Jurgis Kairys: moterys – didžioji varomoji vyrų jėga

Jurgis Kairys
Jurgis Kairys
  © Andrius Ufartas / Fotobankas

„Dabar guliu kryžiumi – esu Rumunijoje, labai intensyviai ruošiuosi būsimam pasirodymui, daug treniruojuosi, todėl labai trūksta miego“, – sako pasaulį savo neprilygstamais šou stebinantis ir kartu žavintis akrobatinio skraidymo meistras Jurgis Kairys. Atsiprašius už sutrukdymą, J.Kairys ramina: „Nieko tokio. Pietų miego daug nereikia. Nors jei tik yra galimybė, kai naktį miegi 4-5 valandas, stengiuosi dieną pamiegoti.“

Vos prieš savaitę J.Kairys dalyvavo Didžiojoje Britanijoje, Doxfordo aviacijos muziejaus surengtoje II pasaulinio karo lėktuvų parodoje ir šou. „Paskambino draugai vokiečiai. Jeigu gali, sako, atlėk paskraidyti. Vieną rytą palaukiau, kol prašvis, sėdau į savo lėktuvą ir nuskridau į Krokuvą. Ten jį palikau, persėdau į britų avialinijų lėktuvą ir pasiekiau Londoną“, – dar vienos, jam įprastos išvykos, maršrutą trumpai nusako J.Kairys.

Į netoli Londono esančią visiems aviatoriams puikiai žinomą vietovę susirinko akrobatinio skraidymo asai, lakūnai profesionalai iš viso pasaulio, veikė II pasaulinio karo laikų lėktuvų – naikintuvų, bombonešių , jūrinių lėktuvų – paroda. „Ten buvo britų ‚duglai“, amerikiečių „mustangai“ ir „harvardai“, vokiečių „meseršmitai“, rusų „šturmovikai“ ir „migai“, Musolinio pasididžiavimas „fiatai“. Visi paženklinti originaliais ženklais, skrupulingai restauruoti“, – puikiomis istorinėmis savo žiniomis stebina J.Kairys.

Pasirodymui jis pasirinko į rusiškąjį „Mig I16“, kurį rusai karo metais vadino „arklėnu“, ispanai „rata“ arba „mosta“. „Tai įdomus ir sudėtingas lėktuvas. Nors su juo skridęs buvo tik kartą, sėkmingai sudalyvavau šou“, – pasidžiaugia patyręs aviatorius.

Ar seni lėktuvai jam nepasirodė primityvūs? „Kariniai lėktuvai niekada neatrodo primityviai. Nuo dabartinių jie skiriasi tik tuo, kad buvo gaminami su vidaus degimo varikliais, o dabartiniai - reaktyviniai, bet tai skirtingi dalykai“, – trumpą lėktuvų raidos paskaitėlę paskaito garsus lakūnas.

Pastebėjus, kad tas šou buvo skirtas tik vyrams, J.Kairys šūkteli: “Kiek moterų ten mačiau! Dalyvių nepastebėjau, bet žiūrovų, organizatorių tarpe jų tikrai buvo. Juk moterys – didžioji varomoji vyrų jėga. Svarbiausia sąlyga, kad vyrai egzistuotų.“

Pasiteiravus, ar jo paties žygių ir skrydžių įkvėpėja jo žmona Birutė irgi dalyvavo šioje šventėje, Jurgis juokiasi: „Ne. Mano lėktuvas – vienvietis. Nebuvo galimybės...“

Vos grįžęs iš Rumunijos J.Kairys lėks į pasiskraidymą Ukrainoje, prie Juodosios jūros, iš ten – į Rygą, kur rugpjūčio viduryje vyks pasiruošimas jo paties organizuojamoms skraidymo varžyboms, o rudenį jo laukia pasirodymai Lenkijoje, Bielsko Biala mieste... Taigi skraido nepavargdamas ir nepaisydamas nei šalių, nei sienų? „Esu nacionalinis Lietuvos paukštis. Kaip gandras, skrendu kur tik noriu“, – atsisveikindamas pajuokauja šiuo metu rumunų aviacijos 100-mečiui skirtai šventei besirengiantis J.Kairys.

 

Jurgis Kairys: moterys – didžioji varomoji vyrų jėga

Jurgis Kairys
+1