Jonavai gresia netekti Jonų miesto statuso, Lietuvai – Janinų

Rasos šventė Verkių regioniniame parke
Rasos šventė Verkių regioniniame parke
© Robertas Dačkus

Garsiai skelbtis Jonų ir Janinų miestu Jonava greitai nebeturės teisės: tokį statusą tuoj pasiglemš Panevėžys. Jeigu vis retėjančios Jonų gretos ir išsilaikys, po dešimties metų Lietuvoje liks tik kelios Janinos. Paklausti apie tai, ar šie vardai vis dar mėgstami lietuvių, daugelio miestų civilinės metrikacijos skyrių darbuotojai buvo nusiteikę pesimistiškai.

Janinos vardui gresia išnykimas?

Nuo pernai metų birželio iki šios dienos Jonavoje devyniems vaikams suteikti Jono, Jonės, Emilijos Jonės, Jano, Hario ir Jono vardai – tai kur kas mažiau nei Panevėžyje.

„Šiandien neužregistravome nė vieno Jono ar Janinos“, – viltį Joninių proga sulaukti tradiciniu vardu pavadinto vilniečio išsklaidė sostinės civilinės metrikacijos naujagimių registravimo skyriaus vyresnioji inspektorė Agnė Lukauskaitė.

Pernai Vilniuje užregistruota apie 10 500 naujagimių vardų, Jonų ir Janinų – itin mažai. „Paprastai šių vardų užregistruojama iki 10 per metus, jie labai reti. Janinomis vadinti mergaičių tėvai apskritai nemėgsta. Labiau nei šie populiarūs Liepos, Ąžuolo, nepralenkiamas Gabrielės vardas“, – pasakojo A. Lukauskaitė.

Pasak istorikės Rasos Čepaitienės, senieji lietuviški vardai – Mindaugas, Milda, Jonas, Vytautas buvo itin mėgstami tarpukariu ir sovietmečiu, kai žmones užplūdo patriotizmo banga. Paskui jų populiarumas atslūgo.

Tradiciniai vardai tėvams atrodo senamadiški

„Pernai užregistravome tik vieną Joną, šiemet – nė vieno. Nepasakyčiau, kad šie vardai visai nepopuliarūs, bet tėvai rinkdami tikriausiai pažiūri į tankiausiai vartojamų vardų sąrašą. Atrodo, Lietuvoje Jono, kaip ir Latvijoje Janio, vardas turėtų būti labiau mėgstamas. Galbūt tėvams tie vardai neskamba, be to, ir mada praėjo – dabar populiarus Ąžuolas. Man gražiausi yra senoviniai vardai, tikiuosi, kad tėvai juos vėl prisimins“, – vylėsi Birštono civilinės metrikacijos skyriaus specialistė Danutė Kacevičiūtė.

Ji pasidžiaugė, kad 5000 gyventojų turinčioje savivaldybėje kol kas katastrofiškai nemažėja naujagimių ir vėl atgimsta tradicija jiems suteikti senelių, prosenelių vardus – bent jau kaip antruosius vardus. Tiesa, kartu su Jonais ir Janinomis į užmarštį traukiasi Juozai, Petrai, Antanai. „Kokį vardą parinkti – tėvų valia. Tačiau reikia gerai pagalvoti. Buvo viena mama, suteikusi savo sūnui Hefaisto vardą: prieš užregistruodami jos klausėme, ar tikrai žino šio Antikos graikų dievo vardo reikšmę – būna, kad tėvai suteikia vaikams labai įmantrius vardus, o po savaitės ateina ir nori juos pakeisti, bet jau per vėlu: tai padaryti vaikas galės tik pats, sulaukęs pilnametystės“, – prisiminė D. Kacevičiūtė.

Šiauliuose pernai užregistruoti 8 Jonai, bet trims iš jų tai – antrasis vardas, tik viena Janina, tačiau šis vardas naujagimei irgi suteiktas kaip antrasis. Pernai miestas sulaukė keturių Jonukų.

„Galiu pasakyti, kad nuo 2007 metų Jonų atsiranda tik vienas kitas, Janinos visai nepopuliarios. Yra vardų mados, kurios keičiasi kas dešimt ar penkiolika metų, šiuo metu Jonai nemadingi. Tėvams jie atrodo senamadiški“, – sakė nenorėjusi prisistatyti metrikacijos skyriaus darbuotoja.

Daugiausia mažųjų Jonų – Kaune ir Panevėžyje

Kur kas palankesnė terpė Jonams ir Janinoms – Panevėžio ir Kauno miestai. Pernai Panevėžio metrikacijos skyriuje užregistruota 12 naujagimių, kuriems suteiktas Jono vardas, šiemet per keletą mėnesių jau atsirado keturi Jonai ir viena Jonė. Iš visų senesnių lietuviškų vardų Panevėžio rajone Jonas – populiariausias.

Tikslių statistinių duomenų, kiek vaikų Jono ir Janinos vardais pavadinta Kaune, civilinės metrikacijos skyrius neturi, bet vyresnioji specialistė Jolanta Kondrotienė pastebėjo, kad šis vardas populiarėja.

„Ankstesniais metais Jonų padaugėdavo prieš Jonines ir po jų. Dabar tėvai šį vardą parenka neatsižvelgdami į vaiko gimimo datą. Kauno civilinės metrikacijos biuras kiekvieną mėnesį įregistruoja po keletą vaikų, pavadintų Jonu. Tačiau vardas Janina nėra populiarus – nei pernai, nei šiemet jų neįregistruota“, – sakė J. Kondrotienė.