Latvijos rinkimus laimėjusi premjero „Vienybė“ pradeda derybas dėl naujos vyriausybės

V. Dambrovskis
V. Dambrovskis
  © SCANPIX
BNS
2010-10-03 13:40

Valdžio Dombrovskio blokas ketina apsvarstyti šį klausimą su dabartiniais partneriais vyriausybėje - Žaliųjų ir valstiečių sąjunga (ŽVS) ir konservatyviu nacionalistiniu susivienijimu „Viskas -Latvijai!“-“Tėvynei ir Laisvei“/Judėjimas už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę (JLNN).

Derybų su kitomis politinėmis jėgomis kol kas nenumatoma.

Jau šeštadienį „Vienybės“ politikai teigė, kad pirmenybė bus skiriama deryboms su dabartiniais partneriais koalicijoje.

V.Dombrovskis pareiškė nuomonę, kad rinkimų rezultatai gali būti rimtas argumentas prezidentui vėl teikti dabartinį premjerą į šį postą.

Skeptiškiausiai „Vienybė“ žiūri į galimą sąjungą su verslui palankiu dešiniuoju susivienijimu „Už geresnę ateitį“.

Tokį broliavimąsi atmeta susivienijimo lyderė Solvita Abuoltinia, kuri mano, kad rinkimai įrodė ekspremjero Andrio Škėlės ir Ainaro Šleserio tandemo „politinį bankrutavimą“.

Kita vertus, „Vienybė“ mano, kad po šių rinkimų negalima ignoruoti centro kairiosios pakraipos politinių partijų susivienijimo „Santarvės centro“ (SC), kurį remia daugiausia rusakalbiai rinkėjai, ir laikosi pozicijos, kad su juo būtina bendradarbiauti.

Nors S.Abuoltinia aiškiai nepasakė, kaip įsivaizduoja šią partnerystę ir ar atsiras „Centro sąjungai“ vietos koalicijoje, ji mano, kad SC galima būtų įtraukti į darbą parlamento komisijose.

„Vienybės“ lyderiai mano, kad su pirmojo sostinės mero ruso Nilo Ušakovo „Santarvės centru“ bus rastas koks nors naujas būdas bendradarbiauti.

Į klausimą, ar gali „Santarvės centras“ gauti Seimo pirmininko postą, S.Abuoltinia konkrečiai neatsakė, bet patvirtino, kad „negalima nepaisyti trečdalio rinkėjų nuomonės“.

Numato pradėti konsultacijas

Latvijos prezidentas Valdis Zatleris numato pradėti konsultacijas su penkiomis atėjusiomis į Seimą partijomis artimiausiomis savaitėmis, pranešė agentūrai BNS prezidento sekretorė spaudai Ilzė Rasa.

Konsultacijas dėl kandidatūros į ministrus pirmininkus prezidentas pradės su partijų lyderiais. Apie konsultacijų laiką bus paskelbta atskirai.

Pirmadienį ir antradienį prezidentas dalyvauja Briuselyje Eurazijos ir Azijos šalių vadovų susitikime, o spalio 18-23 dienomis vyks su vizitu į Kiniją, kur dalyvaus Latvijos nacionalinės dienos renginiuose parodoje „World Expo“.

I.Rasa nepranešė, kada prasidės konsultacijos - iki ar po prezidento kelionės į Kiniją.

Paragino reikalauti iš politikų atsakomybės

Dabartinis Latvijos premjeras, trijų partijų susivienijimo „Vienybė“ kandidatas į kito premjero postą Valdis Dombrovskis specialiame pareiškime padėkojo rinkėjams už paramą per 10-ojo šaukimo Seimo rinkimus.

Kaip sekmadienį paryčiais paskelbė šalies Centrinė rinkimų komisija, centro dešinės blokas „Vienybė“ įtikinamai laimėjo šeštadienį vykusius 10-ojo šaukimo Latvijos parlamento rinkimus, surinkęs 30,43 proc. balsų.

Pareiškime spaudai 39 metų V.Dombrovskis padėkojo „visiems tiems, kurie šiuo lemtingu Latvijai laiku parodė politinį atsakingumą, atėjo į rinkimus ir pasinaudojo viena svarbiausių piliečių teisių - balsuoti už aukščiausią įstatymų leidžiamąją valdžią ateinantiems ketveriems metams“.

„Juo didesnis pilietinės visuomenės aktyvumas rinkimuose, tuo didesnė atsakomybė visuomenei tų, ką išrenkame“, - pabrėžė jis.

„Vienybė“ - jaunas susivienijimas, suburtas sunkios krizės sąlygomis ir prisiėmęs atsakomybę už šalies atkūrimą tuo laiku, kai kai kurie konkurentai buvo linkę atsitraukti nuo valdžios, kurios jau nebepajėgė pakelti“, - pažymėjo V.Dombrovskis ir pridūrė, kad todėl dabartinis balsavimas buvo susivienijimui labai svarbus.

„Žmogiška parama, rankos paspaudimas ar pritariantys žodžiai - neretai būtent jie buvo reikalingiausi politikui, kad jis atgautų jėgas“, - pažymėjo jis.

„Rinkimai - tai mūsų egzaminas, atskaitos taškas ir naujo sunkaus kilimo, per kurį rinkėjų parama ir pasitikėjimas bus ne mažiau svarbūs nei iki šiol, pradžia. Mes žinome, kad niekas dar nesibaigė ir nieko dar iki galo nepadaryta. Latvija stovi teisingame kelyje, ir juo reikės dar kurį laiką eiti, kol bus pasiektas užsibrėžtas tikslas“, - pažymėjo premjeras.

Mūsų tikslas - europinė, nacionalinė ir pasiturinti Latvija, kurios piliečiai pasitiki valstybe ir valdžia, kur politiką nustato atsakingas rinkėjas, o ne korumpuotas politikautojas!“ - pareiškė premjeras savo pareiškime, ragindamas, kad gyventojai ir toliau būtų vieningi.

V.Dombrovskis į valdžią atėjo 2009 metų kovą, kai dėl ekonominės krizės subyrėjo centro dešiniųjų koalicija, kuri 2007-ųjų gruodį pakeitė liaudininkų vyriausybę.

Šeštadienio balsavimas yra jauniausio vyriausybės vadovo Europoje triumfas.

„Tai didžiulis laimėjimas Dombrovskiui“, - sakė Rygoje įsikūrusios Stokholmo ekonomikos mokyklos analitikas Mortenas Hansenas.

„Tai didžiausia recesija, buvusi Europos Sąjungoje, ir griežčiausios taupymo priemonės. O žmonės vis tiek sako: „Mes patikime tam žmogui tęsti (darbą)“, - pridūrė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.