„Asfalto vaikai“ padeda „nešlifuoti“ asfalto

„Asfalto vaikai“
„Asfalto vaikai“
© Asmeninis albumas
Alfa.lt
2010-11-02 14:32

Konstruoti robotus, groti tūba, bajanu bei eufonija, žongliruoti, šokti regetoną. Tokių ir dar įvairesnių veiklų gali išmokti vaikai ir paaugliai Lietuvoje veikiančiuose užklasinės veiklos būreliuose. Bet kaip susirasti sau tinkamą veiklą, ar pakanka užklasinės veiklos pasirinkimo, kaip tėvams ir vaikams ieškoti informacijos apie būrelius, ir ar išvis reikalinga kažką veikti po pamokų?

Vadinamasis neformalusis švietimas yra įteisintas įvairiais įstatymais, neformaliuoju švietimu rūpinasi ir Švietimo ir mokslo ministerija bei savivaldybės. Yra suskurta neformaliojo vaikų švietimo koncepcija, kurioje apibrėžiama, kad neformalusis vaikų švietimas tenkina vaikų pažinimo, lavinimosi ir saviraiškos poreikius, padeda jiems tapti aktyviais visuomenės nariais, prisideda prie asmenybės formavimosi.

Lietuvoje šiuo metu yra pusė milijono mokyklinio amžiaus vaikų, su tais, kurie dar tik ruošiasi eiti į mokyklą ir tais, kuriuos dar galima vadinti jaunuoliais (žmonių nuo 5 iki 23 metų) yra apie 800 tūkstančių, o tai jau ketvirtadalis Lietuvos gyventojų. Tačiau, įvairūs skaičiavimai ir atlikti tyrimai rodo, kad maždaug trečdalis mokyklinukų neturi, ką veikti po pamokų ir nesidomi bei nedalyvauja papildomoje veikloje.

Kiek būrelių ar mokyklėlių veikia Lietuvoje – sunku suskaičiuoti. Juolab, kad ir popamokinė veikla spiečiasi skirtingomis formomis – tai ir mokyklos, įsteigtos savivaldybės, tai ir privatūs būreliai ar viešasis sektorius. Akivaizdu, kad pasiūla didelė. Atrodo, kad ir paklausa tam turėtų būti, nes juk retas kuris tėvas norėtų, kad jo vaikas ar paauglys „šlifuotų“ asfaltą ar lindėtų sukišęs nosį į kompiuterio ekraną.

Sunku suskaičiuoti ir surasti

Būreliai nėra juridiniai asmenys, suskaičiuoti jų nėra galimybės. Būrelių skaičius labai kintantis, kaip ir juose dalyvaujančių vaikų skaičius. Dažniausiai popamokinės veiklos vyksta bendrojo lavinimo mokyklose, neformaliojo vaikų švietimo mokyklose, kitose švietimo ar kultūros įstaigose. Remiantis Atviros informavimo ir konsultavimo sistemos duomenimis, šalyje yra 254 neformaliojo vaikų švietimo mokyklos, 1320 bendrojo lavinimo mokyklos, kuriose visose organizuojamas neformalusis ugdymas (būreliai)“, – bandymus suskaičiuoti vaikams veiklą po pamokų siūlančias vietas komentuoja Švietimo ir mokslo ministerijos atstovė Aušra Birietienė.

Ji užsimena ir apie pavienes, naujai besikuriančias iniciatyvas suburti visus būrelius po vienu stogu ir susisteminti juos, kad būtų paprasta vaikams ir tėvams surasti reikiamą informaciją. Tokių naujai pradėjusių kurtis svetainių, apjungiančių įvairias veiklas jaunuoliams – net keletas.

Visi mes – asfalto vaikai

Vienas tokių viską apjungiančių portalų – asfaltovaikai.lt Kodėl toks pavadinimas?

