Sąmoningumo manipuliacija

Vyras ir moteris
Vyras ir moteris
  © 123rf.com
Agnė Rutkauskaitė | Luxvita
2010-11-24 08:00

Kas gi tas sąmoningumas

Asmenybės sąmoningumo ugdymo centro įkūrėja, lektorė Nerija Kondratenko dažnai susiduria, kad sąmoningumas painiojamas su intelektu, išsilavinimu. Vadinamasis išsilavinimas - tai procesas, neretai apsiribojantis tik informacijos kaupimu, o sąmoningas jos priėmimas (pasitikrinant ir įvertinant) bei naudojimas visai kas kita. Anot lektorės, sąmoningumas – tai motyvų, poelgių ir veiklos tikslų giluminis vidinis įsisąmonimas, tai teisingas tikrovės suvokimas neįtakojamas aplinkos, tai žmoniškumo žmoguje tobulinimas, tai kiekvieno žmogaus gyvenimo tikslas ir prasmė. Sąmoningumas negali reikštis tik darbe ar tik namie, būti tik kultūrinis arba tik politinis. Asmenybės sąmoningumas tolygiai pasireiškia absoliučiai visose gyvenimo srityse: šeimoje, darbe, draugų rate... Kaip pildamas vandenį į stiklinę negali užpildyti tik vieno jos krašto, taip ir sąmoningumas – negali būti tik vienoje srityje .

Manipuliacija sąmoningumu

Stebina įvairių energetinių, meditacinių praktikų centrai, tapatinantys savo veiklą su sąmoningumo ugdymu. Įvairiuose „dvasinio nušvitimo“ centruose pastaruoju metu itin populiarus sąmoningas kvėpavimas, kuris pagal žodžių žaismą neretai sulyginamas su sąmoningumo ugdymu. Kvėpavimo pratimai yra gerai, tačiau galime kvėpuoti kiek norime, kaip norime ir kur norime, nuo to žmogaus sąmoningumas tikrai nesiugdys – geriausiu atveju tai bus puiki pagalbinė priemonė. Tai galima palyginti su sąmoningu vaikščiojimu, sąmoningu sėdėjimu, sąmoningu dainavimu ar kitu veiksmu kurį atlikdami tiesiog sukoncentruojame dėmesį.

Ošo meditacijos centro „Ojas“ lyderis Mečislovas Vrubliauskas straipsnyje „Sanjasino įžvalgos“ pateikia tokį paprastą praktinį a la sąmoningumo pavyzdį. „Nuvirtęs medis prispaudė jo “Žiguliuko” bagažinę. Žmogus negalėjo atsistebėti, kaip jis taip netikusiai pastatė mašiną. Bet jei žmogus būtų atidžiau, sąmoningiau apžvelgęs aplinką, jis galėjo pastebėti neįprastai pasvirusią pušį ir mašiną pastatyti truputėlį atokiau. “ Tai ar sąmoningiau žvilgtelėjęs, ar atidžiau? Iš to paties straipsnio stulbina dar vienas sakinys: „Deja, Vydūnas nežinojo meditacijos, neturėjo metodo budinti sąmoningumą.“ Jokios energetinės praktikos, kvėpavimai, pratimai, meditacijos - neugdo žmogaus sąmoningumo, kaip, manipuliuojant šia sąvoka, bandoma įteigti visuomenei.

Dar vienas dažnai pasitaikantis sąmoningumo manipuliacijos pavyzdys – profesinių įgudžių ugdymo tapatinimas su sąmoningumo ugdymu. Ypač didesnėse įmonėse populiaru organizuoti personalo mokymus, kuriuose lavinami profesiniai vadybininkų, administratorių, kitų specialistų gebėjimai. Įmonių atstovai, lavindami darbuotojų įgūdžius, dažnai teigia, kad šitaip jie ugdo darbuotojų sąmoningumą. Nieko panašaus. Ar stalius besimokydamas dirbti su nauja technika gali tapti sąmoningesnis? Ne. Jis tiesiog gauna naujų žinių profesinėje srityje.

Vienas „originaliausių“ pasiūlymų, rastas vieno dvasinio ugdymo centro tinklalapyje, skamba taip: „Galima ugdyti sąmoningumą kuo dažniau dienos metu sau pasakant - aš esu sąmoningas.“ Ar gi nelinksmai skamba? Nejaugi kartojant „aš esu turtingas“, „aš esu laimingas“ ar dar koks nors, galiausiai tokiu ir tampame be jokių pastangų? Asmenybės sąmoningumo ugdymo centro vadovė N. Kondratenko afermacijų kartojimą sulygina su meilės erdvės suteikimu laukiniam gyvūnui. „Paimkime mažą vilkiuką iš miško, suteikime jam meilės erdvę, maitinkime, auginkime „šiltnamio sąlygomis“, o po mėnesio kito paleiskime atgal į mišką. Vilkiukas žus, nes nebemokės gyventi savo prigimtinėje aplinkoje. Tas pats ir su žmonėmis, kurie bando įsiteigti sau: aš turtingas, aš laimingas, aš sąmoningas – susidūrę su pirmomis kliūtimis, problemomis, jie pasimeta, puola į paniką, depresiją, nebemoka gyventi toliau.“ – teigia lektorė.

Kaip ugdomas sąmoningumas?

Pirmiausiai žmogaus sąmoningumo ugdymas prasideda nuo vidinio savęs kaip atskiro ir kartu visuomenės vieneto suvokimo, meilės sau, savivertės, pasitikėjimo savimi, įvairiampusės informacijos rinkimo, tikrinimo, analizavimo, praktinio taikymo, tikslų atskyrimo nuo norų, emocijų įvaldymo, tikslingo motyvuoto darbo, būties suvokimo ir t.t. Sąmoningumas apima visas gyvenimo sritis, todėl negali būti skirstomas į profesinį, kultūrinį, politinį ar kitokį. Žmonės nuo pat mažens turėtų būti viso to išmokyti, bet kadangi taip taip dažniausiai neatsitinka, praktikoje daugeliui sąmoningumas nėra savaime suprantamas dalykas – tenka sąmoningumo mokytis „iš naujo“ jau būnant suaugusiu.