Pradeda veikti pirmasis ekologiškas vaikų darželis

„AuguEco Dūzginėlis“ - pirmasis ekologiškas darželis
„AuguEco Dūzginėlis“ - pirmasis ekologiškas darželis
  © Organizatoriai
Alfa.lt
2010-08-02 10:22

Vaikai kategoriškai atsisako lauke bėgioti basi po žolę, bijo visu balsu dainuoti, nepažįsta ne tik gėlių ar žolių, bet ir sunkiai skiria medį nuo krūmo, nesusigaudo, kaip atsiranda muilas, gyvenime nėra rovę iš žemės morkos ir net neįsivaizduoja, kaip susiję avis ir siūlas. Tokie Vilniaus vaikų portretai pirmojo ekologiško vaikų darželio „AuguEco Dūzginėlis“ auklėtojų ir vyresnėlių jau nebešiurpina, o tik džiugina.

„Jei ateina toks mažas naujokas, visi tik triname iš džiaugsmo rankas – vadinasi, netrukus jis taps ne tik laisvas ir sklidinas žinių, drąsos bei meilės, bet ir daug švaraus gyvenimo išminties parneš ir į savo šeimą. Taip visiškai natūraliai vaikai čia tampa teisingos gyvensenos skleidėjais. Juk jie galiausiai atveda tėvus ragauti pačių užaugintų prieskoninių žolių, sumaltų miltų, pagaminto jogurto ar parodyti, kokius naujus indus sukūrė iš šukių ar instrumentus koncertui iš grietinės indelių. Tėvai naujovėmis pasidalija savo darbuose ir, žiūrėk, jau visi vienaip ar kitaip augame ekologiškai“, – unikalią sistemą aiškina Ingrida Lauciuvienė, pirmojo Lietuvoje ne tik privataus, bet ir ekologiško darželio savininkė.

Tačiau, iš kitos pusės, dėl šiandien jau perdėm dažno ekologijos eskalavimo ji sako besijaučianti dviprasmiškai. Ingridos Lauciuvienės teigimu, „neįmanoma sukurti sveikatos perdien, sunku per kelis mėnesius pajusti bet kokios veiklos srities pokyčius, todėl nekeista, kad visus jau purto ir nuo neadekvačios vienadienės ekologijos madų. Mes „Dūzginėlyje“ vaismedžius, krūmus ir lysves, kaip ir po grūdą iš viso pasaulio natūralistinių mokyklų surinktas vaikų ugdymo sistemas, auginame jau beveik dešimt metų ir tik dabar pasijutome stiprūs pasivadinti „eco“.

„AuguEco Dūzginėlis“ vaikų darželyje dirbančios pedagogės įsitikinusios, kad toks natūralus kryptingas auklėjimas, visavertiškai įsiklausant į gamtos ritmą, turės įtakos tolimesnei vaiko raidai ir naujos kartos žmogaus gyvenimo būdui. Pedagogė Lina Valickienė sako: „Mes žinome, kokia žolytė dilgina ir kokia gydo, štai todėl mūsų kieme vaikai užrištomis akimis atpažįsta ir atskiria petražoles, kmynus, mėtas, čiobrelius ar levandas – pagal kvapą ir formą.“

Profesionali kineziterapeutė ir vaikų masažų meistrė Agnė Mikolaitytė rūpinasi, kad gydomąją savimasažo naudą vaikai pajustų nuo pirmųjų metų: „Tai dėl to vaikučiai basi vaikšto per specialią, skirtingus jutimus sudirginančią aštrių spyglių, švelnaus smėlio, šaltų akmenų bei minkštučių samanų lysvę.“ Psichologė Evelina Lauciūtė vaikų sąmoningumą, meilę tradicijoms ir papročiams, patriotiškumą ir tautiškumą ugdo kurdama sezonines šventes, spektaklius, koncertus. O technologijų edukologė Aida Rabačiauskienė rūpinasi, kad vaikams nereiktų atsiversti enciklopedijos, jog sužinotų, kaip susiję pienas ir šienas, ji vaikiškus stebuklus – vazas iš laikraščių vytelių, muzikos instrumentus iš grietinės indelių ar plastiliną iš sūrios tešlos – kartu su vaikais kuria amatų klasėje.

„Dūzginėlis“ – tai pirmasis Lietuvoje privatus vaikų darželis (įkurtas 2001 m. Vilniuje), dabar tapęs ir pirmuoju ekologišku vaikų darželiu. Čia mokoma pagal vokiečių pedagogo Augusto Friobelio sistemą, kurios pagrindinis motyvas yra tas, jog vaikas – tai gėlė, kuriam irgi reikia saulės, šilumos, rūpesčio, laisvės augti bei teisingos priežiūros (nuo čia ir kilo pavadinimas „vaikų darželis“, vokiškai – „Kindergarten“).

Pradeda veikti pirmasis ekologiškas vaikų darželis

„AuguEco Dūzginėlis“ - pirmasis ekologiškas darželis