Dešimt (ne)pelnytai pamirštų krikščioniškų vardų

Vaikas su persiku
Vaikas su persiku
  © 123rf.com
Alfa.lt
2011-01-22 11:47

Popiežiaus nuomone, vaikams turėtų būti suteikiami tikri krikščioniški vardai. Vis dėlto kai kurių šventųjų ir biblinių asmenybių vardai yra populiaresni negu kiti.

Galima sutikti nemažai Danielių, Sarų ar Adomų, bet, pavyzdžiui, Aminadabų, Ziporahių (angl. Zipporahs) ar Habakkuksų (angl. Habakkuks) nėra daug.

Tokie šventųjų vardai kaip Andrius, Katerina ar Pranas vaikams duodami ištisais šimtmečiais, bet telefonų knygoje vargiai rastume Abosų (angl. Abbos), Efeidvitų (angl. Etheidwithas) ar Leokritų.

Tačiau ar galima teigti, kad šie šventi, nors gal ne tokie madingi vardai būtų sugrąžinti?

Savo kalboje popiežius Benediktas XVI paragino tėvus vadinti palikuonis pagal krikščionišką tradiciją ir kaip testamentą palikti „akivaizdų ženklą, jog Šventoji Dvasia leis žmogui žydėti bažnyčios glėbyje“.

Taip sakydamas pontifikas pakartojo katalikų bažnyčios kanoninę teisę, kuri neigiamai vertina svetimų krikščionybei vardų davimą vaikams.

Iškeldamas šį klausimą, jis apeliavo ir į vis augančią madą tarp žvaigždžių suteikti vaikams tokius vardus kaip Bruklinas, Persikas ar Princesė Tiaamii.

Lietuviams patinka serialai

Pernai gimusius vaikus lietuviai dažniausiai pavadindavo Kajumi, Tajumi, Dite ir Lėja. Pastebėta, kad ilgus vardus nurungė dviskiemeniai.

Taip pat įžvelgiama tendencija, kad pernai vis daugiau tėvų savo vaikams rinko vardus, kuriuos „įpiršo“ televizijos serialų herojai. Įmantrių nelietuviškų vardų skaičius taip pat išaugo. Į akis krenta vaikams duoti vardai: Ornėja, Džestina, Ermita, Estina, Dilna, Lugnė, Ganas, Nerilis, Reividas, Fabijus, Hermis, Valius, Evita, Arielis, Lovetė, Denisė, Kevinas, Orestas, Milada, Juta, Linesa, Zedas.

Pateikiame 10 vardų pagal judėjišką-krikščionišką tradiciją, kuriuos galbūt nepelnytai pamiršta tėvai, rinkdami vardą savo atžalai:

1. Jezebelė (angl. Jezebel) – Izraelio karalienė, kurios vardas vėliau buvo siejamas su puolusia moterimi. Taigi tėvai tikriausiai nenorėtų savo vaikui duoti vardo, kuris turi tokią prasmę. Visgi ne visi žmonės žino, kad Jezebelės atitikmuo Senajame testamente yra Eva, Rūta (angl. Ruth) ar Naomi.

2. Nabuchodonosaras (Nebuchadnezzar) – babilonų imperijos karalius. Teigiama, kad jį didvyriu laikė Sadamas Huseinas. Tačiau pastebėtina, kad tokį vardą gana sunku ištarti.

3. Dorkasa (Dorcas) buvo ištikima mokinė, kurios mirtis sukėlė daug ašarų. Ji taip pat žinoma kaip Tabita.

4. Filemonas – pagal Naująjį testamentą jis gavo laišką iš Šventojo Pauliaus. Vis tik vardas Saliamonas, kuris priklausė išmintingajam karaliui, labiau paplitęs.

5. Gomera – pranašo Hosėjo (angl. Hosea) žmona. Teigiama, kad tai per vyriškas vardas moteriai, todėl dabar ir nėra populiarus.

6. Metusalajus – seniausias žmogus, paminėtas Biblijoje. Sakoma, kad jis sulaukė 969 metų.

7. Achsaja (Achsah) – Kalebo dukra, kuriai, anot Senojo Testamento, pasiūlė susituokti su Otnieliu (Othniel).

8. Vilgefortė (angl. Wilgefortis) – XIV a. istorija pasakoja apie šventąją Vilgefortę, kuri davė skaistumo įžadus, kai jos tėvas ją pažadėjo ištekinti. Po pagalbos maldų merginai užaugo ūsai ir barzda.

9. Ziporaja (Zipporah) – Mozės žmona, minima Išėjimo knygoje.

10. Radbodas – Utrechto vyskupas.