Krugmanas: Graikijai gali tekti išstoti iš euro zonos

Paulas Krugmanas
Paulas Krugmanas
BNS
2010-06-04 10:38

Šansai, kad Graikija bus pašalinta iš euro zonos, yra 50:50, mano Nobelio premijos laureatas ekonomistas Paulas Krugmanas.

„... ką Graikija sugebės padaryti per ateinančius penkerius metus... Padidinti savo skolą nuo 115 iki 140 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP)“, - pareiškė jis Šveicarijos ekonomikos forume, kalbėdamas apie Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Europos Sąjungos (ES) gegužę parengtą 110 mlrd. eurų vertės gelbėjimo paketą.

„Ir dėl kažkokių priežasčių mes turėtume tikėti, kad nuo 2015 metų Graikija vėl galės skolintis finansų rinkose ir viskas bus gerai. Ne visai suprantu, kodėl tai turėtų suveikti“, - pareiškė 2008 m. Nobelio ekonomikos premijos laureatas.

P. Krugmano teigimu, euro zonos šalys negali įsivaizduoti, kad pasitrauktų iš euro zonos, nes „tokiu atveju ypač nukentėtų bankai“, kadangi susirūpinę investuotojai bandytų atgauti savo lėšas.

„O kas, jei vis vien iš bankų bus masiškai atsiimami indėliai?“ paklausė jis, primindamas apie 2001 m. skolų krizę Argentinoje, kai bankai buvo priversti nutraukti darbą. „Taip nutikus, atsiranda pasitraukimo iš euro zonos galimybė.“

„Sakyčiau, kad Graikijos atveju šansai yra maždaug 50:50, kad nutiks kažkas panašaus ir galiausiai ji bus pašalinta iš euro zonos.“

Tuo tarpu įtakingo Vokietijos ekonominių tyrimų instituto „Ifo“ vadovas Hansas Werneris Sinnas išreiškė abejones dėl drastiško darbo užmokesčio mažinimo Graikijoje.

„Politikai nori ... kad šalis vėl taptų konkurencinga taupant“, - pareiškė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.