Gandrų nelaimės telkia žmones

Gandrai
Gandrai
  © INNA

Kraštą merkiantis lietus tapo pražūtingas gandrams - neatlaikę liūčių atakų žemėn krinta gandrų lizdai, susižaloja jaunikliai. Per Jonines Vadokliuose įvykusi nelaimė ir bandymai padėti gandrams suartino miestelio gyventojus.

Šią vasarą dėl nesiliaujančio lietaus savo namų neteko 81 gandrų šeimyna. Tiek iškritusių gandralizdžių jau užregistravo Lietuvos gyvūnų globėjų asociacija. Viena pastarųjų nelaimių, kai žemėn nukritus ir ištiškus ne vieną dešimtmetį gandrų puoselėtam lizdui susižalojo trys gandrų jaunikliai, įvyko Panevėžio rajone, Vadokliuose. Bandymai padėti gandrams suartino miestelį, tačiau žmonės apgailestauja, kad specializuotos pagalbos teko ieškoti ne vieną ir net ne kelias valandas.

Girdė skausmo malšinamaisiais

Vadoklių miestelio gyventoja Kristina Stankevičienė LŽ pasakojo Joninių dieną išgirdusi įspūdingai garsų žnektelėjimą. Moteris pamanė, kad lūžo eglė, kurios viršūnę kadaise nupjovus buvo iškeltas gandralizdis. Priėjusi arčiau pamatė, kad medis nelūžo, bet išvirto jame buvęs gandralizdis. Krisdamas jis nukirto galybę eglės šakų. Tarp jų moteris pamatė ir tris leisgyvius gandriukus. Netrukus į Stankevičių kiemą sugužėjo kaimynai. Visi drauge ėmė svarstyti, kaip būtų galima padėti gandrams. Anot K.Stankevičienės, virstant lizdui gandriukų tėvai išskrido, jų skraidančių nebuvo matyti net virš nelaimės vietos.

„Du gandriukai, iš pradžių atrodę labai silpni, po truputį ėmė atsigauti ir bandė stotis ant kojų. To padaryti nepajėgė trečiasis, buvo matyti, kad lūžusios jo kojelės. Kad palengvintų paukščio skausmus, viena kaimynė sutrynė ir sugirdė jam skausmo malšinamųjų vaistų“, - sakė K.Stankevičienė.

Šaukėsi ir policijos

Supratę, kad vien gailesčio iškritusiems gandriukams nepakaks, žmonės ėmė ieškoti specializuotos pagalbos. „Skambinome pagalbos telefono numeriu 112, ten gavome gyvūnus globojančių tarnybų telefonų numerius. Tačiau jais skambindami visur išgirsdavome vien balso paštą. Supratome, kad gyvūnų globėjai per šventes ilsisi“, - teigė K.Stankevičienė. Moteris pasakojo, kad bandė susisiekti ir su policija, bet pareigūnai paaiškino, kad važiuoja tirti nusikaltimų, o čia - tik nelaimingas atsitikimas. Tada Vadoklių gyventojai susirado veterinarijos gydytojo telefono numerį, bet ir jo pagalbos nesulaukė. Pagaliau per Aplinkos ministeriją pavyko gauti Kaune įsikūrusios Gyvūnų globėjų asociacijos kontaktus. „Šie paprašė gandriukus atvežti į Kauną, pažadėjo, kad ten juos ir priglaus, ir gydys. Vėlų vakarą gandriukai jau buvo Kaune“, - K.Stankevičienė pasakojo tik tuomet lengviau atsikvėpusi.

Gandriukus priėmusi Gyvūnų globėjų asociacijos vyriausioji specialistė Lolita Grėblikienė LŽ teigė, kad vieną jų, kuriam buvo lūžusios abi kojelės, teko užmigdyti. Kiti du sėkmingai gyja. Tiesa, ir vienam iš sveikstančiųjų diagnozuotas kojos lūžis. Tačiau paukštį apžiūrėjęs ir pagalbą suteikęs veterinarijos gydytojas patikino, kad jis išgis.

Reikia kelti naujus gandralizdžius

L.Grėblikienė LŽ pasakojo, kad Vadokliuose išvirtęs gandralizdis - jau 81 šiais metais. „Apie tiek iškritusių gandralizdžių informuota mūsų asociacija“, - tikino gyvūnų globos specialistė. Anot jos, gandralizdžius ardo itin gausūs šią vasarą lietūs. „Pastebėjome, kad žmonės rūpinasi iškritusiais gandrais - skuba mus informuoti, prašo pagalbos. Tačiau mūsų globai derėtų patikėti tik labai sužalotus gandriukus. Jei jie susižeidę nesmarkiai, patarčiau vyrams į buvusio gandralizdžio vietą kelti naują, ten pat sudėti ir gandriukus. Jų tėvai gandrai tikrai pasirūpins savo jaunikliais“, - sakė L.Grėblikienė. Anot jos, sveiki laukiniai paukščiai turėtų augti natūralioje aplinkoje, o ne gyvūnų prieglaudose.