Iš investicijų biržoje teliko trečdalis

G. Žiemelis
G. Žiemelis
  © Tomas Urbelionis / Fotobankas

Restruktūrizuojama bendrovė „Agrowill Group“ nebepajėgia išpirkti iš savininkų savo išplatintų obligacijų, kurias išleido jau būdama kuprota nuo skolų. Dabar 27,2 mln. litų nominalios vertės obligacijas vos už 28 proc. vertės siūlo supirkti viena didžiausių pačios „Agrowill“ akcininkių. Vertybinių popierių komisija sukčiavimo schemos neįžvelgia ir savo reguliavimo įrankiais jokių garantijų investuotojams nesuteikia.

Investicijų valdymo bendrovei „ŽIA valda“, kuri anksčiau valdė bankrutavusį nacionalinį vežėją „flyLAL - Lithuanian Airlines“, priklausanti žemės ūkio valdymo bendrovė „Agrowill Group“ į vertybinių popierių biržos sąrašus buvo įtraukta 2008 metų balandžio 2 dieną kaip perspektyvi ir daug žadanti rinkos dalyvė. Siekianti pritraukti lėšų investicijoms bendrovė tapo aktyvia obligacijų leidėja ir platino tiek neviešas, tiek viešas obligacijų emisijas. Obligacijas pirko ir paprasti šalies piliečiai, susigundę paskolinti savo santaupas už 12 proc. metinių palūkanų. Investuotojai buvo nusiteikę gelbėti „Agrowill“, nors tuo metu ji jau buvo skolinga bankams.

2010 metų birželio 1 dienos duomenimis, šios grupės konsoliduoti įsipareigojimai siekė 221 mln. litų. Šį pavasarį „Agrowill Group“ susitarė su „Snoro“ banku dėl 22 mln. litų paskolos termino pratęsimo. Pagal naują susitarimą „Agrowill Group“ paskolą, kurios grąžinimo terminas suėjo šiemet, grąžins iki 2012 metų.

Bankams užstačius „Agrowill Group“ antrinių įmonių turtą, didieji kreditoriai sausi išlipo iš balos, o obligacijų savininkai liko kaip šlapi bejėgiai kačiukai. Jų neišpirktų obligacijų nominali vertė šiuo metu siekia 27,2 mln. litų.

Juos globoti yra įsipareigojusi obligacijas platinusi finansų maklerio įmonė (FMĮ) „Orion Securities“. Tačiau paskutinę neišpirktą „Agrowill Group“ obligacijų emisiją platinusi „Orion Securities“ neseniai Vertybinių popierių komisijos (VPK) buvo nubausta 50 tūkst. litų bauda. Ji skirta už tai, kad į savo klientų investicinius portfelius be savininkų žinios „Orion Securities“ įtraukė finansinių sunkumų turinčių bendrovių „Agrowill Group“ ir „Snaigės“ finansinių priemonių. Skundus pateikusių klientų portfeliuose „Agrowill Group“ finansinės priemonės sudarė nuo 75 iki 98 procentų. Be to, tyrimo metu nustatyta, kad UAB FMĮ „Orion Securities“ įtraukė „Agrowill Group“ finansines priemones į 22 klientų portfelius (2008 metų pabaigoje FMĮ valdė 28 klientų portfelius, 2009 metų pirmojo ketvirčio pabaigoje - 23). FMĮ iš viso savo klientų, kurių portfelius valdė, sąskaita įgijo 14,2 proc. visos „Agrowill Group“ obligacijų emisijos. Nustatyta, kad susidarė interesų konflikto situacija.

Kartu ir obligacijų savininkų interesams atstovaujanti FMĮ „Orion Securities“, vykdydama obligacijų platinimo užsakovo „Agrowill Group“ pasiūlymus, iki šių metų birželio pabaigos obligacijų savininkams siūlė atgauti pinigus pasinaudojant vieno didžiausių „Agrowill Group“ akcininko bendrovės „Amber capital partners“ pasiūlymu supirkti obligacijas už 28 proc. nominalią vertę. Pvz., žmogui, kuris yra investavęs 150 tūkst. litų į „Agrowill Group“ obligacijas ir kuriam pagal VPK patvirtintą obligacijų prospektą priklausytų papildomai 18 tūkst. litų palūkanų, iš viso vietoj žadėtų 168 tūkst. litų buvo siūloma vos 42 tūkst. litų siekianti suma.

