Potiomkino kaimai – nemari Rusijos tradicija

Medvedevas Saratovo parduotuvėje
Medvedevas Saratovo parduotuvėje
  © Archyvas

Potiomkino kaimų tradicija Rusijoje gyvuoja jau daugiau nei 200 metų. Pats reiškinys nieko nebestebina, tačiau net kantrūs rusai ėmė piktintis tuo, kaip regionų valdžia pataikauja Dmitrijui Medvedevui ir Vladimirui Putinui.

Terminas „Potiomkino kaimas“ gimė 1787 metais, kai grafas Potiomkinas, norėdamas įsiteikti imperatorei Jekaterinai II ir ją lydintiems užsienio svečiams, keliaujantiems per neseniai prie Rusijos prijungtas Ukrainos žemes, ėmėsi statyti butaforinius kaimus ir varinėti po juos tą patį valstiečių būrį. Taip jis siekė pademonstruoti, kad Rusija sėkmingai kolonizuoja ir civilizuoja savo naująsias valdas.

Nuo tada pasakymas „Potiomkino kaimas“ įsitvirtino rusų kalboje kaip bendrinis apgavystės ir padlaižiavimo vadovybei apibūdinimas. Ši aukštų svečių priėmimo tradicija gyvavo ir Rusijos imperijoje, ir Sovietų Sąjungoje. Ne mažiau sėkmingai ji gyvuoja ir dabartinėje Rusijoje. Provincijos miestai jau seniai žino - jei remontuojami keliai, netrukus atvyks federalinė valdžia. Šiemet Rusiją nusiaubus gaisrams ir gerokai šoktelėjus maisto produktų kainoms, atsiranda naujų valdžios vizitų nuspėjimo būdų.

Būrimas grikiais

Neseniai prezidentas D.Medvedevas lankėsi Saratovo srityje. Apie jo vizitą vietos gyventojai, jų pačių žodžiais, sužinodavo „iš grikių“: jei parduotuvėse atsirado grikių - netrukus atvyks prezidentas, jei kitą dieną jie vėl dingo - vizitas nukeltas.

Šiaip jau prie Potiomkino tradicijų pratę rusai šiemet ėmė piktintis, nes provincijos valdininkai pradėjo demonstruoti net sovietmečio madas pralenkiančią išmonę. Pavyzdžiui, Saratove prezidento vizito dieną buvo uždarytos visos maisto parduotuvės, kurių savininkai atsisakė dirbtinai sumažinti prekių kainas. Turgaus prekeiviams srities administracija liepė visas daržoves ir vaisius pardavinėti po 10 rublių (apie 1 litą). Vėliau rodytuose televizijos reportažuose buvo matyti, kaip D.Medvedevas vaikštinėja po parduotuves bei turgavietes ir žavisi, kad Saratove maisto produktų kainos kelis kartus mažesnės nei Maskvoje.

Vien kainomis, žinoma, neapsieita. Rajono centre ties įvažiavimu į miestą buvo pasodinta 250 rožių ir netgi viena dirbtinė palmė. Interneto forumuose kažkuo nepatenkinti gyventojai pratrūko skųstis, kad rožės buvo išrautos iš centrinio miesto gėlyno. Nepatiko jiems ir tai, kaip valdžia nudažė namų fasadus ir nubalino medžius, nes pasirodė, kad dažoma ir balinama buvo tik tiek, kiek galima matyti iš pravažiuojančio prezidento kortežo.

