Prabilta apie pensijų fondų naikinimą

Pensininkas
Pensininkas
  © Rokas Medonis
Andrius Sytas | Alfa.lt
2010-06-30 11:05

Seimas trečiadienį didele balsų persvara apsisprendė pristabdyti pensijų reformą – pritarė, kad į privačius pensijų fondus visada būtų pervedama tik 2 proc. gyventojų įmokų į „Sodrą“.

Tokiu būdu valstybė atsisakė savo pažado, kad, 2009-aisiais krizės metu sumažintos įmokos į pensijų fondus vėliau atsistatys iki buvusio lygio. O kelerius metus, kompensavimo tikslais, net bus padidėjusios.

Už tokį sprendimą balsavo net du trečdaliai parlamentarų – 95, dar 14 buvo „prieš“, o 18 susilaikė.

Jei įstatymą pasirašys prezidentė, tai kitais metais valstybės kišenėse pasiliks 604 mln. litų, skaičiuoja vyriausybė.

Seimas tik dviejų balsų persvara atmetė pasiūlymą įmokas į pensijų fondus sumažinti dar perpus, iki 1 procento.

Pasisakydami nemažai parlamentarų aršiai kritikavo pensijų fondus, neva šie nėra sėkmingi ir pervedimai jiems neva tik mažina būsimas pensijas.

Socialinių reikalų komiteto vadovas Rimantas Dagys net užsiminė, kad pensijų fondų išvis gali būti atsisakyta.

„Dėl fondų likimo turėsime apsispręsti „Sodros“ reformos metu. Pervedimai į fondus buvo sumažinti kaip kompromisas, įvertinant ir fondų oponentų veiklos argumentus, kuriuose yra daug tiesos“, - sakė jis.

Anot jo, atstatyti pervedimus į fondus iki buvusios padėties „nėra nei prasmės, nei būtų sąžininga kalbant apie „Sodros“ padėtį“.

Melianas: valstybė nusavina gyventojų pinigus

Tuo tarpu liberalcentristas Artūras Melianas tvirtino, jog mažinti pervedimus į fondus prilygsta žmonių pinigų nusavinimui.

„Įsivaizduokime, Vyriausybė nusavintų sąskaitas bankuose, sakytų, trūksta pinigų. Tai, ką darome dabar, yra tas pats: tam, kad dengti deficitą, yra paskolinami žmonių pinigai iš pensijinių fondų. Tai žmonių pinigai, o fondai tėra tik jų valdytojai“, - tvirtino jis.

Vykdant pensijų reformą beveik prieš dešimtmetį buvo sutarta, kad, gyventojams pageidaujant, 5,5 proc. jų įmokų „Sodrai“ būtų pervedama į privačius pensijų fondus, vėliau mokėsiančius jiems dalį pensijos.

Tačiau per vadinamąją naktinę mokesčių reformą buvo nuspręsta, jog 2009-2010 metais, krizės laikotarpiu, pervedimų dalis sumažės iki 2 proc. įmokų. Tačiau pasižadėta, jog, kad tai kompensuoti, 2011-aisiais fondai gaus 5,5 proc. įmokų, o 2012–2014 metais - 6 proc. įmokų.

Seimo priimtame įstatyme pastarųjų planų atsisakoma, tiesiog nurodoma, jog nuo 2009-ųjų privatūs pensijų fondai visada gaus tik 2 proc. „Sodros“ įmokų.

Šiais metais patvirtintas „Sodros“ biudžetas yra deficitinis, jo pajamos yra numatytos 2,7 mlrd. litų mažesnės, nei išlaidos.