Glaveckas: ištraukti milijardą iš šešėlio – ne problema

Kęstutis Glaveckas
Kęstutis Glaveckas
  © Tomas Vinickas

Seime prasidėjo pirmasis 2011 m. valstybės ir savivaldybių biudžetų projekto svarstymas.

Biudžeto projektui pritarė dauguma Seimo komitetų, išskyrus Audito ir Ekonomikos komitetus. Audito komiteto pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė tvirtino, kad prielaidos pajamų surinkimui biudžete - nerimtos, taip pat ji nurodė, kad pernelyg mažai taupoma.

Išlaidas siūlo didinti vienu milijardu litų

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Kęstutis Glaveckas, pristatydamas projektą, teigė, kad Lietuva yra šalis, kurios atsigavimas priklauso nuo eksporto ir importo, „todėl situacija kitose rinkose mums yra svarbi“.

Jo teigimu, pajamų dalyje yra numatomos kovos su šešėline ekonomika priemonės.

„Daugelis rašė, kad tas milijardas, kurį mes numatome arba galvojame ištraukti iš šešėlinės ekonomikos, yra sunkiai pasiekiamas. Galiu pasakyti, kad mes pastaruosius kelerius metus šešėlyje praradome 7 mlrd. litų, todėl 1 mlrd. litų ištraukti iš šešėlio nėra didelė problema, yra tik politinės valios problema“, – sakė K. Glaveckas.

Jis pažymėjo, kad nėra išnaudojamos galimybės papildyti biudžetą iš valstybės turimo kapitalo.

Pasak BFK pirmininko, svarstant šį projektą gauti pasiūlymai iš Seimo komitetų, Seimo narių, suinteresuotų asmenų – bendrai sumai 1 mlrd. 12 mln. litų. išlaidų.

Seimo nariai pasiūlė išlaidas didinti 756 mln. litų ir 251 mln. litų – kitos organizacijos.

„Dauguma pasiūlymų buvo be finansavimo šaltinių arba nurodė finansavimo šaltinį – siūlymą mažinti skolos valstybės vardu valdymą arba kai kurių objektų, tarp jų Valdovų rūmų, Užsienio reikalų ministerijos pastatų investiciniams projektams numatytus asignavimus“, – kalbėjo K. Glaveckas.

Pasak jo, komitetas taip pat mato papildomų pajamų šaltinius iš valstybės objektų privatizavimo. Valstybė galėtų gauti apie 300 mln. litų, privatizavus kai kuriuos objektus.

K. Glaveckas pabrėžė, kad reikia mažinti biurokratinę naštą, taip pat kovoti su korupcija ir kontrabanda bei gaivinti smulkųjį verslą.

BFK siūlo Vyriausybei projektą tobulinti atsižvelgiant į pateiktus pasiūlymus.

Opozicija biudžetui žada nepritarti

Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis pareiškė, kad frakcija nepritars šiam projektui, kadangi jis yra „svajonių ir lūkesčių rinkinys“. „Tvarkietis“ aiškino, kad biudžeto projekte apstu perteklinio išlaidavimo ir nurodė Valdovų rūmų statyboms skiriamus 16 mln. litų, ministerijų ilgalaikiam turtui įsigyti skiriamus 8 mln. litų ir premjero Andriaus Kubiliaus rezidencijos renovacijai skiriamus 600 tūkst. litų.

V. Mazuronio įsitikinimu, biudžeto projektui pritarti negalima, nes nėra aiškaus plano, kaip bus surenkamos pajamos iš šešėlinės ekonomikos.

„Tikimasi surinkti daugiau pajamų iš mokesčių, gyventojų pajamų, PVM. Bet pagal ekonomikos atsigavimo tempus to padidėjimo tikrai nebus. Bedarbystė nemažės, atlyginimai ženkliai padidėti nesiruošia, tai iš kur žmonės turės daugiau pinigų?“, - rėžė „tvarkietis“.

Opozicijos lyderis socialdemokratas Algirdas Butkevičius tikino, kad „biudžetą sukuria žmonės“ ir siūlė pažiūrėti, kaip kinta mokesčių mokėtojų skaičius Lietuvoje.

„Apdraustųjų skaičius per pastaruosius tris mėnesius sumažėjo virš 31 tūkst., taip pat ir juridinių asmenų skaičius sumažėjo 11 tūkst., tai kas kaupia biudžeto pajamas?“, – klausė A. Butkevičius. Jis taip pat pasigedo konkrečių priemonių, kurių pagalba bus iš šešėlinės ekonomikos „ištraukiamas“ vienas milijardas litų.

„Be vidaus vartojimo augimo, realių pajamų augimo mes nesulauksime“, – pridūrė socialdemokratas.

„Darbietis“ Vytautas Gapšys aiškino, kad ši Vyriausybė nesugeba aiškiai susiplanuoti finansų, o pajamas grindžia ne realiais skaičiavimais.

Daugiausiai skirs Europos vyrų čempionato reikmėms

Remiantis BNS, valstybės pajamų ir išlaidų planą analizavęs parlamentinis BFK pasiūlė Vyriausybei kitų metų biudžeto išlaidas padidinti 30,250 mln. litų. Daugiausia papildomai lėšų numatoma skirti pasiruošimui 2011 metų Europos vyrų krepšinio čempionatui.

20 mln. litų siūloma skirti Kauno arenos automobilių stovėjimo aikštelei įrengti, 6 mln. litų – daugiafunkcinio sporto komplekso Prienuose statybai.

Komitetas nutarė papildomai 26 tūkst. litų skirti Kūno kultūros ir sporto departamentui, 50 tūkst. litų – socialinei paramai nusipelniusiems sporto veteranams.

4,2 mln. litų siūloma numatyti Valstybės sienos apsaugos tarnybai, iš jų 1,2 mln. litų – operatyvinei veiklai stiprinti, 1 mln. litų – transporto išlaidoms, 2 mln. litų – mokėjimams už darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis, budėjimą.

Taip pat Vyriausybei siūloma 300 mln. litų padidinti planuojamas pajamas iš valstybės valdomų įmonių mokamų įmokų – pelno mokesčio ir dividendų.

Biudžeto ir finansų komitetas pritarė Ekonomikos komiteto siūlymui Vyriausybei peržiūrėti visiems išlaidų valdytojams numatytas lėšas atsisakant investicijų į kompiuterius, kompiuterinę techniką, baldus ir lengvuosius automobilius bei pasiūlė apsvarstyti „tvarkiečio“ Andriaus Mazuronio pasiūlymą sumažinti 2011 metais planuojamus skirti biudžeto pinigus ministerijų, valstybės įstaigų bei kitų institucijų ilgalaikiam turtui įsigyti.

Antrasis biudžeto projekto svarstymas Seime numatytas gruodžio 7-ąją, o priėmimas – gruodžio 9 dieną.

Nacionalinio biudžeto pajamos sieks apie 20,025 mlrd. litų (be ES paramos), o valstybės biudžeto – 17, 015 mlrd. litų – atitinkamai 12,7 proc. ir 17,6 proc. daugiau, atsižvelgus į 2010 metų trijų ketvirčių pajamų surinkimo tendencijas.

Prognozuojami 2011 metų nacionalinio biudžeto asignavimai sieks 29,344 mlrd. litų, o vien valstybės biudžeto – 26,334 mlrd. litų.