Lidingtonas: britų vyriausybė seka žydų turto klausimo sprendimą Lietuvoje

 Davidas Lidingtonas
Davidas Lidingtonas
  © SCANPIX
BNS
2010-11-10 18:16

Britų ministras Europos reikalams Davidas Lidingtonas teigia, kad įstatymo priėmimas suteiks garbės Lietuvai, jai rengiantis perimti pirmininkavimą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai.

„Labai sveikinu balsavimą Seime pirmuoju svarstymu patvirtinant įstatymo projektą dėl kompensacijos už nusavintą žydų turtą (...). Britų Vyriausybė susidomėjusi seka šį klausimą ir labai gerbia bei vertina Lietuvos įstatymų leidėjų norą pasiekti patenkinamą rezultatą sprendžiant problemą, kuri likusi iš istorijos“, - sakoma ministro pareiškime, kuris cituojamas britų ambasados Lietuvoje interneto svetainėje.

Britų ministras pasidžiaugė faktu, kad Lietuvos Vyriausybės parengtą įstatymo projektą parėmė įvairioms politinėms partijoms atstovaujantys parlamentarai.

Lietuvos žydų bendruomenė praėjusią savaitę taip pat teigė esanti patenkinta, kad Seimui pagaliau pateiktas įstatymo projektas dėl kompensacijos už nusavintą žydų religinių bendruomenių turtą.

Seimą praėjusį ketvirtadienį pirmą kartą pasiekė įstatymo projektas, kuriuo numatoma žydų bendruomenėms už nusavintą nekilnojamąjį turtą skirti 128 mln. litų kompensaciją.

Projektui po pateikimo pritarta už balsavus 67 Seimo nariams, prieš - 2, 7 susilaikius. Dėl įstatymo projekto priėmimo bus sprendžiama, kai jį apsvarstys parlamentiniai komitetai.

Vyriausybės teikiamu projektu siūloma, kad už nacių ir sovietų režimų nusavintą žydų religinių bendruomenių turtą kompensacija būtų išmokėta 2012-2023 metais.

Įstatymo projektu numatoma, kad piniginė kompensacija galės būti naudojama tik Lietuvos žydų religiniams, kultūros, švietimo, mokslo ir labdaros tikslams Lietuvoje, taip pat Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje gyvenusiems ir nuo okupacinių režimų nukentėjusiems žydų tautybės asmenims paremti.

Įstatymo projekto aiškinamajame rašte teigiama, kad numatoma kompensacija sudaro apie 30 proc. žydų bendruomenių turėto nekilnojamojo turto, „kuris buvo nacionalizuotas ar kitaip neteisėtai nusavintas nacistinio ir sovietinio totalitarinių režimų“.

Anot projektų rengėjų, priėmus įstatymą būtų pademonstruota gera valia atkuriant istorinį teisingumą, pagerinti lietuvių ir žydų tautų santykiai, taip pat išreikšta pagarba žmogaus teisėms bei įsipareigojimams, prisiimtiems prieš pasaulio žydų bendruomenę ir tarptautines organizacijas. Be to, tikimasi, kad turto perdavimas suteiktų Lietuvai politiškai tvirtesnes pozicijas, derantis su Rusija dėl totalitarinio režimo padarytos žalos atlyginimo.

Lietuvoje prieš Antrąjį pasaulinį karą gyveno apie 200 tūkst. žydų, bet holokausto metu didžioji jų dalis buvo išnaikinta. Šiuo metu, anot F.Kukliansky, Lietuvoje gali gyventi apie 5 tūkst. žydų.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.