Dėl CŽV kalėjimų prokurorų laukia naujas galvosūkis

VSD pastatai Antaviliuose (R. Dačkaus nuotr.)
VSD pastatai Antaviliuose (R. Dačkaus nuotr.)
  © Fotodiena.lt

Londone įsikūrusi kalinių teisių gynimo organizacija „Reprieve“ įtaria, kad mūsų krašte esą veikusiame JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjime kažkuriuo metu tarp 2004 ir 2006 metų galėjo būti kalinamas palestinietis Abu Zubaydah. Vakar ši visuomeninė organizacija kreipėsi į generalinį prokurorą Darių Valį, prašydama tokią versiją ištirti. Anot „Reprieve“, apie neteisėtą vyro kalinimą Lietuvoje pranešė itin patikimas šaltinis JAV. Šiuo metu minėtas palestinietis laikomas Gvantanamo bazėje.

„Reikia pirma susipažinti su pareiškimo turiniu. Jeigu duomenys bus tokie, kaip skelbiama viešai, manau, bus pradėtas ikiteisminis tyrimas“, - vakar sakė generalinis prokuroras D.Valys.

Informaciją tikrins

Prezidentė Dalia Grybauskaitė laikosi nuomonės, kad visus naujus faktus, susijusius su galimu CŽV kalėjimo veikimu Lietuvoje, turi vertinti prokuratūra. „Prezidentė yra atvira visiems naujiems faktams, kurie gali pasirodyti šiuo klausimu. Viskas turi būti įvertinta, o faktai - patikrinti. Tai yra atsakingos institucijos, šiuo atveju - prokuratūros, reikalas“, - vakar sakė prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys. Anot jo, jokios atskiros informacijos šiuo klausimu prezidentūra nėra gavusi.

Parlamentiniam tyrimui dėl slapto CŽV kalėjimo vadovavusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Arvydo Anušausko teigimu, kalinių gynimo organizacija savo pareiškime nepateikia jokių faktų, kad palestinietis buvo kalinamas Lietuvoje.

„Reprieve“ gali naudotis bet kokiais šaltiniais, gynimo tikslais - kad ir iš minimo Abu Zubaydah advokatų gauta informacija. Bet šiuo atveju reikalingi faktai“, - sakė komiteto vadovas. Politikas spėjo, kad toks viešas kreipimasis per žmogaus teisių gynėjus gali būti vienas mėginimų siekiant sušvelninti Abu Zubaydah atsakomybę.

Kruopščiai britų nevyriausybinės organizacijos paskelbtą informaciją nusiteikusi tikrinti Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM). Viceministrės Astos Skaisgirytės-Liauškienės teigimu, jokios oficialios informacijos URM nėra gavusi, tačiau „turinti savo šaltinių“ šiiems duomenims patikrinti.

Generalinė prokuratūra jau anksčiau pradėjo ikiteisminį tyrimą, netiesiogiai susijusį su galimu CŽV kalėjimu Lietuvoje. Tiriama, ar keli buvę Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūnai nepiktnaudžiavo tarnybine padėtimi, leisdami Lietuvoje veikti JAV pareigūnams ir apie tai nepranešę aukščiausiesiems šalies vadovams.

Elgėsi nežmoniškai

Kaip teigiama „Reprieve“ ir Lietuvoje šiai organizacijai talkinančio Žmogaus teisių stebėjimo instituto pranešime, Abu Zubaydah buvo klaidingai CŽV laikomas teroristinio tinklo „Al Qaeda“ vienu pagrindinių operacijų vadovų. Nuo sulaikymo Pakistane 2002 metų kovo 28 dieną iki perkėlimo į Gvantanamo bazę 2006 metų rugsėjo 6 dieną jis buvo laikomas slaptuose CŽV sulaikymo centruose skirtingose pasaulio vietose. Daugiau negu ketverius metus palestinietis buvo tardomas ir kankinamas, siekiant išgauti prisipažinimą dėl teroristinių aktų organizavimo ir vykdymo.

Pranešime teigiama, kad „ilgo slaptojo kalinimo metu Abu Zubaydah buvo mušamas, 83 kartus per mėnesį buvo taikomas skandinimo imitavimas, jis buvo laikomas nuogas šaltuose kambariuose grojant garsiai muzikai, buvo priverstinai ribojamas miegas ir taikomi kitokie metodai, kurie prilyginami tarptautinės teisės uždraustoms veikoms - kankinimui, nežmoniškam ir žeminančiam elgesiui bei baudimui“. „Reprieve“ informacijos šaltinio duomenimis, kažkuriuo laikotarpiu tarp kalinimo Maroke 2004 metais ir Gvantanamo bazėje 2006-aisiais palestinietis buvo laikomas Lietuvoje veikusiame slaptajame CŽV įkalinimo centre.

Šį pavasarį JAV valdžios institucijos pranešė, kad nebėra pagrindo tvirtinti, jog Abu Zubaydah buvo tinklo „Al Qaeda“ narys ar kitaip dalyvavo šios organizacijos veikloje.

Atliko tyrimą

Pernai JAV žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje buvo atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Seimo NSGK surinkti duomenys parodė, kad minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV. Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos teritoriją buvo pervežami, ar į šalies teritoriją buvo atvežti (išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau neatmetė, kad sąlygos tokiam pervežimui buvo. Išvadose teigiama, kad tuometiniai krašto saugumo pareigūnai sudarė galimybę JAV pareigūnams nekliudomai patekti prie orlaivių.

Išvadose taip pat minimos dvi patalpos sulaikytiesiems laikyti. Viena jų, nors oficialiai neįvardijama, yra VSD mokymo bazė Antaviliuose, netoli Vilniaus.