Lietuvos vairuotojams automobilį statyti lengviau atvirose automobilių stovėjimo aikštelėse

Automobilių stovėjimo aikštelės
Automobilių stovėjimo aikštelės
  © Alfa.lt
Autoledi.lt
2010-11-10 07:00

Tačiau Lietuvos vairuotojams automobilį lengviausia statyti atvirose automobilių stovėjimo aikštelėse. Tai parodė Lietuvos gyventojų apklausa, kurios metu visoje Lietuvoje buvo apklausta beveik 300 vairuojančių įvairaus amžiaus žmonių. Tyrimą atliko rinkos tyrimų bendrovė „GfK CR Baltic“ tinklalapio Autoledi.lt užsakymu.

Apklausos metu Lietuvos vairuotojų teirautasi, kokioje automobilių stovėjimo aikštelėje – atvirtoje ar požeminėje – jiems patogiau ir lengviau statyti automobilį. Pusė jų (51 proc.) atsakė, kad jiems automobilį lengviau statyti atvirtoje automobilių aikštelėje.

reklama

Pasak „GfK CR Baltic“ Lietuvos padalinio vadovo Andriaus Norkevičiaus, kita dalis apklaustųjų – 38 proc. – teigė, kad jiems jokio skirtumo kokioje aikštelėje statyti automobilį, 4 proc. šis veiksmas sudėtingas bet kurioje aikštelėje. Požeminėse aikštelėse ar daugiaaukščiuose garažuose statyti automobilius lengviau tik 7 proc.

Svarbiausia – geras matomumas ir aiškumas, kur statyti automobilį

Pusė Lietuvos vairuotojų teigė, kad jiems automobilį lengviau statyti atvirose automobilių stovėjimo aikštelėse. Taip pripažino net 54 proc. vairuojančių moterų, o vairuojančių vyrų – 44 proc.

Atvirose automobilių stovėjimo aikštelėse yra geras matomumas ir aišku, kur statyti automobilį. Šį argumentą nurodė net 68 proc. apklausoje dalyvavusių vairuotojų,

Be to, trečdalis jų įvardijo, kad atvirose aikštelėse iš tolo matyti laisvos vietos ir yra paprasčiau jas rasti. Taip pat respondentai nurodė, kad atviroje aikštelėje lengviau rasti, kur yra išvažiavimas. Šį argumentą pasirinko penktadalis apklaustųjų.

Pusei vairuojančių vyrų nėra skirtumo, kokioje aikštelėje statyti automobilį

38 proc. apklaustųjų nėra skirtumo, kokioje aikštelėje statyti automobilį.

Beveik pusei Lietuvos vairuojančių vyrų automobilį paprasta statyti visur. Taip teigė 46 proc. apklausoje dalyvavusių vyrų, tuo tarpu moterų tik šiek tiek daugiau nei penktadaliui - 24 proc. apklausoje dalyvavusių moterų.

Požeminėse aikštelėse būna daugiau vietų

Požeminėse aikštelėse ar daugiaaukščiuose garažuose statyti automobilius lengviau tik 7 proc. apklaustų vairuojančių vyrų ir 6 proc. apklaustų vairuojančių moterų, taigi šias aikšteles pasirinko tik 7 proc. visų apklaustųjų.

Net 42 proc. šių respondentų pažymėjo, kad tokiose aikštelėse daugiau vietos nei gatvėse.

Trečdalis respondentų nurodė, kad požeminėse aikštelėse šaltuoju sezonu yra šilčiau, nuo automobilio nutirpsta sniegas. Taip pat, einant link automobilio, nelyja ant galvos. Šį argumentą taip pat nurodė trečdalis apie šias aikšteles nuomonę išreiškusių respondentų.

Apklaustieji paminėjo ir saugumą. Jų teigimu, tokiose aikštelėse saugiau, nes jose dažnai būna įrengtos stebėjimo kameros.

