Užsienietis Lietuvoje: Šv. Kedžio istorija

D. Kedžio laidotuvės
D. Kedžio laidotuvės
  © Fotodiena.lt
James Lemmon | Alfa.lt
2010-06-13 13:04

Praėjusiais metais skaičiau straipsnį apie pavojingą linčiuotoją, kuris ėmėsi pats vykdyti įstatymą, įsigijo ginklą, ir šaltakraujiškai nužudė du žmones.

Vienas buvo nušautas gatvėje, pakeliui į darbą. Anot teisėsaugos, jis nebuvo apkaltintas jokiu nusikaltimu. Tada policija rado dar vieną nušautą moterį.

Pagrindinis nusikaltimo įtariamasis dingo, bet vėliau, vykstant pavasarinei aplinkos tvarkymo akcijai, buvo rastas negyvas miške. Prie jo buvo ginklas.

Pavojingo žudiko laidotuvėse jo palydėti į amžinąjį poilsį apsilankė tūkstančiai. Buvo kažkas panašaus į Princesės Dianos vestuves, tik šiek tiek mažesniu mastu.

Vėliau, žmonės susibūrė į gaują ir apsupo jo vaiko namus, šildydamiesi rankas virš laužų ir stovyklaudami tiesiog gatvės vidury. Jie klaupėsi prieš policijos automobilius, sakydami "Dieve, apgink vaikus".

Jei dar yra nesusipažinusių su šia istorija - tai trumpas Drąsiaus Kedžio bylos, padalinusios tautą ir suskaldžiusios viešąją nuomonę, turinys. Jis tariamai nužudė du žmones, kurie buvo įsitraukę į pedofilų klaną ir į jį įvėlę jo dukterį, nors, anot teisėsaugos, įtikinamų įrodymų tam nėra.

Kai kurie mano, kad jis - šventojo vardo vertas didvyris. Kitiems byla nerūpi, o treti mano, kad Kedys - nusikaltėlis. Vis dėlto dauguma žmonių, su kuriais man teko susidurti, yra įisitikinę, kad jis - herojus, ginantis vaikus.

Man ši byla buvo nuobodi, o vėliau tapo senstelėjusia nevykusia istorija. Kažkokie pamišę bedarbiai, neturintys daugiau ko daryti, nusprendė, kad šis žmogus buvo šventasis. Šventasis Kedys.

Turiu prisipažinti, kad šią istoriją ilgą laiką stengiausi ignoruoti. Bet neseniai šį tą paskaitęs apie garsią bylą, pamačiau, kad visas šis tikėjimas Šv. Kedžiu yra juokingas. Kedžio tariamai pedofilų išnaudoto vaiko motina pirmąkart tapo nėščia (ir paskui, tariamai, buvo priversta pasidaryti abortą), pati būdama vaiku. Ar tai nepaverčia jo vienu iš jų? Jai buvo 15 ar 16, jam - 29. Jis užsiiminėjo lytiniais santykiais su vaiku.

Taip, suprantu, kad jei esi lietuvis, 14 - jau legalus amžius seksui. Kai jauna mergaitė mokosi matematikos, sužino apie anglį ir deguonį per biologijos ir chemijos pamokas, ji jau gali, jei ji ir jos partneris to nori, užsiimti seksu su, tarkime, 50 metų vyru. Nu ir ką? Normaliai!

Žmonės ignoruoja faktą, kad jo dukros motina buvo beveik dvigubai jaunesnė už jį, ir toliau jį remia, ignoruodami dar ir tai, kad jis - veidmainis ir, tikriausiai, žudikas. Aš nepasitikiu žmonėmis, kurie nešiojasi su savimi ginklą tol, kol negyvi nugriūna miške. O jūs?

Ši šalis yra Europos dugne dėl daugelio priežasčių: didžiausio skaičiaus savižudybių, žemiausio vyrų mirties amžiaus, didžiausios netolerancijos tarp kitų 27 Europos sąjungos narių. Viskas vienoje vietoje. Dabar dar galite pridėti, kad čia negalioja įstatymai (ir vėl).

Jau beveik metus tikima, kad linčiuotojas yra vaikų gynėjas, nors jis pats apnėštino vieną vaiką, kai buvo beveik 30-ties.

Tuo tarpu žmonės gyvena skurde, valdžia yra korumpuota ir šalies laukia dar bent treji metai ekonomiškai sunkioje padėtyje, ir tai geriausiu atveju. Niekam tai nerūpi.

Na, tai tikriausiai paaiškina, kodėl šis, dabar jau miręs, žudikas, visuomenėje turi aukštesnius reitingus, nei ministras pirmininkas.

Pilietinės visuomenės vienas esminių požymių yra pagarba įstatymui, o ne dviejų žmonių gyvybes atėmusiam asmeniui.

Galbūt Kedys buvo teisus, ir jo dukrą tikrai išnaudojo pedofilai. Yra toks posakis: toks tokį atskiria.

James Lemmon yra australas Alfa.lt žurnalistas, rubrikoje "Alfa English" aprašantis savo užsienietišką gyvenimo Lietuvoje patirtį