Naujajam Lietuvos elektrinės blokui reikės 30 proc. mažiau dujų

Naujasis elektrinės blokas („Lietuvos energijos“ nuotr.)
Naujasis elektrinės blokas („Lietuvos energijos“ nuotr.)
Alfa.lt
2011-01-19 12:11

Kaip teigė AB „Lietuvos energija“ generalinis direktorius Aloyzas Koryzna, montavimo ir statybos darbai vyksta sklandžiai: „Praėjusį lapkritį sėkmingai atgabenta daugiau nei 320 tonų sverianti dujų turbina, skirta devintojo Lietuvos elektrinės kombinuotojo ciklo dujų turbininio bloko statybai. Gruodžio mėnesį atgabenti generatorius ir kondensatorius rengiami darbui. Netrukus bus sumontuotas pagrindinis transformatorius, bus atliekamas įrenginių sujungimas.“

Į Lietuvos elektrinės 9-ąjį bloką pristatyti beveik visi pagrindiniai įrenginiai. Likusieji įrenginiai bus atvežti vasario mėnesį.

Planuojama, kad kombinuoto ciklo bloko našumas bus apie 60 proc. Jis galės pagaminti elektros energijos, kad būtų patenkinta maždaug 20–25 proc. šalies poreikio.

AB „Lietuvos energija“ vadovas patikino, kad 9-ojo bloko darbo efektyvumas bus akivaizdus: „Naujajam blokui reikės 30 proc. mažiau dujų nei dabar veikiantiems elektrinės blokams. Dėl to Lietuvos elektrinės naujojo bloko gaminamos elektros energijos savikaina bus trečdaliu mažesnė. Šis Elektrėnų projektas yra svarbus ne tik Lietuvai, bet ir visam Baltijos regionui, nes elektros tinklų infrastruktūra gerai išplėtota, todėl naujasis blokas padės aprūpinti elektros energija ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos valstybių vartotojus.“

Naujojo bloko statyba kainuos 1,135 mlrd. litų. Projektą finansuoja ES fondai, Europos plėtros ir rekonstrukcijos bankas ir komerciniai bankai. Dalį nuosavų lėšų projektui skiria ir pati elektrinė. Šiame statybų etape panaudota apie du trečdalius projektui skirtų lėšų. Sutartis su Ispanijos koncernu „Iberdrola Ingenieria y Construccion, S.A.U.“ dėl 9 bloko statybos buvo pasirašyta 2009 m. balandžio pabaigoje.

KCDT technologija Europos energetikos ūkyje yra plačiai naudojama. Griežti ES išmetamųjų teršalų standartai davė daug naudos, didinant kuro naudojimo efektyvumą Europoje elektros energijos gamybos srityje. Daug pašalintų senų nuostolingų ir perteklinių įrenginių buvo pakeisti būtent KCDT kurą taupančia technologija (jos efektyvumas sudaro 50–60 proc.). Naudojant įprastą technologiją, tik 25–40 proc. suvartojamo kuro paverčiama elektros energija. Kombinuoto ciklo dujų turbinos yra vienas iš šiuo metu turimų efektyviausių įrenginių, palyginti su senais šiluminiais kietojo kuro blokais. Dėl didelio šiluminio efektyvumo šie įrenginiai, nenaudodami papildomo kuro, pasiekia didesnę nei įprasta galią, todėl, palyginti su kitais įrenginiais, sumažėja išmetamų teršalų kiekis, tenkantis vienai elektros energijos kilovatvalandei pagaminti, gerokai išauga įrenginio darbo efektyvumas.

Elektrėnų projektas yra jau antrasis Baltijos šalyse, kuriame naudojama „General Electric“ tiekiama „9FB“ dujų turbinų technologija. Ši dujų turbina yra viena pažangiausių dujų turbinų pasaulyje. Panašus įrenginys sumontuotas išplečiant Rygos II šiluminę elektrinę – didžiausią elektrinę Latvijoje.