Teigiama, kad šis pasiūlymas gali būti susijęs su tuo, jog siekiama palengvinti restruktūrizuojamos „Agrowill Group“ padėtį. Kaip rodo praktika, nors restruktūrizavimas daugeliui kompanijų padeda atsistoti ant kojų, tačiau neretai tai būna tik vienas iš ėjimo bankroto link etapų. Tuomet atgauti pinigus nelieka jokių šansų.

Leido skęsti skolose

Kaip LŽ dėstė VPK pirmininko pavaduotojas Vaidas Cibas, patvirtinus „Agrowill Group“ obligacijų prospektą investuotojai esą buvo perspėti, kad bendrovė jau yra smarkiai įsiskolinusi. Vėliau VPK specialistai LŽ prisipažino, jog, deja, toks perspėjantis pranešimas rinkos dalyviams vis dėlto nebuvo išplatintas. Tačiau tuomet bendrovė esą atitiko visus procesinius reikalavimus ir buvo įtraukta į vertybinių popierių biržos sąrašus.

„Tuo metu, kai tvirtinome obligacijų prospektą, neįžvelgėme, kad ateityje įmonė susidurs su finansiniais sunkumais ir negalės išpirkti obligacijų. Tada tikriausiai niekas netikėjo, kad po kelių mėnesių įmonė negalės vykdyti savo įsipareigojimų. Paprastai bendrovės skolos vertybinius popierius, t. y. obligacijas, išleidžia tada, kai joms reikia finansavimo, todėl yra dalis tiesos teiginyje, kad „Agrowill Group“ į biržą ėjo pinigų“, - pripažįsta V.Cibas.

Paklaustas, kokia atsakomybė gresia bendrovei, kuri nepajėgia atsiskaityti su obligacijų savininkais, pašnekovas paminėjo, jog įstatymas tai numato kaip sutartinius santykius tarp bendrovės ir kreditorių.

„Vertybinis popierius yra įsipareigojimas. Jeigu jis nevykdomas, bendrovė lieka skolinga. Tuomet galimi du keliai - susitarti gražiuoju dėl kitokių išpirkimo sąlygų arba kreiptis į teismą. Dabar yra atsiradęs kitas investuotojas, kuris pasiūlė supirkti akcijas. Mes negalime pasakyti, kuo tas investuotojas susijęs su „Agrowill Group“. Kitu atveju, kai pradedamas restruktūrizavimas, visi kreditorių reikalavimai yra sustabdomi, sprendžiamos atsiskaitymo su jais problemos, o šis procesas gali užtrukti iki penkerių metų. Šio proceso metu jokių garantijų nėra: kreditoriai gali atgauti viską arba nulį“, - sakė VPK pirmininko pavaduotojas.

Kuo investuotojams gali padėti VPK?

Pasak V.Cibo, VPK įsikišimas siekiant apsaugoti investuotojų pinigus galimas tik patikrinant, kaip savo pareigas vykdė finansų tarpininkas „Orion Securities“, jokios kitos investuotojų lėšų apsaugos nėra numatyta.

Jis patikslino, kad obligacijos buvo su garantijomis, t. y. įkeistos „Agrowill Group“ antrinių įmonių akcijos. Kai kurioms tų įmonių taip pat yra iškeltos restruktūrizavimo bylos. „Sukčiavimo schemos mes neįžvelgiame, visos susijusios rizikos buvo atskleistos „Agrowill Group“ obligacijų prospekte. Visi žinojo, kad bendrovė yra įsiskolinusi ir jos antrinės įmonės taip pat skolingos ir įkeistos. Tai verslas. O situaciją komplikavo ekonomikos krizė“, - reziumavo VPK pirmininko pavaduotojas.

Paklaustas, ar šis atvejis paskatins vertybinių popierių rinkos reguliavimo pokyčius, V.Cibas įsitikinęs, kad „investuotojai smarkiai pasimokė“, o VPK turėtų imtis veiksmų, kaip užtikrinti finansų tarpininko, kuris yra ir platintojas, ir patikėtinis, interesų konflikto valdymą.

„Grąžinkit pinigus, sukčiai!“

Kaip LŽ teigė investuotojus vienijančio klubo „Pinigų srautas“ viceprezidentas Darius Simanavičius, šis atvejis kelia investuotojų nepasitikėjimą obligacijų rinka ir gadina Lietuvos investicinės aplinkos reputaciją užsienio investuotojų akyse.