„Visi mes, miesto vaikai, esame užaugę ant asfalto – žaidėme kiemuose, bėgiojome gatvėse, taip pat daro ir dabartiniai mokyklinukai. Tačiau tikriausia daugelis suaugusiųjų prisipažins, kad susidomėjimas sportu, dainavimu ar kita veikla juos pačius dažnai gelbėdavo nuo nuobodulio, gal net išgelbėjo nuo nedorų poelgių“, – pasakoja Andrius Šilovas, internetinio portalo asfaltovaikai.lt idėjos autorius ir įkūrėjas.

Kai Andrius tiesiog iš smalsumo pradėjo domėtis vaikams ir jaunimui skirtais būreliais, jis nustebo, kiek daug įvairių veiklų galima užsiimti ir kiek daug apie juos galima rasti informacijos. Bet problema buvo, kad tos informacijos buvo daug, bet ji visa buvo pabira, nekonkreti, neaiški, nepatikima.

Andriui tuomet ir kilo idėja sukurti vietą, kurioje tilptų viskas, kas telpa žodyje užklasinė veikla. „Juk norėdami pirkti autmobilį, jo ieškome specialiuose automobilių pardavimo interneto svetainėse, ieškodami būsto, einame į nekilnojamojo turto pasiūlos portalus, todėl pagalvojau, kad turėtų būti toks kanalas, kuriame pageidaujamo būrelio ieškotų jaunuoliai, mokiniai, tėvai”, – pasakoja Andrius.

Vilnius – šokių, karate ir jogos miestas

Portalo asfaltovaikai.lt duomenimis, užklasinės veiklos būrelių visoje Lietuvoje galima būtų suskaičiuoti apie du tūkstančius, o gal net ir daugiau. Nors šiuo metu svetainėje yra užsiregistravę virš 270 būrelių, jų skaičius iki metų pabaigos turėtų padvigubėti.

Kol kas svetainėje galima rasti tik sostinėje veikiančius užsiėmimus, tačiau greitu laiku turėtų atsirasti ir kitų miestų būreliai.

Žiūrint į asfaltovaikai.lt duomenų bazę, galima daryti išvadą, kad Vilnius yra šokių, karate ir jogos miestas. Šių sričių užsiėmimų dažniausiai ieškoma portale, jų ir didžiausia pasiūla. Taip pat vaikai visi masiškai nori dainuoti, šokti ir vaidinti.

Bet nebūtinai plaukti pasroviui – jaunimas gali rinktis ir iš labai egzotiškų užsiėmimų. Pavyzdžiui, konstruoti robotus, mokytis groti birbyne ar didžėjauti, šokti brazilišką kapoeira, mokytis cirko meno, žongliruoti, rašyti kino scenarijus, užsiimti kuo įvairiausiais rankdarbiais.

„Gerų, kokybiškų, tikrai vaikams patinkančių užsiėmimų niekuomet per daug nebus. Konkurencija skatina pasitempti, rūpintis paslaugų kokybe. Kita vertus, veiklų įvairovė skirta tam, kad būtų tenkinami skirtingo amžiaus, interesų, pomėgių grupių poreikiai. Tokia konkurencija, kai lygiuojamės į geriausius pavyzdžius ir stengiamės būti dar įdomesniais – sveikintina“, – mano Lietuvos vaikų ir jaunimo centro direktoriaus pavaduotoja Agnė Ambrukaitienė.

Iš lūpų į lūpas

„Mane susiranda žmonės, jau žinantys, ko nori mokytis. Taip pat dažnai kreipiasi gavę rekomendacijas iš buvusių mokinių. Būna atvejų, kai įsitraukia vienas šeimos narys, o paskui prisijungia ir kiti – dukros, mamos, seserys“, – pasakoja Žavinta Audickienė, kūrybinių vėlimo dirbtuvių įkūrėja. Ji patvirtina, kad pagrindinė užsiėmimų reklamos priemonė – iš lūpų į lūpas perduodama informacija, draugų ir kaimynų rekomendacijos, jau lankančiųjų liudijimai.

