministerijoje dirbantys žmonės, tuo metu kada jie dirbo ir piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, ir jis jų nesukontroliavo ir neužkirto kelio <...> tai jis puikiai žino, kad tai nepriklausys nei nuo jo partijos norų, pageidavimų. Ir jis pats yra susitaikęs su ta mintim, kad jis turės palikti šitas pareigas.

Pone, premjere, sulaikyti buvo daugiausia jo politinės komandos arba partijos deleguoti žmonės ir su jais susiję verslininkai, tačiau pačioje ministerijoje yra tinklas žmonių, kurie bandė įvykdyti tas schemas, kurie prie ministro Palaičio tas schemas diegė, dabar jie tai perima. Ar bus spaudžiama, jog ir visi atsakingi valstybės tarnautojai, nes yra ne tik baudžiamoji atsakomybė, bus vis dėlto pašalinti iš savo postų?

reklama

Tai yra labai svarbu, ką jūs dabar pasakėte. <...> Kai kurios sutartys buvo pasirašytos iš anksčiau, kiek ministras man atskleidė šią informaciją pats, kad jos galioja kažkur vos ne iki 2016 m., jeigu mes kalbame apie viešinimo program, tai tada savaime suprantama, kad tie žmonės, kurie atėjo ir jokių pakeitimų nepadarė, jie tikrai turės atsisveikint su tom pareigom <…>

Pone, premjere, dar vienas klausimas dėl kito “Tvarkos ir teisingumo” ministerijos deleguoto ministro, arba reguliavimo srities Aplinkos ministerijos. Daug dabar yra paskyrimų į labai svarbias pareigas, tarp jų į Generalinio miškų urėdo skyrimas. Buvęs urėdas išėjo su dideliais skandalais, taip pat ir neskaidrūs pirkimai, bylos pradėtos. Jau dabar kalbama politiniuose sluoksniuose, kad galbūt net ir tie asmenys, kurie įtariami Vidaus reikalų ministerijos byloje, jau reguliuoja, kaip ten turi konkursai būt, kas turėtų užimt pareigas. Ar jūs kontroliuosite šitą dalykai asmeniškai, ne tik urėdo, bet ir kitų institucijų, kur ponas Mazuronis atleido žmonių?

Turiu pasakyti, kad tai dabar vienas svarbiausių konkursų yra Generalinio urėdo poziciją užimti. Tai aš supratau iš gaunamų laiškų, skambučių, arba tiesiog kada ateini į Seimą didžiulis susidomėjimas yra. Visiškai neseniai gavau laišką, aišku jis yra anoniminis, pasirašo miškų urėdijose dirbantys žmonės, kurie nori viešumo, skaidrumo ir nori, kad būtų labai atsakingai pravestas konkursas. Turiu aiškiai pasakyti, kad aš pats į ta konkursą tikrai nenorėčiau kažkaip gilintis, į detales, kokios sąlygos nustatytos, bet šiuo klausimu ir kitais klausimais turėjau su ministru pokalbį. Jam buvo vienas pagrindinis prašymas, kad viskas būtų labai skaidru, vieša, viskas įrašoma, jeigu reikia ir filmuojama. Susidomėjimas šiuo konkursu yra pats didžiausias. Reiktų kelti kitą tokį klausimą, kodėl, kaip atsirado toks didžiulis susidomėjimas, dėl kokių priežasčių. Tai noriu pasakyt, kad man Aplinkos ministras labai atsakingai pasakė, kad jokių interesų neatstovaus, nei partinių, nei politikų, kurie įsivaizduoja, kad galima padaryti spaudimą. Ir aš manau, kad viskas bus sąžininga.

Pirmadienį atplaukia “Independence” laivas į suskystintų dujų terminalą, arba suskystintų dujų terminalas, kaip vertintumėte kokios reikšmės tai projektas, kaip tai keis visą mūsų energetikos sektorių?

Aš manau tai Lietuvai yra istorinis įvykis, kaip pereiname į tam tikrą kitą energetinės nepriklausomybės erą ir manau, kad nuo gruodžio mėnesio, kada jau bus atlikti testavimo darbai <…> testavimo darbai turės būt atlikti paduodant dujas į trasą. Pirmiausiai, kad jau mums nebėra tam tikros grėsmės apsirūpinant dujomis, jeigu pavyzdžiui “Gazprom” sustabdytų dujų tiekimą į Lietuvą. Taip pat, mums jau visiškai kitos galimybės derėtis su kitais tiekėjais, su buvusiu monopolitu “Gazprom”<…> ir matom kokia yra geopolitinė situacija, matom, kad gali ir daugelis Europos šalių nukentėti, dėl įvykių Ukrainoje, dėl to, kad ruošiamasi dujas jau eksportuoti į Ukrainą, ir jeigu tai bus padaryta, tai tam tikros grėsmės bus mažesnės. Aš manau, kad tai didžiulis Lietuvoje įvykis, istorinis įvykis, ir aš manau, kad su tuo projektu bus įgyvendinami ir kiti projektai, bus pastatyta stotelė dujų krantinei, užpildant automobilius, kad būtų galima juos transportuot <…> Aš manau, kad šituo terminalu susidomėjimas visame pasaulyje yra. Buvau ir Los Andžele, ir Vašingtone, ir galiu pasakyt, kad to projekto skambesys tikri pasiekė daugelį pasaulio šalių.

Jūsų vizitas JAV, kokius rezultatus įvardintumėte būtent energetikos srityje, jeigu kalbėtume apie suskystintas dujas, kitus projektus?

Jeigu kalbėt apie suskystintas dujas, tai aiškiai galiu pasakyt, kad JAV viceprezidentas Joe Bidenas pabrėžė, kad dalis dujų bus leidžiama eksportuoti į Europą iš JAV, ir Lietuva galės dalyvauti derybose su atskirom kompanijom dėl tų dujų įsigijimo. Taip pat buvo kalbama dėl skalūninių dujų gavybos ir žvalgybos, tai buvo taip nuskambėję, kad į Lietuvą daugiau jau niekas neateis, tai turiu nuliūdint tuos žmones <…> Jau išvažiuojant iš JAV gavau elektroninį laišką, gal jūs dar neišvykę, kad viena Teksaso įmonė norėtų susitikti ir pradėti pokalbį žvalgybos ir gavybos darbais.