Aiškiaregiai: gelbėtojai ar lupikautojai?

Būrėja
Būrėja
  © Andrius Petrulevičius

Ištikus nelaimei, dingus artimajam žmonės neretai kreipiasi ne tik į policiją, bet prašo ir aiškiaregių pagalbos. Tačiau atvejus, kai ekstrasensai, būrėjai, žiniuoniai ar ezoterikai padėjo atskleisti nusikaltimą, galima suskaičiuoti ant pirštų.

Apie abituriento Mindaugo Daunoro Biržų rajono Kupreliškių kaime prieš dešimt metų įvykdytą trigubą žmogžudystę veikiausiai girdėjo visa Lietuva. Savo patėvį Jurgį ir mamą Danutę Vajėgas bei dešimtmetę sesutę Eglutę nužudęs Mindaugas įkalintas iki gyvos galvos. Teigiama, jog aukų kūnus, sumestus į greta namo esantį šulinį ir užbetonuotus, padėjo rasti žinomas Panevėžio ekstrasensas Petras Sabaliauskas. Prieš kurį laiką jis iškeliavo anapilin.

Kaip LŽ sakė P.Sabaliausko kolega kaunietis Mindaugas Stravinskas, būtent šis ekstrasensas padėjo policijai aptikti nužudytuosius. Tačiau pareigūnai tikino, kad P.Sabaliauskas tąkart nurodė visai kitą vietą, esančią už kelių kilometrų nuo sodybos, kurioje įvyko šeimos tragedija. Ypatingomis ekstrasenso galiomis netikėjo ir jo artimieji.

Spėjimai nepasitvirtina

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Sergejus Takvarelis, teisėtvarkos sistemoje dirbantis jau beveik 20 metų, apie bandymus tiriant bylas pasitelkti ekstrasensus kalbėjo neslėpdamas itin skeptiškos pozicijos. „Artimųjų prašymu esu apklausęs ne vieną aiškiaregį. Nė vienas jų spėjimas nepasitvirtino“, – pabrėžė prokuroras.

Ne mažiau kategoriškas buvo ir Vilniaus vyriausiojo komisariato vadovo pavaduotojas Antonis Mikulskis. „Magija netikiu. Nesu girdėjęs, kad kas nors ką nors būtų išsiaiškinęs pasitelkęs ją“, – pažymėjo pareigūnas.

Prieš porą savaičių Jonavoje be žinios dingo devynmetis Eimantas Chaklauskas. Jo artimųjų į pagalbą pasikviestas ekstrasensas patikino, kad berniukas gyvas. Esą vaikas laikomas vienoje sodų bendrijų esančio namo rūsyje. Miglotos ekstrasenso įžvalgos praėjus savaitei, kai Eimantas dingo, buvo paneigtos. Pasirodė, kad berniukas nuskendo Jonavos Sodų gatvės gale esančiame Varnutės tvenkinyje. Jo kūną gelbėtojai rado krūmuose maždaug už metro nuo kranto.

Perspėja dėl šarlatanų

Kaune Ezoterinių mokslų akademiją įkūręs ir jai vadovaujantis M.Stravinskas tikina, kad kriminalistai patys kalti dėl to, jog nesusikalba su aiškiaregiais. „Jie nori konkretumo. Kad parodytume, kas, kada, kur įvyko ar kur rasti kūną. Mes žvelgiame plačiau. Juk ne visada gali tiesiog pirštu bakstelėti ir viską nurodyti“, – aiškino jis. M.Stravinskas nesiryžo komentuoti minėto Jonavos devynmečio atvejo, nes nepažįsta ekstrasenso, į kurį kreipėsi berniuko artimieji. Tačiau Ezoterinių mokslų akademijos rektorius įspėjo, kad kiekvienam aiškiaregio galių turinčiam žmogui tenka bent keletas šarlatanų. „Nelaimės ištikti žmonės griebiasi šiaudo. Šarlatanai tuo ir naudojasi. Todėl pagalbos prašytojai pirmiausia turėtų patikrinti, į kokį asmenį kreipiasi“, – pabrėžė M.Stravinskas.

Padėjo kriminalistams

Tikinčiųjų aiškiaregiais netrūksta. Būta atvejų, kai jie pareigūnams iš tiesų pagelbėjo. Daug metų vidaus reikalų sistemoje dirbęs Gintaras Motiejūnas LŽ pasakojo, kaip prieš daugiau negu dešimtmetį viena žiniuonė padėjo jam narplioti žiaurų nusikaltimą.

Skuode buvo nužudyta pieną supirkinėjusi moteris. Išvakarėse ji iš pieninės paėmė apie 30 tūkst. litų, kuriuos turėjo išdalyti ūkininkams už pieną. Naktį, kai moteris su dukra miegojo, į jų namus įsibrovė žudikas. Kriminalistai nuo pat pradžių beveik neabejojo, kad nusikaltėlis žinojo, jog pieno supirkėja turi nemažą sumą pinigų. Kaip vėliau paaiškėjo, žudikas buvo jos sūnėnas. Vos kelios dienos prieš nusikaltimą jis tetos namuose darė remontą ir žinojo, kad ši parsiveš iš pieninės gautus pinigus.

Pasak G.Motiejūno, į Skuodą iš Vilniaus atvykusius kriminalistus sukrėtė vaizdas, kurį jie pamatė. Motina su dukra buvo itin žiauriai užkapotos kirviu. Mirtinų sužalojimų pobūdis bylojo, kad aukos mėgino gintis rankomis.