Vėlimo būrelio įkūrėjos manymu, užklasinės veiklos vaikams ir jaunuoliams išties yra daug, tačiau ji pritaria, kad trūksta sistemingos informacijos apie juos.

Pasak Žavintos, vilnos vėlimas šiuo metu yra populiarus, todėl jos būreliui lankytojų netrūksta – senovinės technologijos ateina mokytis tiek, jaunas, tiek senas. „Veltinio populiarumą lemia tai, kad pas mus palanki klimato juosta – vis šalta ir šalta, norisi įsivynioti į kažką šilto ir jaukaus. Na o jei kalbėti rimtai, tai lietuvės yra be galo kruopščios, darbščios ir talentingos. Vėlimas yra sunkus amatas, bet tai jų negąsdina. Dar prie populiarumo prisideda tai, kad dabar ypatingai grįžtama prie savo šaknų, daug kas prisimena senelių veltinius. Dabar veltinis yra tapęs ir meno forma ir, žinant technologiją, galima puikiai realizuoti save šioje kūrybinėje veikloje“, – vėlimo kursų populiarumą aiškina jų įkūrėja ponia Žavinta.

Tačiau, anot jos, jaunuoliams būtina atrasti ir naujų veiklų, todėl ieškotis informacijos internete – itin palanki terpė.

Dėl to, kad dažniausiai naudojasi rekomendacijomis, sunkokai susisteminti leidžiasi ir kiti būreliai. Portalo asfaltovaikai.lt entuziastas Andrius pasakoja, kad asmeniškai po kelis kartus yra pašnekėjęs su visų būrelių vadovais, įtikinėdamas juos prisijungti prie kuriamos paieškos sistemos ir siekdamas, kad kuo daugiau būrelių vadovų pajustų tokio portalo naudą.

Asfaltovaikai.lt būrelius, mokyklas, jaunimo organizacijas ir visus, siūlančius kokią įdomią veiklą kviečia skelbti informaciją apie save visiškai nemokamai.

Šis portalas unikalus tuo, kad, pavyzdžiui, vaikus gitara groti mokantis Muzikos akademijos studentas yra lygiavertis konkurentas didelei muzikos mokyklai. Taip išlyginama pasiūla ir paklausa – tiek ieškantieji turi daugiau pasirinkimo, tiek siūlantieji savo paslaugas gali jas pasiūlyti didesniam žmonių kiekiui.

Lengva surasti

Portale asfaltovaikai.lt veikianti paieškos sistema yra ypač detali ir konkreti. Pavyzdžiui, jei ieškote sportinės veiklos dešimtmečiui berniukui Karoliniškių mikrorajone ne daugiau nei už 150 litų per mėnesį, visus šiuos kriterijus galite įvesti į paieškos sistemą. Dar daugiau, galite ieškoti užsiėmimų ir pasirinkdami, kokia kalba norėtumėte mokytis, kokiu dažnumu per savaitę ir pan. Naujovė yra ir būrelių palyginimo funkcija, taip pat sistema pati gali jums padėti parinkti padašius būrelius.

Asfaltovaikai.lt unikalūs ir tuo, kad čia sau naudingos informacijos ras ir tėvai, ir vaikai, ir jaunuoliai. Portale skelbiamos ir pagrindinės, įdomiausios naujienos iš jaunuolių gyvenimo, todėl užsukę į portalą visada ras šviežiausią informaciją aktualiomis temomis.

Ypač griežtai yra prižiūrimas ir portalo turinys – tėvai gali būti ramūs, kad visi besiskelbiantys būreliai yra skirti ir pritaikyti vaikams ir jaunuoliams.

Taigi, svarbu tik noras, o ką veikti, kada tai daryti ir kaip viską surasti jau bus paprasta.