„Teko dalyvauti viename iš „Agrowill Group“ kreditorių susirinkimų. Susirinko obligacijų savininkai ir vienas jų paklausė, kiek procentų balsų kreditorių susirinkime turi ši bendrovė“? Kai kažkas iš bendrovės atstovų įvardijo, kad ji turi daugiau negu 60 proc. - daugiau nei pusę balsų teisės, keletas žmonių iš karto atsistojo ir išėjo. Suprantama, kad esant tokiai situacijai kokie nors smulkiųjų investuotojų veiksmai ar menkutis balsas visiškai nieko nereiškia“, - pažymėjo D.Simanavičius. Pasak jo, tarp investuotojų - ne vien ramių nervų žmonės, kuriems prarasta suma gal ir nereikšminga, bet ir asmenys, kurie obligacijoms sukrapštė galbūt visas savo santaupas.

„Graudu buvo stebėti vieną pagyvenusį vyrą, kuris greičiausiai įkalbėtas investicijų konsultantų sukišo jei ne visas, tai didžiąją dalį savo santaupų. Jo emocijos buvo - nuo didžiulio pykčio iki ašarų. Jis tiesiog šaukė: „Grąžinkit pinigus, sukčiai!“ Manau, kad investicijų konsultantų įkalbėtiems žmonėms buvo žadama tik minimali rizika ir garantuotas uždarbis, nes visa rizika atitenka akcininkams, o obligacijų turėtojams garantuojama pačia įmone, kurios turtas, kaip vėliau paaiškėjo, jau įkeistas bankams. Teoriškai taip ir turėjo būti - investicija su maža rizika, 12 proc. metinių palūkanų atrodė patraukliai, kai vidutinė metinė grąža iš akcijų ilguoju laikotarpiu yra apie 8 procentai. O praktiškai išėjo taip, kad paslaptingas investuotojas dabar pasiūlė vos 28 proc. nominalios obligacijų vertės“, - dėstė pašnekovas. Pasak jo, kai kurie obligacijų savininkai jau pasinaudojo pasiūlymu atgauti vos trečdalį lėšų ir susitaikė su praradimais, nes nenori dar giliau klimpti ir likti be nieko.

Daugiau pasiūlymų nėra?

Obligacijas platinusios ir investuotojų interesams atstovaujančios FMĮ „Orion Securities“ Įmonių finansų skyriaus vadovas Karolis Rūkas atsakymuose LŽ rašo, kad tuo metu, kai buvo platinamos AB „Agrowill Group“ obligacijos, tikrai nebuvo galima nuspėti tokios įvykių eigos. Pasak jo, tada buvo didžiulis susidomėjimas fiksuoto pajamingumo instrumentais, o Lietuvoje tokių buvo labai nedaug. Į AB „Agrowill Group“ obligacijas taip pat investavo ir instituciniai investuotojai, tokie kaip Lietuvos bankų ir finansų maklerio įmonių turto valdytojai.

Pasiteiravus, kokie pasiūlymai obligacijų savininkams buvo pateikti išaiškėjus, jog „Agrowill Group“ nesugebės išpirkti išplatintos obligacijų emisijos, K.Rūkas teigė, kad 2009 metų pavasarį neišpirkus obligacijų AB „Agrowill Group“ jų savininkams pateikė refinansavimo pasiūlymą. Su šiuo pasiūlymu dauguma obligacijų savininkų sutiko. Neišpirkus kitų obligacijų emisijų 2009 metų vasarą, AB „Agrowill Group“ taip pat teikė keletą pasiūlymo variantų, įskaitant konvertavimą į akcijas ir refinansavimą, tačiau nė vienas jų obligacijų savininkams nepasirodė priimtinas. „Neišpirkus 2,5 mln. litų vertės pavasario emisijų, didžioji dalis obligacijų savininkų, pasirinkę refinansavimą - kasmėnesinius mokėjimus, atgavo apie 10 proc. aktyvų vertės, tačiau vėliau mėnesiniai mokėjimai sustojo neišpirkus vasaros emisijų“, - situaciją aiškino jis.

Į klausimą, kaip „Orion Securities“ vertina bendrovės „ŽIA valda“ akcininko pasiūlymą supirkti obligacijas už 28 proc. nominalios jų vertės, K.Rūkas atsakė, kad toks pasiūlymas vertinamas tik teigiamai, nes sukuriamas likvidumas, ir obligacijų savininkai turi galimybę parduoti obligacijas. Pasak jo, investuotojų interesų nepažeidžia faktas, kad šį pasiūlymą teikia su įmonių grupe susijęs akcininkas. „Kadangi šiuo metu AB „Agrowill Group“ yra iškelta restruktūrizavimo byla ir sustabdyti visi bylinėjimosi procesai, vienintelės alternatyvos obligacijų savininkams yra arba laukti iki restruktūrizavimo proceso pabaigos, arba parduoti obligacijas tretiesiems asmenims“, - teigia K.Rūkas.