„Išgirdome, jog Skuode gyvena žiniuonė. Jos namai buvo arti, todėl nusprendėme užsukti“, – kalbėjo G.Motiejūnas. Kriminalistai išvydo jauną didžiaakę moterį. „Ji buvo tarsi ne šio pasaulio žmogus“, – savo įspūdžius prisiminė G.Motiejūnas. Moteris pasakė, kur pareigūnai turi ieškoti pinigų, – esą jie užkasti bulvių lauke. Žiniuonės nurodytus keliukus ir bulvių lauką kriminalistai tuomet rado. Tačiau pinigų – ne. Tik vėliau paaiškėjo, kad ji neklydo. Po kurio laiko įtariamasis pasikorė savo namuose, palikęs broliui priešmirtinį laiškelį. Jis rašė, jog iš karto po nužudymo bijojo leisti pagrobtus pinigus, todėl juos užkasė. Laiškelyje buvo nurodyta ir vieta – bulvių laukas. Brolis pranešė policijai. Tai buvo tie patys iš nužudytos tetos pavogti litai. Jie rasti tame pačiame lauke, kurį minėjo žiniuonė.

Nuo to laiko G.Motiejūnas tiki aiškiaregiais, nors šnekėdamas apie juos dažnai pabrėžia, kad tai „ne šio pasaulio“ žmonės. Šiam kriminalistui pagelbėjo dar vienas aiškiaregys. Bet apie jį G.Motiejūnas pasakojo nenorom. Neįprastų galių turintis asmuo dabar gydomas psichiatrijos ligoninėje, tad jį įvardyti būtų neetiška. Į Trakuose gyvenantį vaikiną G.Motiejūnas kreipėsi dukart. Tačiau pirmą kartą pareigūnams pagelbėjęs trakiškis vėliau atsisakė padėti. Vaikinas paaiškino, kad naudotis savo galiomis jam uždraudęs šventikas.

Klientų netrūksta

Panevėžietė Dalia Subačienė – žinoma būrėja. Moteris neatsigina klientų. Jai ne sykį teko bendradarbiauti ir su policija. Tačiau būrėja LŽ tikino niekada nevažiuojanti į įvykio vietą. „Visada dirbu namie. Man reikia tik žmogaus nuotraukos“, – aiškino ji. Anot D.Subačienės, nuotrauka turi būti ne bet kokia, o portretinė, kad gerai būtų matyti akys. Asmens buvimo vietą, ligas, ateitį būrėja spėja iš akių rainelės.

„Įdedu daug energijos. Jaučiu tą žmogų, kuris nuotraukoje. Jeigu jis miręs, pajuntu iš nuotraukos sklindantį šaltį“, – pasakojo D.Subačienė. Ji tvirtino ne kartą padėjusi vietos pareigūnams, bet šie nepanoro komentuoti savo ryšių su būrėja.

D.Subačienė turi nuolatinių klientų iš visos Lietuvos. Viena verslu užsiimanti moteris jau penkerius metus važinėja iš Kupiškio. „Padedu verslo reikalais. Buvo problema, kai jos 27 metų sūnus pabėgo iš sanatorijos ir dingo. Vaikinas – nenuspėjamas, nes turi nesunkią protinę negalią. Pažiūrėjusi į nuotrauką pasakiau, kur jį rasti“, – teigė būrėja.

Diplomai nepripažįstami

D.Subačienė tikino turinti verslo licenciją. Joje įrašyta, kad moteris teikia paslaugas, kokias – nenurodyta. Tokios licencijos, kuri būtų išduodama būrimo paslaugoms teikti, mūsų krašte nėra. Jokių įkainių D.Subačienė netaiko. „Įrašau klientus į specialų registracijos žurnalą be jokių pavardžių. Duodu žmonėms čekius“, – dėstė moteris. Pagal tuos čekius ji moka valstybei mokesčius. Būrėja tikino, kad dažnai žmonėms padeda ir nemokamai. Kiek uždirba, D.Subačienė neatskleidžia.

Apie pinigus nenoriai kalbėjo ir kiti. M.Stravinskas tvirtino už paslaugas iš anksto nieko neimantis. Esą jei nepasiseka padėti, nereikia ir mokėti. Na, o jeigu, pavyzdžiui, pavyksta surasti pavogtą mašiną, klientas atsilygina taip, kaip pats nori.

Tačiau ezoterikas atskleidė, kad už mokslą jo vadovaujamoje akademijoje per metus tenka pakloti 2 tūkst. litų. Dar pernai reikėjo mokėti tik pusantro tūkstančio litų. Bakalauro studijos trunka trejus metus, magistro – dar dvejus. Paklaustas, kuo jo akademijos absolventai gali dirbti baigę mokslus, M.Stravinskas neneigė, kad tokie diplomai Lietuvoje nepripažįstami. „Visoje Europos Sąjungoje diplomai pripažįstami, o mūsų krašte – ne. Tai galima paaiškinti tik įstatymų atsilikimu nuo gyvenimo“, – pareiškė jis.

M.Stravinsko žodžiais, ezoterika – sunkus mokslas. „Kiekvienas turime kokių nors galių – vieni daugiau, kiti mažiau. Tačiau tuos gebėjimus reikia lavinti, o tai ilgas darbas, – sakė jis. – Aš mokinių nemokau, tik parodau, kaip patiems visko išmokti.“