Baugina nepakankamas matomumas

Pagrindinė priežastis, dėl kurios vairuotojai vengia tokių aikštelių – prastas matomumas ir nepakankamas apšvietimas. Tačiau ir naktį, statant automobilį lauke, kartais būna nepakankamas apšvietimas bei blogas matomumas.

Pasak „Sportinio vairavimo centro“ direktorius Andrejaus Savčenko, požeminės automobilių stovėjimo aikštelės ir daugiaaukščiai garažai neretai atrodo baugūs, nes vairuotojams nejaukūs siauri pravažiavimai ar uždaros erdvės.

„Vyrai vairuotojai dažnai būna drąsesni už moteris. Tai matyti ir iš šio tyrimo rezultatų – visgi vyrai mažiau vengia uždarų automobilių stovėjimo aikštelių, jiems dažniausiai tikrai nėra skirtumo, kur pastatyti automobilį, – pasakoja A. Savčenko. – Kaip pagrindinę priežastį nurodyčiau drąsą ir pasitikėjimą savimi. Kartais patirties atlikti tam tikrą manevrą trūksta būtent dėl drąsos ir tam tikrų įgūdžių stokos. Ir tai visiškai nepriklauso nuo lyties.“

Moterys labiau linkusios pripažinti, kad gerai nemoka atlikti kokios nors manevro, bet dažniausiai to ir nedaro. O iš tikrųjų reikėtų bandyti, važiuoti, statyti ir po kelių sėkmingų bandymų tikrai pavyks.

Antras svarbus dalykas – pajusti savo automobilio gabaritus. Tai svarbu ne tik norint pastatyti automobilį uždarose aikštelėse, bet ir saugiai vairuoti judriomis gatvėmis.

Ar moterims reikalingos platesnės automobilių stovėjimo vietos?

Kai kuriose pasaulio šalyse yra specialios – platesnės – vietos, skirtos automobilius statyti moterims. Tokios vietos jau yra įrengtos Lenkijoje, o Pietų Korėjoje jos ne tik platesnės, bet ir pažymėtos kita spalva. Kinijoje yra atskiros automobilių stovėjimo aikštelės moterims, įrengtos prie prekybos centrų.

Remiantis tyrimais, platesnės automobilių stovėjimo vietos moterims įrengiamos tam, kad joms būtų patogiau pastatyti automobilį. Antai Vokietijoje atliktame tyrime dalyvavo 1 200 vairuojančiųjų. Buvo nustatyta, kad moterys automobilį stato 20 sekundžių ilgiau nei vyrai.

Bet Lietuvos gyventojai mano, kad tokių platesnių vietų moterims nereikia. Taip teigė net 50 proc. apklausoje dalyvavusių žmonių.

Tačiau penktadalis (20 proc. vyrų ir 24 proc. moterų) apklaustųjų mano, kad tokios vietos praverstų vairuojančioms mamoms. Joms būtų patogiau iškelti iš automobilių vaikus, lopšius ar automobilines kėdutes, išleisti vaikus.

Yra ir manančiųjų, kad tokios vietos moterims praverstų. Jų manymu, moterims būtų patogiau įsidėti ir išsiimti pirkinius, krepšius. Taip mano penktadalis apklaustųjų. Beje, su šiuo argumentu sutinka 25 proc. moterų, bet tik 16 proc. vyrų.

Situacija gerėja

Pasak Sportinio vairavimo centro“ direktorius Andrejaus Savčenko, laikui bėgant situacija keičiasi. Požeminių automobilių stovėjimo aikštelių ir daugiaaukščių garažų įrengiama vis daugiau, ir vis daugiau vairuojančiųjų jais naudojasi. Todėl vairuojančių žmonių įgūdžiai gerėja, keičias jų įpročiai.

„Vairuotojams reikia daugiau drąsos ir praktikos, nes iš tikrųjų nėra skirtumo, ar automobilį reikia pastatyti į siaurą tarpą atviroje aikštelėje, ar požeminiame garaže. Pricipai išlieka tie patys, tik reikia labiau pasitikėti savimi ir įvertinti vietą, kurioje bandoma pastatyti automobilį,“ – teigia A.Savčenko.