Alytaus mero „stogas“ – Turniškės

Turniškės
Turniškės
  © Robertas Dačkus

Kodėl Alytaus meras Česlovas Daugėla taip ilgai Dzūkijos sostinėje tvarkėsi kaip savo dvare? Sunku tai paaiškinti tik medžioklėmis su įtakingais žmonėmis. Tačiau gali būti, kad gijos veda į Turniškes – prestižinį Vilniaus rajoną, kuriame gyvena dalis politinio elito. Č. Daugėlos šeimos bendrovė „Kortas“ ne tik šiame rajone statė skandalinguosius Turniškių kotedžus, bet ir rekonstravo namą, kuriame pagal įstatymą iki gyvos galvos gali gyventi prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlė Kristina Brazauskienė.

Prokurorai prašo teismo pratęsti Č. Daugėlos suėmimą dar mėnesiui. Kaip žinoma, baigiasi 15 dienų terminas, kurį Č. Daugėla turėjo praleisti belangėje, kai jį sulaikė Specialiųjų tyrimų tarnybos agentai. Šiuo metu Alytaus taryboje aistros nerimsta – juk įtarimai pareikšti visai miesto valdžios grietinėlei: vicemerei Rimai Rakauskienei, savivaldybės administracijos direktoriui Giedriui Čereškevičiui ir jo pavaduotojui Linui Jonui Palioniui, savivaldybės Statybų skyriaus vedėjui Sigitui Stumbrui, šio skyriaus vyriausiajai specialistei Jūratei Sadauskienei. Drauge su jais – ir Č. Daugėlos šeimos įmonės „Kortas“ direktoriaus pavaduotojui Eimučiui Biekšai.

Po socialdemokratų sparnu

Politiko karjerą Alytaus kunigaikštuku vadinamas Č. Daugėla pradėjo 2002 metais, kai Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše dalyvavo savivaldybių rinkimuose. Tiesa, pasak partijos vadovo Algirdo Butkevičiaus, kandidatavo kaip nepartinis. Formaliai narystės partijoje jis neįformino iki 2007 metų.

Tačiau tai netrukdė Č. Daugėlai per 2004 m. Prezidento rinkimus būti socialdemokratų kandidato Česlovo Juršėno patikėtiniu. Žvelgiant pragmatiškai, patikėtinių per tokius rinkimus būna daug, bet kalbama, kad Č. Daugėlos sąsajos su socialdemokratais buvo iš tiesų itin glaudžios. Ypač tuomet, kai jiems vadovavo Anapilin išėjęs A. Brazauskas.

Tapo politiku – atsivėrė erdvės

Nors formaliai socialdemokratu Č. Daugėla tapo po penkerių metų, jo šeimos bendrovės reikalai, o kartu ir asmeniniai reikalai klostėsi neprastai. Sutapimas, bet kai tik jis tapo savivaldybės politiku, jo šeimos bendrovei „Kortas“ pradėjo sektis dalyvaujant svarbių pastatų sostinėje rekonstrukcijose.

2002 metais „Kortas“ remontavo Seimo plenarinių posėdžių salę. Skandalingai. Pirmiausia – remontą lydėjo įtarimai, kad konkursas buvo pritaikytas būtent „Kortui“. Antra – nors ir buvo paskelbta, kad salės remontas kainuos 527 tūkstančius litų, Seimo kanceliarija aiškino, kad jai negaila dar 200 tūkstančių litų. Tuomet Seimo kanceliarijos vadovai buvo įtarti juodais sandėriais, nors ir teisinosi, kad tiek kainuos papildomi darbai – esą ne salės, o prieigų remontas.

2005 metais „Kortas“ jau triūsė teisėjų mokymo bazėje – toje pačioje, Molėtų rajone, ant ežero kranto, kur teisėjai esą susirenka pasimokyti. Bendrovės darbininkai perstatė Teisėjų mokymo bazę, o valstybės biudžetui tai kainavo 6 milijonus litų. Tais pačiais metais „Kortas“ remontavo ir Seimo patalpas.

