Lietuviai šluoja parduotuvių lentynas

Mergina su pirkiniais (nuotr 123.com)
Mergina su pirkiniais (nuotr 123.com)

Kalėdinių dovanų pardavimas tradiciškai šokteli į tikras aukštumas. „Pakilimą matome visur, rinkos aktyvumas išaugęs 60-70 proc., palyginti su praėjusių metų Kalėdomis“, - LŽ teigė internetinės parduotuvės „Pigu.lt“ direktorius Dainius Liulys. Jis tai laiko vidaus rinkos atsigavimo ženklu, kurį taip pat jaučia ir apie suaktyvėjusį pirkimą kalbantys prekybos centrai.

Kalėdoms - šaldytuvas

Elektronikos prekės vis dar pirmauja tarp visų dovanų. Bet „Pigu.lt“ direktorių džiugina ir didėjantis kvepalų bei smulkių prekių namams populiarumas. Pirkėjai, rinkdamiesi stambią buitinę techniką, pavyzdžiui, šaldytuvus, stengiasi taupyti. „Tai yra kaip dovana visai šeimai“, - aiškina pirkėjų pasirinkimą D.Liulys. Iš smulkios elektronikos pirmauja nešiojamieji kompiuteriai ir kompiuterinių žaidimų konsolės bei nedideli buitinės technikos prietaisai, pavyzdžiui, smulkintuvai, maišytuvai, plakikliai, kavos aparatai ir pan. Internete pirkdami smulkesnes dovanas pirkėjai linkę vidutiniškai išleisti iki 200 litų. Elektronikai atseikėjama solidžiau: pirkėjo išlaidų vidurkis siekia 500 litų.

Tačiau brangesnėms prekėms nepakanka pirkėjų turimų pinigų, todėl populiarėja pirkimas išsimokėtinai: dovanų karštligės metu jis šoktelėjo pusantro karto - vadinamuoju lizingo būdu apmokama iki 20 proc. prekių. „Tai rodo, kad žmonės nebebijo pirkti skolon“, - teigia D.Liulys. Jis dėsto, kad išsimokėtinai perkami vidutiniškai 1000 litų kainuojantys daiktai. Tiesa, pasitaiko, kad taip sumokama pasirinkus kvepalus už 300 litų. „Pirkėjai jau sulaužė nuomonės stereotipą, kad internete neva apsiperka tik miestiečiai“, - sako jis. Verslininko duomenimis, daugiau kaip 50 proc. pirkimo užsakymų gaunama iš provincijos. Augant bendram klientų susidomėjimui prekyba internetu, provincija aplenkė dar pernai pirmavusius didžiųjų miestų gyventojus.

Prekybos centrai irgi nesiskundžia pirkėjų trūkumu. „Jų srautas 50 proc. didesnis nei pernai, tai lėmė 10 proc. didesnę apyvartą“, - pasakoja Erikas Kundreckas, „Topo grupės“ komunikacijos projektų vadovas. Jo nuomone, pirkėjai šiemet jau prisitaupę pinigų, o juos išleisti traukia siūlomi televizoriai, kompiuteriai, išmanieji telefonai. „Topo centro“ prekybos tinklo atstovas teigia, kad tai padėjo atsigauti šaldytuvų ir įmontuojamosios buitinės technikos pardavimui. Dovanų pirkimo karštligės metu parduodama 10 proc. daugiau buitinės technikos, 30 proc. daugiau kompiuterių ir 50 proc. daugiau televizorių.

Antai televizoriams pirkti klientai skiria apie 2000 litų. Panaši suma išleidžiama ir perkant kompiuterius. Bet net nepaisant mokamų didelių sumų, pirkti šias prekes išsimokėtinai nepopuliaru. E.Kundreckas teigia, kad tokį mokėjimo būdą renkasi gal tik 15 proc. pirkėjų. Jis tai laiko dar vienu požymiu, kad pirkdami kalėdines dovanas pirkėjai atsineša santaupų.

Populiarios smulkios dovanos

Didžiuosiuose prekybos centruose apsiperkantys pirkėjai gerokai kuklesni. „Maxima LT“ Įvaizdžio ir komunikacijos departamento direktorė Lina Muižienė teigia, kad jų pirkėjai Kalėdų dovanoms dažniausiai renkasi knygas, vaikų žaislus, kosmetiką ar net tokias simbolines dovanas kaip kava, arbata, saldainiai. Tokiems pirkiniams dažniausiai skiriama apie 50 litų. Pirkėjus į „Maximą“ patraukia įvairios prekybos akcijos, kad ir susijusios su lojalumo kortelėmis.

Įsigyjantys buitinės technikos klientai per šventes šiame tinkle taip pat dažniausiai renkasi smulkius daiktus - skrudintuves, plaukų džiovintuvus, lygintuvus, virdulius ir pan. Jų kainos siekia apie 100 litų, todėl pirkti išsimokėtinai nėra labai aktualu. Apie tokį mokėjimo būdą pirkėjai pagalvoja pasirinkę prekes už 900-1000 litų. Iš panašiai įkainotos elektronikos šiuo metu pirmauja LCD monitoriai ir nešiojamieji kompiuteriai. Nuo jų kiek atsilieka atminties kortelės, automagnetolos, garso technika ir šaldytuvai.