Mainelytė: ne tie laikai, kad rinkčiausi

Vaiva Mainelytė
Vaiva Mainelytė
  © INNA

“Giminės”, “Atžalos”, Giminės ir…” Pasibaigus šio jau kultiniu vadinamo serialo filmavimui, jo kūrėjų adresu pasipylė laiškai: “Labai prašau toliau filmuoti lietuvišką serialą „Giminės“, nes tai labai geras serialas. Norime vėl gyventi su giminėmis – geležinkeliečiu Jogaila, verslininku Antanu Šepučiu, cirkininku Zigizmundu Vareikiu ir kitais. Įdomiausia, kaip klostysis Antano Šepučio gyvenimas kaime...“

Žinoma, kad šios, jau galima sakyti, lietuviškos kino epopėjos, režisierius Saulius Vosylius negalėjo neišgirsti tokių prašymų ir štai neseniai pradėjo filmuoti „Giminių“ tęsinį – “Giminės po 20 metų”. Į darbus kibo visa iš įvairių teatrų ir miestų surankiota vyresnioji aktorių karta: Antanas Šurna, Vytautas Paukštė, Gediminas Girdvainis, Rimtautas Karvelis, Regina Varnaitė, Dalius Mertinas, Vytautas Rumšas, Ilona Balsytė, Petras Dimša, ir, žinoma, sunkią ligą įveikusi aktorė Vaiva Mainelytė.

reklama

Kokie įspūdžiai po pirmųjų filmavimų? Kaip jaučiatės vėl susibėgę po 20–ties metų?

Negaliu nepasidžiaugti tuo, kas yra: ta pati komanda, ta pati filmavimo grupė, tie patys „personažai“. Žinoma, daug kas pasikeitė. Kai kuriuos aktorius pakando ligos – aktorius Leonardas Zelčius iš lovos nepasikelia, kitų – Vytauto Grigolio, Algirdo Jaruševičiaus – jau ir gyvų nebėra.

Užtat yra jaunimo – aktorė Redita Doominaitytė, teatro ir muzikos akademijos studentai Dovilė Karaliūtė, Julius Paškevičius. Režisierius intriguoja, kad seriale vaidins ir dainininkė Rūta Ščiogolevaitė...

Smagu, kad atsišaukė tie patys žmonės, kurie prieš 20–mt metų rėmė filmo kūrimą, užleido filmavimui savo namus, butus. Tik dėl to buvome pirmieji, pradėję rodyti prabangą, kuri, kaip tikėjomės, mūsų visų laukia ateityje. Negalėjome nė pagalvoti, kad po 20-ties metų turėsime apkarpytas ir taip varganas savo pensijas ir vėl gyvensime be nieko, kaip kažkada jaunystėje. O juk reikia ir maisto, ir vaistų nusipirkti, ir vaikams, anūkams padėti. Na, bet čia atskira tema...

Džiaugiuosi, kad „Giminėse“ užfiksuota tam tikro laikotarpio mūsų tautos istorija, išliko: pirmieji verslininkai, pirmieji verslo konfliktai, pirmieji prabangūs namai, mašinos, kelionės į užjūrį, kur tada retas kuris tegalėjo išvykti. Ir bėdos, kuriuos sukelia turtai.

Ir jūs ten vaidinate tą pačią heroję?

Taip! Mano herojė liko ta pati – Vida Šeputienė. Su savo vyru Antanu, kaip pageidavo žiūrovai, abu apsigyveno kaime. Filmuojame dviejose girininkijose – Taurų girininkijoje prie Trakų ir Dūkštų girininkijoje prie Sudervės. Vienoje filmuojame Šepučių namo vidų, kitoje – išorę. Štai kas tame kine dedasi (Juokiasi). Gyvenimas virte verda – visi srebia košę, kurią užvirė prieš 20 metų. Varžosi dėl žemių, dėl turtų, dėl vienas kito...

Ar jūsų ir Antano Šurnos herojai, kaip senais gerais laikais, tebesipyksta? O gal aistros jau nurimę?