Skandalas dėl kotedžų Turniškėse

Būtent „Kortas“ buvo ta bendrovė, prestižiniame Turniškių rajone, kurį iš televizoriaus ekrano matė turbūt visi šalies gyventojai, 2004–2005 metais stačiusi garsiuosius kotedžus, kuriuos pusvelčiui įsigijo tuomet prezidento Valdo Adamkaus komandoje užsienio politikos patarėju dirbęs Edminas Bagdonas ir Nacionalinio saugumo grupei vadovavęs Rytis Muraška.

Istorija buvo paprasta: Turniškių administratoriai paėmė paskolą iš banko, užstatydami net ir prezidento rezidenciją, pastatė kotedžus ir juos pardavė. Bėda ta, kad buvo užstatyta prezidento rezidencija, nes tai prasilenkia su nacionaliniu saugumu, ir ta, kad pastatai buvo įregistruoti kaip negyvenamos patalpos. Neetiška buvo ir tai, kad kotedžus pusvelčiui įsigijo įtakingi prezidento patarėjai.

Tuomet žiniasklaidoje buvo pasirodžiusi informacija, kad vieni pirkėjai, pirkdami 160 kvadratinių metrų kotedžus Turniškėse, už kvadratinį metrą mokėjo maždaug 6 tūkstančius litų, kiti – esą dvigubai daugiau.

Skandalas baigėsi V. Adamkaus patarėjų atsistatydinimu.

Kaip „Kortui“ pavyko gauti šį prestižinį užsakymą, niekada nepaaiškėjo. Tuomet „Kortui“ vadovavęs Č. Daugėla aiškino, esą bendrovei tiesiog buvo atsiųstas pasiūlymas dalyvauti konkurse: „Mes pasiūlėme kainą, ji tiko, matyt, mažiausia buvo.“ Tuomet būsimas meras neigė bet kokias sąsajas su aukštais ponais.

Tačiau tuo Č. Daugėlos sąsajos su Turniškėmis nesibaigė, nors tuomet jis dievagojosi pačiame rajone tebuvęs porą kartų. 2008 metais „Kortas“ jau remontavo namą Turniškių gatvėje – tą patį, kuriame iki gyvos galvos gali gyventi prezidento A. Brazausko našlė Kristina.

Likimo ironija: rekonstravo prokuratūras

2006 metais „Kortas“ rekonstravo pastatą Vilniuje, Antakalnio rajone, kuris buvo skirtas Nacionalinei teismų administracijai. Vėliau, po dvejų metų, remontavo prezidentūrą, rekonstravo Seimo III rūmų konferencijų salę ir statė jungiamąją galeriją.

Turėjo užsakymų ir sostinės ligoninėse – Antakalnyje, Santariškėse. Tačiau ironiškiausia šiandien, kai prokurorai rūpinasi, kad Č. Daugėla dar pabūtų už grotų, atrodo ta detalė, kad „Kortas“ rekonstravo prokuratūrų pastatus.

2003 m. „Kortas“ rekonstravo pastatą, kurį turėjo pritaikyti Kauno apylinkės prokuratūros reikmėms. 2007 metais rekonstravo ir pritaikė prokuratūrai pastatą Panevėžyje.

Tais pačiais metais Alytuje buvo atidarytas atnaujintas apylinkės prokuratūros pastatas. Įvairiais skaičiavimais, jo rekonstrukcija kartu su baldais kainavo 3 milijonus litų.

Beje, Alytaus rajono vyriausiojo prokuroro Arūno Juknevičiaus lapkritį laukia tarnybinis įvertinimas. Generalinė prokuratūra teigia, kad šis patikrinimas susijęs su prokuroro penkerių metų darbo vertinimu. Kaip žinoma, nepasitenkinimą Alytaus prokurorų veikla buvo pareiškusi Dalia Grybauskaitė.

Alytaus mero „stogas“ – Turniškės

Turniškės