Tačiau smagiausiai pasijuokta iš D.Medvedevo vizito į gyvulininkystės ūkį „Trudovoj“, kur buvo specialiai pastatytos naujos karvidės ir iš užsienio nupirkti galvijai. Ekskursijos metu D.Medvedevas paklausė: „Na, kaip? Ar karvės laimingos?“ Zootechnikė jam kaipmat atšovė: „O kaipgi! Šypsosi!“

Visur tas pats

Lygiai taip pat vyksta ir premjero V.Putino vizitai. Šiemet jam besilankant Archangelske, miesto gatvėse vėl atsirado skiriamoji juosta, ko, pasak miestiečių, jie nematė jau keletą metų. Miestą papuošė plakatai su V.Putino atvaizdu ir šūkiu „Prieinamas gyvenamasis būstas“. Tiesa, kam ir koks būstas tapo prieinamas, miestiečiai forumuose galėjo tik spėlioti.

Beveik idealus Potiomkino kaimo variantas buvo pademonstruotas per V.Putino vizitą į Vladivostoką. Žinodami, kaip premjerui patinka Rusijos „pramonės modernizacija“, vietos valdininkai į neveikiančios automobilių gamyklos patalpas atitempė įrangą iš mėsos kombinato ir 20 korėjietiškų automobilių. Šiuos išardė ir premjerui stebint „surinkinėjo“ tarsi tikrą produkciją. Pasak piktavalių interneto rašeivų, netgi tai padaryti sekėsi sunkiai, nes iš naujo surinktų automobilių nebuvo įmanoma užvesti.

Vietos valdžios pastangų nudžiuginti carą neįvertinę Vladivostoko gyventojai internete ir toliau skundėsi, kad gamykla vis dar neveikia.

Trys viename

Ne mažiau pašaipų sulaukė ir V.Putino „ralis“ iš Norilsko į Krasnojarską. Premjeras pats asmeniškai vairavo rusų automobilių pramonės šedevrą „Lada-Kalina“. Ir vėl nesusipratę rusai ėmėsi klausinėti: jei premjeras tokiu būdu norėjo reklamuoti „AvtoVAZ“ produkciją, kodėl paskui kortežą sunkvežimis gabeno dar dvi identiškas ladas? Visą šį reikalą jie netgi nufilmavo. Tuo pasinaudojo klastingi Baltarusijos žurnalistai ir parodė televizijos reportažą, kuriame itin nepagarbiai pareiškė: „Prie tradicinių Rusijos bėdų - kelių ir kvailių - prisidėjo dar viena - kvailiai keliuose.“

Premjero kortežą filmavę rusų automobilių mėgėjai išdrįso reikšti nepasitenkinimą ir tuo, kiek galėjo kainuoti V.Putino pasivažinėjimas. Į šį klausimą atsakymo kol kas niekas nedavė, bet aišku, kad nemažai. Kortežą sudarė daugiau nei 100 įvairių mašinų, įskaitant 5 priešgaisrinės tarnybos automobilius. Na, juk gaisrai jau „stabilizuoti“, tad kodėl gaisrininkai negali premjero palydėti?

Kas ką apgaudinėja?

Seniai pripratę prie Potiomkino kaimų rusai lyg ir neturėtų skųstis... Atsirado net tokia mada - rašyti kvietimus prezidentui arba premjerui, nes bent jau ta proga provincijos valdžia imsis kad ir kosmetinių remontų.

Nežinia, kas paveikė rusų nuotaikas šiemet. Gal gaisrai, o gal grikių stygius, bet internetą po kiekvieno tokio vizito ėmė tvindyti neigiami komentarai. Daugelis komentuotojų užduoda vieną klausimą: kam reikalingas farsas? Juk žmonės seniai nebetiki formule „Caras geras, tik bajorai blogi“.

Džiaugsmingi televizijos reportažai taip pat nebeįtikina daugelio rusų - juk jie savo akimis mato, kaip rengiami tokie vizitai. Todėl forumuose dažnai klausiama: ar D.Medvedevas ir V.Putinas patys tiki šiomis nesąmonėmis? O jei netiki, tai kam jiems reikalingas šis cirkas? Juk turėtų puikiai suprasti, kaip rašo vienas nepatenkintas diskusijos dalyvis, kad „Putinas išvažiuoja, o klounai pasilieka“.