Milijonieriams krizė pasibaigė

Romano Abramovičiaus jachta
Romano Abramovičiaus jachta
„Lietuvos žinios“
2010-07-24 14:07

Pasaulyje milijonierių vėl yra tiek, kiek ir 2007 metais, kai krizė dar nebuvo prasidėjusi, o kai kur jų net padaugėjo.

Pasaulyje jau gyvena 10 mln. žmonių, kurie turi daugiau kaip milijoną dolerių laisvų pinigų, Europos ir Azijos Ramiojo vandenyno šalyse tokių padaugėjo net 3 milijonais. Turtingiausi mūsų planetos žmonės gyvena Jungtinėse Valstijose, Japonijoje ir Vokietijoje, jie sudaro net 55 proc. viso pasaulio milijonierių. Nors vis daugiau turtuolių vėl mėgaujasi gyvenimu, kaip ir iki krizės, to nepasakysi apie Jungtinę Karalystę ir Rusiją. Užtat Azijos Ramiojo vandenyno regiono milijonieriai disponuoja 9,7 trln. dolerių turtu (ypač sparčiai daugėja milijonierių Honkonge ir Indijoje), pralenkdami net Europos milijonierius, turinčius „tik“ 9,5 trln. dolerių. Tiesa, turtuoliai dar nepamiršo, kaip nukentėjo nuo krizės ir atsigavę elgiasi atsargiau - priimdami sprendimus vadovaujasi ne tik sveiku protu, bet ir „emociniais faktoriais“. Vis dėlto šiais metais JAV jau nupirkta 30 proc. daugiau prabangių jachtų nei prieš metus, o tai rodo, kad milijonieriai vėl leidžia pinigus laivams.

Didžiausia milijonierių koncentracija yra labai mažoje šalyje - Singapūre, turinčiame vos 5,1 mln. gyventojų. Užtat net 11,4 proc. jų - milijonieriai. Turtus jie jau susigrąžino, tačiau to dar negalima pasakyti apie pasitikėjimą. Neabejojama, kad 2014 metais Azijos Ramiojo vandenyno regionas klestės labiau nei anksčiau, nors investuotojai vis dar elgsis atsargiau nei prieš krizę.

Daugiausia milijonierių - 4 mln. 745 tūkst. - gyvena Jungtinėse Valstijose, turinčiose 306,8 mln. gyventojų. Antrą vietą užima Japonija, kur iš 127,6 mln. gyventojų 1 mln. 230 tūkst. sugebėjo tapti milijonieriais. Trečia yra Kinija, joje gyvena 1,33 mlrd. žmonių. Iš jų 670 tūkst. šioje komunistinėje šalyje sugebėjo tapti milijonieriais. Kinija iš kitų valstybių išsiskyrė tuo, kad kai šios kovojo su recesija, jos BVP augo (net 8,7 proc.), todėl milijonieriai augo kaip ant mielių, taip pat didėjo ir prabangos prekių paklausa. Kinai jau nusitaikė ir į sunkiai besiverčiančią Europos prabangos prekių rinką - Lin Xiangas supirko 20 proc. „Prados“ akcijų ir tapo svarbiausiu jos akcininku.

Bene labiausiai recesija paveikė Jungtinę Karalystę, kur milijonierių sumažėjo daugiau nei per pusę. Todėl dabar šalyje, turinčioje 61,8 mln. gyventojų, yra tik 485 tūkst. milijonierių. Užtat pagyrimo verti turtingiausi Vokietijos žmonės. Nors šioje 82 mln. gyventojų šalyje gyvena tik šiek tiek mažiau milijonierių nei Jungtinėje Karalystėje - 430 tūkst., juos galima pagirti už pilietinę poziciją. Šalies milijonieriai ir milijardieriai įkūrė Turtuolių klubą ir pasiūlė Angelai Merkel 10 proc. savo pajamų biudžeto problemoms spręsti. Tai jie pavadinio „turtingųjų mokesčiu“.

Šeštą vietą pagal milijonierių skaičių užima Italija, joje gyvena 60,3 mln. žmonių ir yra 300 tūkst. milijonierių, kurių turtas vis didėja.

7,8 mln. gyventojų turinti Šveicarija - trečia pagal milijonierių koncentraciją pasaulyje. Šioje mažoje Alpių valstybėje jų - net 283 tūkstančiai.

Beveik tiek pat turtuolių - 280 tūkst. - ir Prancūzijoje, kur gyvena 62,8 mln. žmonių. Prancūzai mėgsta mėgautis gyvenimo malonumais, todėl šioje šalyje mažėja ne tik BVP, bet ir milijonierių.

Dvi paskutines dešimtuko vietas užima Taivanas ir Honkongas. Taivane milijonieriai sudaro 3 proc. visų gyventojų (iš 23,1 mln. gyventojų - 230 tūkst. milijonierių). Jų daugėja dėl sparčios aukštųjų technologijų plėtros, be to, jie beveik nemoka mokesčių. 2005 metais 40 turtingiausių taivaniečių apskritai valstybei nieko nemokėjo, o 17 jų biudžetui skyrė tik 1 proc. nuo gautų pajamų. 30 proc. Taivano verslininkų ir šiandien nemoka jokių mokesčių, nors gauna didžiules pajamas.

Honkongas - antras pagal milijonierių koncentraciją pasaulyje. 7 mln. gyventojų mieste yra 205 tūkst. milijonierių. Atsigavusi akcijų rinka ir didžiulės nekilnojamojo turto kainos leido Honkongo milijonieriams didinti savo turtus, kai kitų šalių turtuolius dusino krizė.