Jie niekada širdyje nesipyko, bet kiekviena meilė turi savo istoriją, pakilimus ir nuopuolius ir dėl to kyla konfliktai. Pamenat Baronienę iš „Giminių“ tęsinio „Atžalos“, kurią Antanas (akt. Antanas Šurna) sutiko pensione? Tai Vida jai iki šiol jai savo vyro pavydi. Visi jausmai žmoguje rusena tol, kol jis gyvas. Jeigu jau sutikai būti mano, tai ir būsi iki grabo lentos. Nė į dešinę, nė į kairę (Juokiasi). Spręsdami tuos rebusus taip ir nugyvename savo gyvenimus. Šepučių vaikai užsienyje – išsibarstę, išsilakstę ir dėl to mano herojė Vida kaltina savo vyrą...

Kas rašo serialo scenarijų, režisuoja, filmuoja, grimuoja?

Filmo prodiuseris kitas – Algis Žvinakevičius. O kiti tie patys – režisierius Saulius Vosylius, scenaristas – mano mielas kursiokas Bronius Bušma, operatorius Jonas Gurskas, dailininkė Viktorija, grimuotoja Daivutė – profesionali, be proto reikli sau ir kitiems. Ji visą laiką stebi filmavimą, pamato kiekvieną blogai krentančią sruogą... Filmo direktorė Ona Apanavičienė kaip ir anksčiau trykšta džiaugsmu, mus filmavimuose suburia, žiūri, kad tik ko nors mums netrūktų, siūlo arbatos, sumuštinių. Kai tokios sąlygos, iš tikrųjų per vieną dieną daug nufilmuoji, daug padarai. Pagalvoju, jeigu tokiais tempais prieš 20 metų būtume dirbę, kiek būtume padarę! Per pora mėnesių nufilmuota jau 10 serijų. Bet tokie tempai aktoriams nenaudingi, nes juk mums moka ne už darbą, o už filmavimo dieną (juokiasi). Džiaugiamės, kad Lietuvos televizija mus globoja. Kad važinėti į filmavimus skyrė gerą mašiną. Prieš dvidešimt metų į filmavimus važinėjome „paziku“, dabar – „mersedesu“.

Girdėjome, kad „Giminės“ – ne vienintelis jūsų darbas...

Taip. Šiuo metu filmuojuosi Rolando Skaisgirio seriale „Širdys paklydėlės“. Ten vaidinu močiutę Salomėją, kurios užaugintą anūkę išveža į užsienį ir parduoda. Tema labai aktuali: grobiamos jaunos mergaitės, o senoms jų močiutėms suteneriai apvelia protus...

Kaip viskas baigiasi?

Nežinau! Gauni pluoštą popierių, perskaitai scenarijų ir jau kitą dieną filmuojiesi, improvizuoji. Pagalvoju, kad toks įdirbis labai padės dirbant teatre, į kurį irgi neseniai sugrįžau.

Ir suvaidinote ne bet ką, o Boriso Dauguviečio „Žaldokynėje“ Paukšytę!

Tik keliuose spektakliuose. Agnutė Gregorauskaitė šitame vaidmenyje nepakeičiama. Nežinau žmogaus, kuri labiau tiktų šiam vaidmeniui. Aš nujaučiau, kad jis man neprilips, ir palinkėjau Agnutei jį toliau vaidinti.

Tikriausiai girdėjote, kad šiuo metu „Tado Blindos“, kur jūs suvaidinote jo mylimąją Mortą, tęsinys. Ką apie tai manote?

Manau, kad tai – nepalyginami dalykai. Gali būti visokiausių improvizacijų – ir Tado Blindos ir „Velnio nuotakos“ miuziklai, bet yra originalas, kurio niekas neatstos. Nors visi gali mėginti. Dabar – kūrybos laisvė.

Bet juk jūs ir mėginate – filmuojatės naujoje „muilo operoje“?

Gyvenu kaip ir visi pensininkai – iš apkarpytos pensijos. Ne tie laikai, kad rinkčiausi. Be to kartu su manimi vaidina Vytautas Tomkus, Ferdinandas Jakšys, Andrius Bialobžeskis. Sutikau filmuotis ir dėl to, kad serialą režisuoja Balys Latėnas, sūnus Algirdo Latėno, su kuriuo esu dirbusi ir kurį labai gerbiu už jo talentą ir sugebėjimus. Matau, kad obuoliukas nuo obels ne taip toli krenta... Su jo sūnum radom bendrą kalbą, galime susitarti, aišku, kad tai kas kita, nei „Giminės“.

Ar sveikata nesutrukdys kūrybai, filmavimams?

Mainelytė: ne tie laikai, kad rinkčiausi

Vaiva Mainelytė
+1