Profsąjungos valdžiai grasina masiniais neramumais (papildyta)

Profsąjungų protestai
Profsąjungų protestai
  © Robertas Dačkus
BNS
2010-09-29 11:45

Negavusios leidimo rengti mitingą prie Vyriausybės pastato, profsąjungų nariai prie valdžios institucijų susibūrė į piketus, kuriuose dalyvavo ne daugiau nei po 9 žmones.

Vidurdienį dauguma piketuotojų grupių susirinko V.Kudirkos aikštėje prie Vyriausybės ir stengdamosi nesusilieti bendrą minią šioje aikštėje apsuko kelis ratus. Po kelių minučių protestuotojai, kurių, policijos teigimu, buvo 200-300, patraukė Seimo link išreikšti paramos ten simbolinę bado akciją surengusiems pareigūnams.

Piketuotojai reikalavo, kad Vyriausybė stabdytų maisto kainų augimą, didintų minimalų darbo užmokestį, stabdytų nelegalų darbą ir šešėlinę ekonomiką, kurtų realias darbo vietas ir skatintų ekonomikos augimą.

„Protestuojame prieš vykdomą ekonominę ir socialinę politiką. Problemos sprendžiamos dirbančiųjų, pensininkų ir smulkiojo verslo sąskaita“, - pikete prie Finansų ministerijos žurnalistams sakė vienas iš profsąjungų vadovų Algirdas Kvedaravičius.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas sakė, jog Vyriausybė turi pakankamai svertų stabdyti būtinųjų maisto produktų kainos didėjimą.

„Vienas iš tokių būdų pridėtinės vertės mokestis. Pas lenkus maisto produktų pridėtinės vertės mokestis yra 5 proc., pas mus - 22 proc. Galima (mokestį - BNS) didinti ne pirmo reikalingumo prekėms, mažinti būtiniausioms“, - aiškino profsąjungos vadovas.

Dauguma prie valdžios institucijų ir susirinkusių protestuotojų reikalavo minimalaus darbo užmokesčio kėlimo bent iki 1 tūkst. litų. Tai, pasak A.Černiausko, kaip ir mokesčių sistemos diferencijavimas, padėtų mažinant šešėlinę ekonomiką.

„2010 metų pradžioje buvo paskelbta 2008 metų statistika, ir ten jau buvo parašyta, kad 20 proc. Lietuvos gyventojų gyvena žemiau skurdo ribos, o skurdo riba vienam žmogui buvo įvardinta kaip 720 litų. Dabar minimali alga į rankas yra mažesnė, atskaičiavus mokesčius, išeina 670 litų. Reiškia, tie, kurie gauna minimalią algą, gyvena žemiau skurdo ribos“, - kalbėjo Darbo federacijos generalinė sekretorė Janina Švedienė.

Vienas iš susirinkusių į protestą šūkių buvo užrašytas ant protestuotojų nešiojamų ir dalijamų vėliavėlių: „Stop kainų didinimui“. Protestuotojai teigė manantys, kad dėl augančių kainų kalta tiek valdžia, tiek stambusis verslas.

Profsąjungų atstovai skundėsi, kad Vilniaus savivaldybė neleido protestuotojams rinktis prie Vyriausybės rūmų ir pasiūlė jiems aikštę prie „Siemens“ arenos. Tačiau jie teigia nevažiuosiantys į miesto pakraštį.

„Aišku, tai sudarė tam tikras problemas. Pačio mitingo nebuvo, mūsų žmonės buvo instruktuoti ir jie grupelėmis po 9 papiketavę prie ministerijų susirinko čia. Praėjo pro Vyriausybės įėjimą išreikšdami tam tikrą panieką“, - sakė A.Černiauskas.

Anot jo, piketai taip pat yra rengiami Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose, Jonavoje, Visagine bei Utenoje.

Trečiadienį Europos profesinių sąjungų konfederacijos inicijuoti protestai, nukreipti prieš vyriausybių taupymo planus, vyksta 14 Europos miestų, kurių tarpe - Ryga, Helsinkis, Varšuva, Praha bei Roma. Pagrindinė protesto demonstracija su šūkiu „Gana skurdinti žmones! Svarbiausia - darbo vietų kūrimas ir ekonomikos augimas!“ yra rengiama Briuselyje.

Policija pažeidimo neįžvelgia (papildyta)

Policija trečiadienį įvykusiame profsąjungų atstovų proteste prie Vyriausybės Susirinkimų įstatymo pažeidimo neįžvelgia, nors V.Kudirkos aikštėje, pareigūnų teigimu, vienu metu buvo susirinkę iki 300 protestuotojų.

Vilniaus savivaldybei nesuteikus leidimo rengti mitingą prie Vyriausybės, piketuotojų grupės iki 9 žmonių apie 12 val. susirinko V.Kudirkos aikštėje ir stengdamosi nesusilieti į minią šioje aikštėje apsuko kelis ratus.

Policijos vertinimu, aikštėje vienu metu buvo susirinkę 200-300 žmonių, tuo metu nesankcionuotame susirinkime gali dalyvauti daugiausia 9 žmonės.

„Tame susibūrime nustatyta, kad Susirinkimų įstatymų pažeidimo nėra, kadangi yra du rengėjai - Socialistinis liaudies frontas ir Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija. Yra manifestuotojai ir pašaliniai žmonės, mitingui būdingų atributų pas nieką nėra ir nėra jokio pagrindo teigti, kad buvo pažeistas įstatymas“, - BNS sakė Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato viešųjų ryšių poskyrio atstovas Paulius Radvilavičius.

Kiek anksčiau, remdamasis pirminiais duomenimis, jis BNS sakė, kad policija yra linkusi įžvelgti įstatymo pažeidimą,

„Jeigu atskirai pakalbėtume apie protestuotojų grupių susirinkimą prie Vyriausybės rūmų, tai, pirminiais duomenimis, galima būtų įžvelgti Susirinkimų įstatymo pažeidimą, galima būtų vertinti, kad protestuotojai sudarė vientisą grupę“, - teigė P.Radvilavičius ir pabrėžė, kad tai - ne galutinis atsakymas.

Kituose piketuose prie valdžios institucijų, policijos atstovo teigimu, teisės pažeidimų taip pat neužfiksuota.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Profsąjungos valdžiai grasina masiniais neramumais (papildyta)

Profsąjungų protestai
+13